Az euró/dollár árfolyam (magyar idő szerint) hétfő este és kedd reggel is megfordult 1,3 fölött – 1,3010 környékén is akadtak kötések – miután az eurózóna pénzügyminiszterei és az IMF megállapodtak Görögország adósságterheinek enyhítéséről.
Délelőtt azonban Richard Fisher, a Dallas Fed elnöke – az amerikai monetáris politika őshéjája – egy berlini konferencián aggályainak adott hangot az USA jegybankjának szerepét is betöltő Fed által követett monetáris lazítással kapcsolatban. A piac azonnal reagált: egy euró (magyar idő szerint) délben már csupán 1,2944 dollárt ért a bankközi devizapiacon. (A monetáris lazítás a kockázatvállalási hajlandóságot erősíti – az elsőszámú menekülődevizának számító dollárt pedig gyengíti -, a lazítást negatívan befolyásoló hírek értelemszerűen az ellenkező irányban hatnak.)
Igaz, hogy a devizapiacon a görög megállapodást sem tekintették „készpénznek”. „Továbbra sem vagyunk meggyőződve arról, hogy az intézkedésekkel sikerül hosszú távon rendezni a görög adósság fenntarthatóságának problémáját, valószínűleg csak tűzoltásnak tekinthető, amelynek célja, hogy elodázza a kellemetlenebb politikai döntéseket” – idézi a Reuters Lee Hardmant, a Bank of Tokyo Mitsubishi devizaelemzőjét.
A jen eközben gyengült, miután Abe Sinzo, a decemberi választások valószínű befutója közölte: Japánnak bátrabb monetáris politikára és erőteljesebb fiskális stimulusra van szüksége ahhoz, hogy a gazdaság lendületet vehessen.
Mi van a forinttal?
A forint árfolyama szűk sávban mozgott november 27-én délelőtt. A kereskedés elején egy euró 280,9 forintot ért, délelőtt a jegyzések alig több mint 1 forintos sávban, 280,6 és 281,7 között mozogtak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.