Gyengült pénteken a forint arra a sajtóértesülésre, hogy az IMF-nél „betelt a pohár” a kormány legutóbbi intézkedései és a negatív reklámkampány hatására. A forint gyengülése azonban viszonylag limitált volt – emlékezhetünk, hogy az év első felében egy IMF tárgyalásokat érintő negatív hír még sokkal komolyabb megingásokat okozott. A továbbra is támogató külpiaci hangulat (a befektetési lehetőségeket kereső, komoly pénzmennyiség a világban) pozitívan hat a forintra. A várhatóan tovább csökkenő kamatelőny azonban nem éppen a forintot támogató tényező. Utóbbi miatt év végéig a jelenlegi szintekhez képest is további kisebb forintgyengülésre számítunk.
A pénteki rossz hírek az állampapírpiacon is éreztették hatásukat: az ÁKK 15-19 bázispontos hozamemelkedést mért az éven túli lejáratú referenciakötvényeknél. A rövidebb lejáratú papíroknál jóval mérsékeltebb volt a hozamnövekedés. A három hónapos kincstárjegy hozama kicsivel 6 százalék felett áll, miközben a jegybanki alapkamat 6,5 százalék. Ez alapján is elmondható, hogy nagy meglepetés lenne, ha elmaradna a kamatvágás az MNB-től a holnapi napon. Véleményünk szerint a ráta 6,5 százalékról 6,25 százalékra csökkenhet.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon pénteken a vártnál jobb amerikai GDP adat ellenére az euró kis mértékben erősödni tudott a dollárral szemben. Az EUR/USD árfolyama 1,2934-ről 1,2938-ra változott. Oldalazással telt a hét utolsó kereskedési napja a tengerentúli tőzsdéken. A kezdeti lejtmenet után napközben ismét emelkedő irányba fordult az árfolyam, és zárásra sikerül nulla közelébe emelkednie (Dow 0,03 százalék, Nasdaq 0,06 százalék, S&P500 -0,07 százalék). A hurrikán miatt várhatóan nem lesz elektronikus kereskedés ma New-Yorkban. Ázsiában a Nikkei 0,05 százalékot, a Hang Seng 0,23 százalékot, a Shanghai 0,35 százalékot veszített értékéből. Japánban a vártnál gyengébb kiskereskedelmi értékesítési adatról számoltak be. Az árupiacon az arany árfolyama kis mértékben csökkent, 1712,00 dollárról 1711,3 dollárra. Az olaj árfolyamában pénteken még kismértékű emelkedés volt tapasztalható, 86-ról 86,28 dollárra, azonban ma már inkább csökkenés látható a kurzusban. Jelenleg úgy látszik, hogy a vihar elkerüli Amerika jelentős tengeri olajkitermelő területeit. Mínuszban vannak a határidős indexek.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az USA-ban harmadik negyedéves GDP gyorsbecslés jobb lett a várakozásoknál, az évesített negyedéves érték 2 százalék lett, szemben az 1,8 százalékos elemzői konszenzussal. A növekedés fő hajtóereje a fogyasztás volt, de a kormányzati kiadások és az építőipari beruházások is nőttek. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének végleges októberi értéke a várakozásoknál némileg rosszabb lett 83 pont helyett 82,6 pont.
Az IMF magyarországi képviselője szombaton elmondta, hogy nincs időpont arra vonatkozóan, hogy mikor folytatódnak a hiteltárgyalások. A Valutaalapnak nem tetszik, hogy a nemrég bejelentett adóváltozások szembemennek a nemzetközi szervezet korábbi ajánlásaival.
Orbán Viktor miniszterelnök a hétvégén bejelentette, hogy a központi kormányzat átvállal közel kétezer helyhatóságtól valamivel több, mint 600 milliárd forintnyi adósságot. A lépéstől nem változik az államadósság mérete (hiszen abba az önkormányzati kötelezettség már beletartozik), illetve az eredményszemléletű hiány sem, azonban a központi kormányzat pénzforgalmi szemléletű hiánya a lépéstől emelkedhet. A teljes konszolidált államadósság (önkormányzati adóssággal együtt) június végén 21.736 milliárd forint volt, az önkormányzatok adóssága pedig 1.132 milliárd Ft. A bejelentés pozitívnak tekinthető, hiszen az átvett feladatokkal párhuzamosan a központi kormányhoz átkerülő adósságot az állam valószínűleg olcsóbban tudja refinanszírozni, valamint a központi állam az önkormányzatoknál jobb fizetési fegyelemmel rendelkező adósnak tekinthető. Az azonban nagy kérdés, hogy Orbán Viktor kijelentései a „rossz sejtésekről” mit jelentenek: ha a kormány ugyanis nem a korábbi feltételek mentén akarná visszafizetni az átveendő adósságot, az a lépést teljesen más megvilágításba helyezné. Erről azonban egyelőre semmit sem tudunk.
Heti kitekintő:
USA: makroadatokban gazdag lesz ez a hét a tengerentúlon. Kedden az S&P Case-Shiller lakásárindex augusztusi adatait illetve a Conference Board fogyasztói bizalmi indexének októberi adatait teszik közzé. Szerdán az ADP munkapiaci jelentése esedékes - előfutáraként a pénteki átfogó, októberre vonatkozó munkapiaci adatoknak. Szintén szerdán ismerhetjük meg a Chicagói PMI index októberi értékét Csütörtökön a szokásos heti munkanélküliségi statisztikák mellett az ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser index októberi adatait teszik közzé. A várakozás 51 pont. S végül a hét az októberi átfogó munkapiaci adatokkal zárul, azaz a mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak (NFP) számának októberi alakulását és az erre a hónapra vonatkozó munkanélküliségi rátát ismerhetjük meg. A NFP adatra 125 ezer fő a piaci konszenzus a szeptemberi 114 ezer fő után. A munkanélküliségi ráta pedig a piaci várakozások szerint 7,8 százalékról 7,9 százalékra növekedhetett októberben. Szintén pénteken esedékesek az ipari rendelésállomány szeptemberi adatai.
Magyarország: a keddi jegybanki kamatdöntés lehet a figyelem fókuszában. Várakozásunk szerint a Monetáris Tanács újabb 25bp-os kamatcsökkentést hajt majd végre, s ezzel 6,25 százalék lehet a jegybanki alapkamat új szintje. Valószínűsíthetően most októberben is a megelőző két hónaphoz hasonlóan alakulnak majd a szavazati arányok. A belső tagok tehát vélhetően nem csökkentenék tovább a kamatszintet, hiszen az inflációs kilátások kifejezetten kedvezőtlenek, míg a külső tagok várhatóan ismét a reálgazdaság szempontjaival fognak érvelni. Ezen a forgatókönyvön csak a kockázatérzékelés számottevő romlása változtathat, ami pedig nem következett be az eltelt egy hónapban – a péntek reggeli megingás ellenére is elfogadható szinten van a forint árfolyama, a szeptemberi kamatdöntés óta pedig jelentősebben csökkentek a CDS felárak, illetve az állampapír-piaci hozamok is. A kamatcsökkentések várhatóan később is folytatódnak, alapvetően a kockázatérzékelésben bekövetkező változások, illetve a külső piaci hangulat függvényében.
A kamatdöntés mellett két makrostatisztika publikálására kerül sor. Kedden teszi közzé a KSH a július-szeptemberi foglalkoztatottsági és munkanélküliségi adatokat. Szerdán pedig a szeptemberi ipari termelői árak esedékesek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.