A piacok ugyanakkor valójában moderált csökkenéssel reagáltak, ami alól talán a Nasdaq volt kivétel, érthető okokból. Az ázsiai piacok a negatív kínai FDI adat (a vártnál nagyobb visszaesés) ellenére a nap végére a pozitív tartományba fordultak, legalábbis ami a főbb piacokat illeti. A BUX-nak nem sikerült áttörnie a 19.300 pontos szintet, sőt leesett újra a 20 és a 30 napos mozgóátlagok környékére. Ez negatív jel, ennek ellenére enyhe emelkedést várunk, de úgy tűnik, hogy a kormány intézkedései nemcsak elméletileg, de a valóságban is megnövelték a részvénybefektetők elvárt kockázati prémiumát, ez pedig megnehezíti a további emelkedést.
USA, Európa:
- Tegnap volt a héten az első kereskedési nap, amikor veszteségben zártak a tengerentúli indexek. A technológia könyvelhette el a legnagyobb mínuszt, a többi index csak mérsékelt veszteségben zárt (Dow -0,06 százalék, Nasdaq -1 százalék, S&P500 -0,27 százalék).
- Múlt héten 388 ezerre emelkedtek a friss segélykérelmek, ami három havi csúcsot jelent. Az adatnak egyébként sem örültek a befektetők, mert az a piaci konszenzusnál (365 ezer) gyengébb lett.
- A makro adatok között pozitív meglepetések is voltak, a Philadelphia-i Fed index értéke -1,9 pontról 5,7 pontra emelkedett, szemben az 1 pontos várakozással. A leading indicators pedig -0,4 százalékról 0,6 százalékra emelkedett, az elemzők itt 0,2 százalékra számítottak.
- Az egyszeri tételeket is figyelembe véve csalódást okoztak tegnap a Morgan Stanley számai. A szűrt eredmény azonban jobb lett a vártnál, 25 cent helyett 35 cent lett a részvényenkénti profit. A nem tisztított eredmény nagyon gyenge lett, a várt 51 centes nyereséggel szemben 55 cent veszteséget szenvedett el a cég. Bevétel soron csalódást okozott a cég, a várt 8,34 milliárd dollárral szemben 5,3 milliárd dollárt jelentett. Az árfolyam 3,8 százalékot zuhant zárásra.
- Eredetileg piaczárás után publikálta volna a gyorsjelentését a Google, de a számok a tervezettnél korábban láttak napvilágot. A vállalat számai nagy csalódást okoztak a befektetőknek, ami az árfolyamon is meglátszott, 9 százalékos mínuszban felfüggesztették a papír kereskedését. A részvényenkénti profit 9,03 dollár lett az egyszeri tételektől szűrve, miközben az elemzők 10,65 dollárra számítottak. A bevételek a tavalyi 7,51 milliárd dollárról 11,33 milliárd dollárra emelkedtek, ami megfelel a várakozásoknak.
- A Microsoft számai is elmaradtak a várttól, az EPS 53 cent lett az elmúlt negyedévben, míg a piac 56,1 centet várt. Az árbevétel 7,9 százalékkal 16 milliárd dollárra esett, míg a konszenzus 16,4 milliárd volt. A Windows értékesítések gyengék voltak, de ne feledjük, hogy a Windows 8 értékesítése a jövő héten kezdődik.
- Az EU csúcson megállapodtak a közös bankfelügyelet ügyében. A rendszer jogi kereteit még idén kialakítják, és 2014 elejére az eurózóna mind a 6.000 bankjára kiterjesztik a felügyeleti rendszert. 2013 során pedig fokozatosan vezetik be a rendszert, pedig az eredeti tervek szerint már jövő januártól működött volna a felügyelet. A csúszás a német-francia ellentétnek köszönhető.
- Ma a McDonald’s, a General Electric és a Honeywell publikálja nyitás előtt negyedéves számait.
Olaj, arany:
- Negyedik napja tart az oldalazás a WTI típusú kőolaj piacán, egy meglehetősen szűk sávban, a 20 és 30 napos mozgóátlag között. 91,5 és 93 dollár közötti tartományról beszélünk, ahonnan hamarosan kitörhet az árfolyam.
- Az arany enyhén lefelé mozgott a tegnapi kereskedés során. Az 1.750 dolláros nyitás után zárásig csorgott lefelé a kurzus, egészen 1.741 dollárig, ami 0,5 százalékos mínuszt jelent. Reggel 1.737 dollárig esett tovább az arany.
Devizák:
- A forint napon belül jelentős erősödést mutatott be az euróval szemben, de ezek után némileg visszagyengült az árfolyama, így a nap egészét tekintve csak kismértékű erősödés volt tapasztalható. Az EUR/HUF árfolyam 278,11-ről 277,92-re csökkent. A hét első felében meredeken csökkenő CDS tegnap némileg elbizonytalanodott és nem folytatta tovább csökkenő tendenciáját, értéke az előző naphoz hasonlóan 245 bázispont közelében található.
