BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A forint kikerült az egyre szűkebb tartományból

Ma reggelre kikerült az EUR/HUF kurzusa az elmúlt napokra jellemző, egyre szűkebb árfolyam tartományból. A következő napok eseményei, az amerikai elnökválasztás és a költségvetési szakadék miatti aggodalmak, illetve a holnapi, EU bizottsági gazdasági jelentés komolyan befolyásolhatja az árfolyamot. Felfelé szinteket 284, majd 285,2 forint környékén látunk, majd azt követően 286,7 forint környékén. Lefelé 282 forintnál van egy szint – írják az Erste Bank elemzői.

Kissé gyengült a forint az euróval szemben az összességében inkább semlegesnek mondható nemzetközi piaci hangulatban. Tegnap a Monetáris Tanács külső tagjai további kamatcsökkentések lehetőségéről beszéltek a Bloomberg-nek adott interjújukban. Kivárás jöhet ma a forintpiacon is az USA-beli elnökválasztás eredménye és holnap esedékes Európai bizottsági országjelentések előtt. A fő kérdés Magyarország kapcsán továbbra is az, hogy a Bizottság lát-e esélyt arra, hogy az államháztartás hiánya fenntarthatóan a GDP 3 százaléka alatt maradjon.

Az állampapírok másodlagos piacán csendes kerekedés mellett alig változtak a referenciahozamok. Ma 3 hónapos DKJ aukció lesz, a felkínált mennyiség 45 Mrd forint.

Nemzetközi helyzetkép:

A nemzetközi devizapiacon az elnökválasztás előtt erősödött a dollár az euróval szemben. A Görögország körüli bizonytalanság továbbra is aggodalommal tölti el a befektetőket, melyet csak tetőzött, hogy Spanyolországban várt feletti mértékben növekedett a munkanélküliség. Az EURUSD árfolyam 1,2819-ről 1,2796-ra csökkent. Mérsékelt emelkedéssel zárták a tegnapi kereskedést a tengerentúli piacok. A mínuszos nyitást követően erősödni kezdtek az árfolyamok, és zárásra pluszba lendültek (Dow 0,14 százalék, Nasdaq 0,6 százalék, S&P500 0,2 százalék). Ma este az elnökválasztás fogja izgalomban tartani a befektetőket.

Folytatódott a tegnap megkezdődött csökkenés az ázsiai piacokon. A Nikkei 0,36 százalékkal, a Hang Seng 0,22 százalékkal, a Shanghai index pedig 0,38 százalékkal került lejjebb. Kínát jelenleg a kivárás jellemzi, részben a mai amerikai elnökválasztás, részben pedig a Kínában csütörtökön kezdődő Nemzeti Kommunista Párt 18. kongresszusa miatt, amely akár jelentősebb változást is hozhat a gazdaságpolitika terén, elsősorban a nyersanyagok felhasználása szempontjából.

Az árupiacon az arany árfolyama az 1.677 dolláros nyitás után 1.672 dollárig esett, majd zárásra 1.685 dollárig sikerült visszakapaszkodnia. Az olaj árfolyama is emelkedett tegnap, 84,6 dollárról 85,7 dollárig. A 85 dolláros támasz tartja továbbra is az árfolyamot, a tegnapi visszapattanás a következő napokban is kitarthat, ellenállás a 20 napos mozgóátlagnál (88,4 dollár) látható. Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.

Friss hazai és nemzetközi hírek:

Az USA-ban az ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser index értéke októberben 55,1 pontról 54,2 pontra csökkent, miközben a várakozás 54,5 pont volt.

Hétvégén zajlott a G20 pénzügyminisztereinek találkozója, Mario Draghi EKB elnök, és Timothy Geithner pénzügyminiszter nélkül. Fontos döntések nem születtek az ülésen, a japán jegybank elnöke arról beszélt, hogy azt reméli, hogy a tengerentúli elnökválasztás után a politikusoknak sikerül olyan intézkedéseket hoznia, amivel elkerülhető a fiskális szakadék. Angela Merkel szerint az eurózóna válsága még akár 5 évig is tarthat.

A görög kormány holnap szavaz a 13,5 milliárd eurós megszorító csomagról, ami annak a feltétele, hogy az ország megkapja a 31,5 milliárd eurós újabb hitelrészletet. Ha ezt nem kapják meg, akkor november végén fizetésképtelenné válhat az ország, ami az euróövezeti tagság megszűnését jelentené. A kormánynak a jövő évi költségvetést is át kellett dolgoznia, de a módosítások nem minden kormánytagnak nyerték el a tetszését.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.