Az előbbiben viszont a Fed segíthet, akkor, ha ma tényleg valamiféle mennyiségi lazítást jelent be. Erre viszont csak a magyar piac zárását követően, este kerülhet sor. Így ma kivárós, lapos kereskedésre számítunk a magyar börzén.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Enyhe pluszban zártak tegnap a vezető tengerentúli mutatók, de a kereskedés során végig egy szűk sávban oldalaztak az indexek. A kivárás folytatódott a mai Fed ülést követő sajtótájékoztató előtt (Dow 0,07%, Nasdaq 0,31%, S&P500 0,24%).
- A várakozásoknak megfelelően az Apple bemutatta az új, iPhone 5 névre hallgató készülékét, amely vékonyabb, nagyobb és erősebb lett a korábbi modellhez képest. Az Apple bejelentése sem tudta érdemben elmozdítani a piacokat, a papír árfolyama 1,4%-os pluszban zárt.
- A tegnapi nap legfontosabb eseménye azonban a német alkotmánybíróság döntése volt, amely a várakozásoknak megfelelően jogszerűnek találta a válságkezelő alapot (ESM) és a fiskális paktumot. AZ ESM életbe lépésével kapcsolatban feltételeket támasztott a testület, a német hozzájárulás nem haladhatja meg a 190 milliárd eurót. A másik feltétel pedig, hogy a kifizetéseket a német parlament mindkét házának el kell fogadnia.
- A mai nap legfontosabb eseménye a Fed döntés (18:30-kor) és az ezt követő kommentár (Bernanke 20:15-kor tart sajtótájékoztatót), ezen kívül a termelői árindex augusztusi alakulását, és a szokásos heti munkanélküli segélykérelmeket hozzák nyilvánosságra a tengerentúlon.
Olaj, arany:
- Tovább oldalaz az arany kurzusa, a Fed döntés előtt kivárnak a befektetők. Tegnap 1.729-1.747 dollár között araszolt a kurzus, de zárásra nem tudott elmozdulni. Négy napja tart az oldalazás, ami nem meglepő a múlt heti emelkedés után. A technikai kép továbbra is kedvező, ezért nagyobb a valószínűsége a pozitív kitörésnek.
- A kőolaj árfolyama a 200 napos mozgóátlag felett oldalazott a tegnapi kereskedés során. Napon belül 96-98 dollár között mozgott az árfolyam, és ma is folytatódhat az oldalazás.
- Az olajkészletek a várt 2,9 millió hordós csökkenés helyett 2 millió hordóval nőttek, míg a benzinkészletek 1,1 millió hordóval csökkentek, az elemzők 1,7 millió hordós zsugorodásra számítottak.
Devizák:
- A tegnapi kereskedés folyamán az EUR/USD árfolyam 1,2855-ről zárásra kereken 1,2900-ig emelkedett. A dollár gyengülésének hátterében a német alkotmánybíróság ESM-et érintő döntése áll, melynek következményeként a perifériális európai országokat a jelenleginél hatékonyabban tudják majd segíteni. Ez növeli Európa válságból történő kilábalásának az esélyét, ez pedig az eurót erősíti. Szintén az eurót segíti, hogy a döntés mellékhatásaként a német államkötvények hozama emelkedhet, ami az Amerikával szembeni hozamkülönbözeten keresztül az eurót erősíti a dollárral szemben. Szintén a dollárt gyengíti, hogy ma lesz a Fed kamatdöntő ülése, melytől kamatcsökkentés nem várható, azonban szó eshet a QE3-ról. A monetáris lazítás pedig gyengítené a dollárt.
- A tegnapi kedvező hangulatban átmenetileg erősödni tudott a forint, azonban a 20 napos mozgóátlagról 281,45-ös árfolyam mellett fordult az árfolyam trendje és nap végére kismértékű gyengüléssel zárta a kereskedést a forint. AZ EUR/HUF devizapár 282,35-ről 282,95-re változott. A forint a nap egésze során együtt mozgott a lengyel zlotyval.
Távol-Kelet:
- A Nikkei 0,32%-kal, a Hang Seng 0,11%-kal emelkedett, ugyanakkor a Shanghai index 0,40%-ot veszített értékéből.
