Tegnap a nap elején még látszott egy kisebb korrekció a forint árfolyamában, aztán nap végére minimális erősödésben zárt a hazai fizetőeszköz az euró ellenében. Emlékezhetünk, hogy hétfőn jelentősen erősödött a forint, az euró árfolyama 285 környékéről 281-282 forint környékére csökkent a hét első napján. Tegnap este 281 forint alatt zárt az euró kurzusa. Ma reggel azonban gyengülés látszik a forintban, az EUR/HUF devizapár ismét 281 felett járt. 280,5 körül egy támasz kezd kirajzolódni, ugyanis az elmúlt hetekben innen mindig a gyengülés irányába fordult a forint. Felfelé azonban a 282 forintos szint ellenállásként funkcionál.
Rövid hazai piaci áttekintés:
A forint árfolyamában tegnap mér nem volt olyan nagy mozgás, mint hétfőn, némi erősödést azonban így is fel tudott mutatni a hazai fizetőeszköz. Ma reggel kissé borongósabbá vált a nemzetközi hangulat, így a forint is gyengélkedik valamelyest, de ezzel a teljesítményével a régióban egyáltalán nincs egyedül (gyengül a cseh korona és a lengyel zloty is). Jelenleg tehát a külső hangulati hullámzások befolyásolják inkább a forint árfolyamát.
Tegnap az ÁKK a tervezett 50 milliárd forint helyett 45 milliárd forintnyi 3 hónapos kincstárjegyet tudott csak értékesíteni, mivel a benyújtott ajánlatok összesen csupán 67,4 milliárd forintot tettek ki. Ezzel együtt is, a 3 hónapos referenciahozam 5 bázisponttal 5,93%-ra süllyedt tegnap. A többi lejáratnál nem, vagy csak minimális mértékben mért hozamváltozást tegnap az adósságkezelő.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon kismértékű elmozdulás volt csak tapasztalható tegnap az EUR/USD devizapár jegyzésének esetében is. Az árfolyam tegnap a 20 és a 200 napos mozgóátlag közötti tartományban zárt. Mind Amerikából, mind pedig Európából főleg negatív hírek érkeztek. Az EUR/USD árfolyam 1,2814-ről 1,2817-re változott. Nem volt érdemi elmozdulás tapasztalható tegnap az amerikai tőzsdeindexekben, annak ellenére sem, hogy napon belül látható volt egy jelentősebb kilengés.
A Dow értéke 0,05%-kal csökkent, a S&P500 index értéke 0,08%-kal a Nasdaq 0,03%-kal emelkedett. Ázsiában a Nikkei 0,88%-ot, a Hang Seng index 0,68%-ot, a Shanghai index pedig 0,7%-ot emelkedett. Az árupiacon az olaj árfolyama jelentősebb mértékben csökkent a tegnapi kereskedés során, 89,15 dollárról 86,75 dollárra. Az esés hátterében két magyarázat áll. Egyfelől a közel-keleti helyzet kissé normalizálódott, legalább is nem romlott tovább, ráadásul tűzszünet megkötésére törekszenek a felek. A másik ok, hogy az elmúlt napok pozitív hangulata után tegnap ismételten felerősödtek a globális növekedési félelmek. Ma kőolaj és benzinkészlet adatok érkeznek majd a tengerentúlról. Az arany esetében csak kisebb mozgás volt tapasztalható, árfolyama az unciánkénti 1731,88 dollárról 1727,3 dollárra csökkent, ezzel az árfolyam a 30 napos mozgóátlag szintjére süllyedt vissza. Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az USA-ban a vártnál jobbak lettek az ingatlanpiaci adatok. A megkezdett házépítések száma a várt 840 ezer helyett 894 ezer lett. A kiadott építési engedélyek száma is kismértékben felülmúlta a várakozásokat, 864 ezer helyett 866 ezret adtak ki.
Bernanke Fed elnök tegnapi beszédjében a költségvetési szakadék megoldásának érdekében gyors együttműködést és gyors döntéseket sürgetett, ami a piac számára negatív hangvételű üzenetet jelentett. A jegybankelnök azt is leszögezte, hogy a költségvetési szakadék monetáris eszközökkel nem megoldható.
Az euro zóna pénzügyminiszterei hétfőn ismét találkoznak, ugyanis a tegnapi nap során nem sikerült döntésre jutniuk a pénzügyi segítségkövetkező részletének kiutalásáról Görögország számára. Ezáltal tovább csúszik a pénz kifizetése, ami negatív az ország számára, ugyanakkor ezúttal nem fenyeget közvetlenül csőd közeli helyzettel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.