BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Így csökkenthető az épületek energiaigénye

Az uniós klímacélok eléréséhez a felújításoknál és az új építésű épületeknél is szabályozási szigorítások várhatóak. Az ezeknek való megfeleléshez segít egy új tanulmány, amely rámutat, hogyan érdemes korszerűsíteni, fejleszteni az ingatlanokat annak érdekében, hogy a lehető legkisebb legyen az energiaigényük.

Új szemlélet jelenthet kitörési lehetőséget a magyarországi ingatlanfejlesztőknek és a hazai piacnak az erős regionális versenyben. Az iroda- és kereskedelmi épületek energiaigényének csökkentése fontos szempont, nemcsak a környezetszennyezés, de a szigorodó szabályozás miatt is – derül ki a legnagyobb magyarországi ingatlanfejlesztőket tömörítő Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) és az ABUD Mérnökiroda fenntarthatósági ajánlásából.

Scaffolded,Red,Brick,Building,Under,Renovation
Az iroda- és kereskedelmi épületek energiaigényének csökkentése fontos szempont
Az iroda- és kereskedelmi épületek energiaigényének csökkentése fontos szempont / Fotó: Shutterstock

A magyarországi „A” és „B” kategóriájú irodaházak túltervezettségére, energetikai kapacitásainak túlméretezésére, emiatt a kelleténél magasabb üzemeltetési költségekre, nagyobb szén-dioxid-kibocsátásra és ezáltal a versenyképesség csökkenésére hívja fel a figyelmet legújabb felmérésében az IFK.

Az érdekvédelmi tömörülés a mérnökirodával közösen szakmai ajánlásokat fogalmazott meg az egész szektor, benne a tagok, a bérlők, az ügynökségek és a jogszabályalkotók számára. A cél a környezetkímélőbb megoldások választás, a beépített energetikai kapacitások csökkentése és az ilyen megoldások ösztönzése, illetve támogatása.

Így csökkenthető az iroda- és kereskedelmi épületek energiaigénye

Reith András, az ABUD Mérnökiroda ügyvezetője szerint a meglévő épületeket kell fejleszteni a zöld- vagy a barnamezős, új beruházások helyett. A szakértő javasolja a fejlesztést az energiapozitív irányba és a szoftveres elemzésen alapuló döntéstámogatási módszerek alkalmazását. Utóbbihoz sorolta a telekválasztást alátámasztó energiahatékonysági összehasonlítást, az épülettájolást, valamint a dinamikus épületenergetikai modellek és mikroklíma modellek eredményeinek vizsgálatát.

Az IFK a fejlesztéseknél javasolja 

  • az épület légtömörség-vizsgálatát, 
  • az energiahatékony homlokzatkialakításokat, ezeken belül a racionális üvegezési/fal arányt, 
  • a külső árnyékoló beépítését, illetve azt, hogy 
  • részesítsék előnyben a kétrétegű üvegezést. Háromrétegű üvegezést kizárólag abban az esetben javasolnak, ha az energetikai számítással igazolható.

Ezeken kívül ösztönöznék a természetalapú (növényzet és víz) megoldásokat alkalmazó fejlesztéseket, és előnyben részesítenék a magas megújuló arányú távhő-szolgáltatás alkalmazását, valamint a hatékony épületüzemeltetést.

Reith András azt is hangsúlyozta, hogy a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási, úgynevezett

ESG-kritériumok minél jobb teljesítése új szemléletet, együttműködést igényel a szektor összes szereplője között.

A jogszabályalkotóknak pedig azt javasolják, hogy a jogszabályi környezettel segítsék a meglévő épületek felújítását/átalakítását; támogassák az energiapozitív irányba történő fejlesztést, például adócsökkentéssel, és teremtsék meg a megfelelő jogszabályi hátteret az energiaközösségek kialakításához, amelyet terjesszenek ki a hőenergiára is.

Komoly szigorítások elé néz az ingatlanszektor

Az ajánlás az egész ingatlanszektor számára irányadó, mivel segít optimalizálni az energetikai kapacitásokat, javítja a fenntarthatóságot, és hozzájárul az ingatlanpiaci versenyképesség növeléséhez – jegyezte meg Szilvási Pál, az IFK alelnöke. Szerinte a meglévő épületek átalakításával olyan új termékek kerülnek a piacra, melyeknek alacsonyabb a karbonlábnyoma. 

Egy épületfelújítás ugyanis kevesebb szén-dioxid-kibocsátással jár, mint egy új irodaépület építése.

Az ilyen fejlesztések össztársadalmi értéke nemcsak az energiahatékonyságban rejlik, hanem abban is, hogy a meglévő erőforrásokat hatékonyabban használjuk fel, ezáltal hozzájárulunk a fenntarthatóbb jövőhöz.

Szilvási Pál rámutatott arra is, hogy 

az uniós klímacélok eléréséhez mind a felújításoknál, mind pedig az új építésű épületeknél jelentős szabályozási szigorítások várhatóak.

Ennek első lépéseként bekerült az életciklus-szemlélet a tervezési, jogi környezetbe, mely hosszú távon a pozitív hatású építési szabályozás alapját készítheti elő. Ha ez felkészületlenül éri a magyarországi fejlesztőket és az építésgazdaság egyéb szereplőit, az nagymértékű hátrányt jelenthet számukra – figyelmeztetett.

Egyre több az üres iroda Budapesten, konkrétan csúcsokat dönt a kihasználatlansági ráta

Tovább csökkent a kereslet a budapesti irodák iránt a harmadik negyedévben idén, miközben tovább nőtt az üresedési ráta, ami az első három negyedévben már 14 százalékot tett ki. Ez pedig már csaknem évtizedes, pontosabban kilencéves csúcsot jelent. Az irodabérleti szerződések több mint fele hosszabbítás volt, előbérleti szerződés a legutóbbi negyedévben nem született.

MFB
 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.