- Az euró tegnap gyengült a dollárral szemben és az EUR/USD árfolyam 1,3119-ről 1,3067-re csökkent. Az árfolyam alakulását ma elsősorban a tegnap kezdődött két napos EU csúcsról érkező hírek befolyásolhatják.
Távol-Kelet:
- A Nikkei 0,15 százalékot a Hang Seng 0,29 százalékot, a Shanghai index értéke pedig 0,06 százalékot emelkedett.
- A héten megjelent kedvező kínai export adattal kapcsolatban a Kínai Kereskedelmi Minisztérium szóvivője azt mondta, hogy egyetlen kedvező adatból nem kell túlságosan nagy következtetéseket levonni, ugyanis a külső gazdasági környezet továbbra sem stabil.
- Kínában ma publikálták a beáramló közvetlen működő töke (FDI) alakulását, ami a várt 3,5 százalékos csökkenés helyett 6,8 százalékos visszaesést mutatott.
- Japánban az iparban megfigyelt aktivitási indexet publikálták, ami a vártnak megfelelően 0,1 százalékos növekedést mutatott.
Határidős piacok: A határidős indexek többsége a negatív tartományban van ma reggel.
Vállalati hírek
A Magyar Telekom is fizetheti a kormány által a minap bejelentett közműadót a földben húzódó vezetékei után.
- A 2013-tól fizetendő adó mértéke 100 forint méterenként
- A kormány évente 30 milliárd forint adóbevétellel számol a távközlési-, áramszolgáltató-, gázszolgáltató és vízmű cégektől.
- A Magyar Telekom hivatalos értesítést még nem kapott, így a fizetendő adó mértékét sem tudták megbecsülni.
- Az adót nem a kábelhálózatok hossza után, hanem csak a kábeleket vezető gyűjtő-csővezetékek hossza után vetnék ki.
A Magyar Telekom kábelhálózatának hossza 190.000 kilométer, de egy gyűjtővezetékben több kábel is fut, így a gyűjtővezeték hossza ennél jóval rövidebb.
Itt jegyezzük meg, hogy a cég már idén is fizet mintegy 20 milliárd forintnyi távközlési adót, az új adónem e felett értendő.
A részletek ismeretének hiányában nehéz megbecsülni a fizetendő adó mértékét, de abból kiindulva, hogy mekkora adóbevétellel számol a kormány a közműadóból, az jóval kisebb összegű lehet, mint a már most is fizetett adó.
- Az E-Star tegnap 320.2 millió forint névértékű kötvényt vásárolt vissza. Így összesen, már mintegy 800 millió forint névértékű kötvény vett vissza 280 millió forintos áron. Ha a cég megkapja az államtól a szerződés szerinti 2,5 milliárd forintot, akkor abból a cégnek marad mintegy 1 milliárd forintja a Raiffeisein hitel visszafizetése után (saját számításaink szerint). Az pedig elégséges lesz arra, hogy a maradék lejáró kötvényekre a cég kifizesse a 700 millió forintot. A cég november 2-ra halasztja a közgyűlését a korábban meghirdetett napirendi pontokkal, ugyanis az október 22-re meghirdetett időpontra a részvényesek kevesebb, mint fele regisztrált.
- Megkezdte a termelést a MOL gumibeton üzeme. A gyár 5.000 tonna használt gumiabroncsból 100-150 kilométernyi útszakaszra elegendő gumibetont tud előállítani. A környezetkímélő, új technológiát használó beruházás nincs jelentős hatással a cég értékeltségére.
- A gazdasági minisztérium megerősítette, hogy 2014-ben már feleznék a bankadót, így a jövőre még teljes összegben fizetendő bankadó az OTP esetében részvényenként 58, az FHB esetében 15 forintot jelent.
- Az ArcelorMittal USA tegnap jelentette be, hogy az acélipari dolgozók szervezetével (United Steelworkers) három éves szerződést írtak alá, ami közel 14.000 dolgozót érint. A szervezet elnöke nagy sikernek értékelte a megállapodást, ami sokat javít a munkavállalók és a leendő nyugdíjasok helyzetén. A program szerint a következő három évben 4,5 százalékkal fog nőni a munkavállalók bére, de legalább 2.500 dollárral. A dolgozók többféle béren kívüli juttatást fognak kapni, és nyugdíjazási programokat dolgoznak ki. A profit felosztási program keretében a vállalat nyereségének 7,5 százalékát fogják szétosztani a dolgozók között.
