A Díjbeszedő Faktorház becslése alapján a követelésvásárlással foglalkozó társaságok idén mintegy 100 milliárd forint fedezetlen típusú, lejárt követelést fognak vásárolni. „Az idei évben eddig is jelentős mennyiségű fedezetlen banki és közüzemi állomány jelent meg a piacon, de a harmadik és a negyedik negyedév általában még erősebb kínálatot hoz a követelésvásárlók számára” – mondta a Világgazdaságnak Kiss Ádám, a Díjbeszedő Faktorház vezérigazgatója, aki jövőre elképzelhetőnek tart akár egy további 10-15 százalékos növekedést is.
„A bedőlt fedezetlen banki termékek értékesítése egy jól bejáratott, érett piacon történik, folyamatos követeléseladási ajánlatokkal” – mondta. Mivel gyakorlatilag évek óta nem történik komolyabb mértékű új hitelkihelyezés, így egyre korosabb és nagyobb tőkeértékű állományok kerülnek a piacra. A vezérigazgató hozzátette, hogy bár a bankok még egy-két évig biztosan tudnak az ideihez hasonló volumenben értékesíteni, a követelésvásárlási piacnak az segítene, ha minél előbb újraindulna a hitelezés, ami magával hoz egy természetes nem fizetői arányt is amely később a bankok által értékesítésre kerülhet. Míg a válság előtt jellemzően egy újonnan kihelyezett fedezetlen típusú hitelportfólió 4-6 százaléka került 90 napon túli késedelembe, addig most ez az arány 15-18 százalék körül van a bankrendszer egészében, sőt egyes termékcsoportok esetében eléri a 30-35 százalékot is. Kiss arra számít, hogy az ingatlanpiaci támogatott hitelek mellett a fogyasztási célú hiteleknél is előbb utóbb meg fognak jelenni a jelenleginél vonzóbb konstrukciók.
„Mostanra már a legtöbb kereskedelmi bank eljutott oda, hogy azokat az átsrukturálásokat és belső behajtási módszereket, amelyeket alkalmazni lehetett azt megtették, és elfogadott lett a követelésvásárlási piac felé fordulás” – jelezte Kiss Ádám. Azok a nagy kereskedelmi bankok, amelyek két-három éve folyamatosan, rendszeresen értékesítenek, havi szinten most jellemzően 300 millió és 1 milliárd forint közötti tőkenévértékű lakossági fedezetlen állományt adnak el. Azok a bankok, amelyek inkább negyedéves vagy egyszeri éves portfóliótisztítást részesítenek előnyben, jellemzően 2-5 milliárd forintos állományokat dobnak a piacra.
„Az elmúlt időszak kormányzati programjai átalakították a banki portfóliók minőségét, és tapasztalataink szerint a megmaradó késedelmes állománnyal, ezen belül is elsősorban az ingatlanfedezetű hitelekkel kapcsolatban jelenleg elég tanácstalanul állnak” – hangsúlyozta a vezérigazgató. A fedezettel biztosított követelések vásárlása egy komoly kitörési pont lehet a követelésvásárló piac számára, mert értékben a sokszorosát érheti el a jelenlegi fedezetlen követelésvásárlásnak. Azonban amíg kormányzati oldalról nem látszik, hogy lesz-e esetleg további fizetéskönnyítő intézkedéscsomag és az ingatlanpiac továbbra is stagnál, addig ezek a hitelek gyakorlatilag fedezetlen hiteleknek tekinthetők, mert nem forgalomképes a mögöttük álló ingatlan. A Díjbeszedőnél már folyamatban van az üzleti modell kidolgozása e szegmensben és a cég célzott portfólióvásárlással tervezi, hogy elindul Budapesten és néhány megyeszékhelyen. Mivel ez a tevékenység nagyon komoly tőkeigénnyel és mögöttes adminisztratív teendőkkel jár, Kiss Ádám szerint elengedhetetlen a nagyon alapos tervezés és modellezés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.