- Zhu Min az IMF helyettes vezetője szerint a jelenleg tapasztalható kínai lassulás nem káros, szerinte pusztán a túlhevült gazdaság normalizálódásának lehetünk szemtanúi.
- A koreai jegybank meglepetésre változatlanul, 3%-on hagyta az alapkamat nagyságát. Az elemzői konszenzus 0,25%-os kamatvágási várakozást trükközött.
Határidős piacok:
- A határidős indexek többsége a negatív tartományban van ma reggel.
Vállalati hírek
- A MOL 1 milliárd euró értékű közép távú kötvényprogramot indít. A cél elsősorban általános finanszírozás, illetve a adósságlejárat meghosszabbítása. A Fitch BBB- besorolást adott a programnak. A MOL eladósodottsága jelenleg 27,7%, és bőven állnak rendelkezésére készpénz valamint lehívatlan források ahhoz, hogy még évekig teljesíteni tudja kötelezettségeit. A MOL azért indította most a kötvényprogramot, mert kedvező feltételek mellett tud forráshoz jutni a piacról. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- A MOL csoporthoz tartozó Slovnaft szóvivője tegnap egy cseh lapnak tegnap elmondta, hogy a MOL 10%-ra szeretné növelni részesedését a cseh kútpiacon, miután a Pap Oil megvásárlásával 4,5%-os részesedést ért el. Az Agip, az OMV és a Robuin Oil is kúthálózatának értékesítésére készül Csehországban. Árfolyamhatásra egyelőre nem számítunk.
- Az OTP 3.439 darab törzsrészvényt értékesített javadalmazási politikája keretében szeptember 11-én, további 24.277 darabot pedig szeptember 12-én. Így a saját tulajdonában lévő OTP törzsrészvények állománya 4.363.003 darabra (1,56%) változott.
- Ezzel egyidejűleg Kovács Antal, az OTP felügyelő bizottságának tagja, 17.414 darab OTP részvényt értékesített 4.000 forintos átlagáron szeptember 12-én, majd ugyanezt a mennyiséget visszavásárolta. Így Kovács Antal tulajdona az OTP által kibocsátott törzsrészvényből 40.414 darab (0,01%).
- A Napi Gazdaság szerint a Grep Zrt. felszámolást kezdeményez az E-Star ellen. Az E-Star kicsivel több, mint 10 millió forinttal tartozik a Grep-nek, amely most bírósághoz fordult, és felszámolást indított. Erről az E-Star hivatalos értesítést még nem kapott, de tegnap közzétette, hogy kikkel áll peres viszonyban: a Grep és Nagy János vállalkozó perli az E-Star, míg a cég a Budapest Sport Egyesülettel, a szamosszegi, a nagydobosi és a hódmezővásárhelyi önkormányzatokkal szemben indított peres eljárást. A Grep Zrt. Makra Józsefhez, az E-Star egyik tulajdonosához (9.92%) köthető. Az E-Star jelezte, hogy a jövőben további peres eljárásokat kezdeményez a nem fizető partnerekkel szemben. Az információk hiánya miatt elég nehéz tisztán látni az ügyben, de furcsa, hogy Makra József egy cégen keresztül indított eljárást. Elképzelhető, hogy a cég nem fogja tudni teljesíteni rövid távú kötelezettségeit, különös tekintettel az októberben lejáró 5 millió eurónyi kötvényre. Mind a részvény, mind a kötvények esetében további esésre számítunk.
Gazdasági hírek
- Simor András jegybankelnök interjút adott a Portóliónak: (i) Két éves távon nem látja az inflációs cél teljesülését, az inflációs kockázatok kezelése a Monetáris Tanács feladata. (ii) Erősen megosztott volt a Monetáris Tanács a legutóbbi ülésen (a kormány által delegált külső tagok szavaztak a csökkentésre). Ez azt is jelenti, hogy a múltkori kamatvágás nem feltétlenül jelenti egy kamatcsökkentési periódus kezdetét. (iii) A növekedés beindításához nincs szükség a kamatcsökkentésre. (iv) A kockázati prémium a hitel megállapodás után csökkenhet. Az interjú alapvetően nem tartalmazott új információt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.