- A Banco Santander egyezséget kötött az Elavon nevű céggel POS fizetési megoldásokra (bankkártyával történő fizetés üzletekben). Így a bank 168,5 millió euró értékű üzletet transzferál a közös cégbe, amelyben 49 százalékos részesedése lesz. A cég nettó 86,6 millió eurót keres az üzleten, amelyet a hitelezett ingatlanok céltartalékolására fordít. A tranzakció árfolyamhatása marginális, 1 cent plusz részvényenként.
- A BMW értékesítési vezetője a La Tribune című francia lapnak azt nyilatkozta, hogy a vállalat teljes kapacitással termel összes üzemében. Októberre is növekvő értékesítési adatokat vár a vállalattól és azzal számol, hogy októberben év/év alapon 8-9 százalékos növekedést fognak tudni felmutatni.
- A német Manager Magazin szerint a Daimler 1,3 milliárd eurós nagyságrendű takarékoskodási programot tervez. Az európai értékesítési gyengeségek és az erősödő kínai verseny miatt van szükség a költségcsökkentésre. A programtól évi 3 milliárd eurós profitbővülést vár az autógyártó. A cég eredményét az is rontani fogja, hogy az S-osztály 2013-as premierje várhatóan három hónapot csúszik. Elbocsátásokat nem tervez a vállalat.
- A Fiathoz tartozó Maserati 485 darab gépkocsit hívott vissza a keréknyomás ellenőrző rendszerének lehetséges meghibásodásai miatt.
- A Qatar Air vezérigazgatója, Akbar Al Baker egy interjúban közölte, hogy nem csatlakoznak a Lufthansa által alapított szövetségéhez a Star Alliance-hez a német cég erőszakos versenypolitikája miatt. Szerinte a Lufthansa stratégiája nem preferálja a szabad versenyt és nem kedvez a Perzsa-öbölben tevékenykedő fuvarozó társaságoknak sem, így a katari légitársaságnak.
- A DZ Bank vételről tartásra minősítette le a Lufthansa-t. A 12 hónapos célár 11,50 euró.
- Bár a Nokia a vártnál némileg jobb eredményt ért el, az EPS és az árbevétel terén sok okot nem látunk az örömködére, ugyanis a gyorsjelentés számos pontján fedezhetőek fel negatív fejlemények. A nettó készpénzállomány értéke jelentősen, 630 millióval csökkent, ami 15 százalékos csökkenés az előző negyedévhez képest. Ez a negatív üzemi eredmény mellett nagyrészt az FX veszteségeknek és a restrukturálásnak köszönhető. Pozitívum, hogy a bruttó profithányad emelkedett, ugyanakkor az üzemi hányad csökkent. Az EPS a várt -0,109 euró helyett -0,071 eurós volt, vagyis a veszteség a vártnál kisebb lett. Az árbevétel a várt 7 millió euró helyett 7,2 millió euró lett, azonban az előző negyedévekhez képest ez is csökkenést jelent. Év/év alapon az árbevétel 19 százalékot csökkent. Különösen fájó lehet a cég számára, hogy év/év alapon 63 százalékkal csökkent az okostelefonok értékesítésének volumene, ami bevételi oldalon 56 százalékos csökkenést eredményezett, vagyis némileg magasabb áron tudta készülékeit értékesíteni a társaság. Az okostelefon szegmensben, a harmadik negyedévben már a bruttó marzs is negatív volt. .A legnagyobb értékesítési csökkenést, mind értékben, mind pedig darabszámban Kínában és Észak-Amerikában szenvedte el a társaság.
- Várakozásainknak megfelelően jó eredményről számolt be a Nokia és a Siemens közös leányvállalata, mely hálózatfejlesztéssel foglalkozik. A Nokia Siemens Networks árbevétele és üzemi eredménye is növekedést mutatott.
- Az Accenture és a Siemens közösen okos mérők fejlesztésébe és értékesítésébe kezd a közműcégek számára. Ezekkel a mérőműszerekkel könnyebbé válhat a vállalatok számára az automatizálás, diagnosztizálás és az ellenőrzés is.
- A Siemens 4,9 millió dolláros (3,75 millió eurós) megbízást kapott a Manchester Memorial kórház energetikai rendszerének fejlesztésére. A hír pozitív, azonban nagysága miatt árfolyamhatásra nem számítunk.
- A Siemens egy 220 millió dolláros (168 millió euró) tendert nyert el gáztüzelésű erőmű kivitelezésére Brazíliában. A szerződés megkötése a fair értékben 0,4 eurós javulást, vagyis az árfolyam 0,5 százalékos növekedését eredményezheti.
- A Moody’s megerősítette a Telefonica részvényeinek Baa2 besorolását és annak negatív kilátását is.
- A Telefonica bejelentette, hogy nem áll szándékában német leányvállalatából a jelenlegi 23 százaléknál többet a tőzsdére vinni, vagy más úton értesíteni.
Erste-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.