BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eljött a nagy nap

Eljött a nagy nap. Legalábbis az amerikai választók számára – írják az Erste Befektetési Zrt. elemzői.

Egyszer valaki azt mondta, hogy a választás a „demokrácia ünnepe”. Tökéletesen egyetértünk ezzel. A győztesre viszont kemény munka vár, és megkapja azt a lehetőséget, hogy négy év múlva mint győztes hadvezér nézhessen vissza az elnökségi évekre. Ugyanis nagy valószínűséggel addigra túl lesz a recesszión az USA és remélhetőleg a világ és Európa is.

A piacok is valami hasonlót gondolnak, vagyis nem nagyon foglalkoznak a választásokkal, hanem teszik a saját dolgukat, amelyek továbbra is bikapiac-szerű manőverek. Ugyanis jelenleg „a háború utáni újjáépítés folyik”, vagyis elég, hogy hozzáértő tehetséges ember vezesse az országot. Ezt pedig a demokratikus rendszer többé-kevésbé biztosítja.

Ezen az sem nagyon változtat, hogy a görög parlamenti szavazás és a hozzá tartozó tüntetések is egyre inkább valamiféle aggodalmat hoznak a piacra.

Miközben a DAX egyre ígéretesebben néz ki, addig a BUX is egyre közelebb kerül ahhoz, hogy újra megostromolja a lokális csúcsot (19.500), de igazándiból egy tartósabb emelkedés kialakulásához a 19.660 pont fölé kellene mennie. Erre azért még valószínűleg várnunk kell.

Különben ha a Richter eredményére nézünk, elsőre csalódunk, hogy az eredmény elmarad az amúgy is gyenge eredményvárakozásokhoz képest. Ha viszont figyelembe vesszük a bázis időszakban kapott több mint 8 milliárd forintot, na meg azt hogy az új gyógyszerek és a kutatások egyelőre inkább viszik a pénzt, mint hozzák, de ez beruházás a jövőbe, akkor az eredmény nem tekinthető rossznak. Így az árfolyamhatás is nagyon behatárolt lehet. Mindezt figyelembe véve a BUX index esetében emelkedést várunk a mai napra.

USA, Európa:

- Mérsékelt emelkedéssel zárták a tegnapi kereskedést a tengerentúli piacok. A mínuszos nyitást követően erősödni kezdtek az árfolyamok, és zárásra pluszba lendültek. Ma este az elnökválasztás fogja izgalomban tartani a befektetőket (Dow 0,14 százalék, Nasdaq 0,6 százalék, S&P500 0,2 százalék).

- Tegnap egy fontos makroadatot publikáltak a tengerentúlon, az ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser index októberi értékét. Az index 55,1 pontról 54,2 pontra csökkent, miközben a várakozás 54,5 pont volt.

- Az Apple közzétette az iPad mini értékesítések eredményét. Az első hétvégén 3 millió darabot adott el a társaság és a kereslet meghaladta a készleten lévő mennyiséget.

- Hétvégén zajlott a G20 pénzügyminisztereinek találkozója, Mario Draghi EKB elnök, és Timothy Geithner pénzügyminiszter nélkül. Fontos döntések nem születtek az ülésen, a japán jegybank elnöke arról beszélt, hogy azt reméli, hogy a tengerentúli elnökválasztás után a politikusoknak sikerül olyan intézkedéseket hoznia, amivel elkerülhető a fiskális szakadék. Angela Merkel szerint az eurozóna válsága még akár 5 évig is tarthat.

- A görög kormány holnap szavaz a 13,5 milliárd eurós megszorító csomagról, ami annak a feltétele, hogy az ország megkapja a 31,5 milliárd eurós újabb hitelrészletet. Ha ezt nem kapják meg, akkor november végén fizetésképtelenné válhat az ország, ami az euróövezeti tagság megszűnését jelentené. A kormánynak a jövő évi költségvetést is át kellett dolgoznia a csomag miatt, de a módosítások nem minden kormánytagnak nyerték el a tetszését.

Olaj, arany:

- Az arany árfolyama tegnap pozitív irányba indult a nap eleji csökkenést követően. Az 1.677 dolláros nyitás után 1.672 dollárig esett a kurzus, de zárásra 1.685 dollárig sikerült visszakapaszkodnia.

- Az olaj árfolyama is emelkedett tegnap, 84,6 dollárról 85,7 dollárig. A 85 dolláros támasz tartja továbbra is az árfolyamot, a tegnapi visszapattanás a következő napokban is kitarthat, ellenállás a 20 napos mozgóátlagnál (88,4 dollár) látható.

Devizák:

- Az elnökválasztás előtt is képes volt erősödni a dollár az euróval szemben, azonban ez nem feltétlenül Amerika erősségének, inkább Európa gyengélkedésének köszönhető. A Görögország körüli bizonytalanság továbbra is aggodalommal tölti el a befektetőket, melyet csak tetőzött, hogy Spanyolországban várt feletti mértékben növekedett a munkanélküliség. Az EURUSD árfolyam 1,2819-ről 1,2796-ra csökkent.

- Kismértékben, de gyengült a forint árfolyama a tegnapi nap folyamán. A kurzus 281,99-ről 282,28-ra változott.

Távol-Kelet:

- Folytatódott a tegnap megkezdett csökkenés az ázsiai piacokon. A Nikkei 0,36 százalékkal, a Hang Seng 0,22 százalékkal, a Shanghai index pedig 0,38 százalékkal került lejjebb.

- Ausztráliában a piaci várakozásokkal ellentétben nem csökkentették a jegybanki alapkamat nagyságát, így az továbbra is 3,25 százalék maradt.

- Kínát jelenleg a kivárás jellemzi, részben a mai amerikai elnökválasztás, részben pedig a Kínában csütörtökön kezdődő Nemzeti Kommunista Párt 18. kongresszusa miatt, amely akár jelentősebb változást is hozhat a gazdaságpolitika terén, elsősorban a nyersanyagok felhasználása szempontjából.

Határidős piacok: Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.

Vállalati hírek

- Az egyszeri tételekkel növelt tavalyi év azonos időszaka után a Richter III. negyedéves eredményét a marketing költségek és a K+F kiadások, illetve az effektív adókulcs növekedése jellemezte, így a nettó eredmény éves szinten 56,5 százalékkal esett vissza. A csökkenés mértéke nagyobb volt, mint amire a piaci szereplők számítottak. Az árbevétel 6,6 százalékkal nőtt, az üzemi eredmény 57,5 százalékkal esett vissza. Mivel a tavalyi III. negyedévben a meghiúsult Polpharma ügylet miatt 8,2 milliárd forint pozitív egyszeri tételt könyvelt el a cég, így az idei negyedévben jelentős visszaesésre számítottunk. Az árbevétel növekedését elsősorban az orosz/FÁK piacok teljesítményének köszönheti a cég. A 60,8 százalékos bruttó marzs elmaradt az általunk becsült 62 százaléktól. Bár a pénzügyi tételeken elkönyvelt veszteség kisebb lett az általunk vártnál, az adóteher növekedése miatt a nettó eredmény elmaradt a várttól. Az eredményből látszik, hogy a gyenge forintnak és a jó orosz/FÁK piaci teljesítménynek köszönhetően jó évet zárhat a Richter 2012-ben. Ugyanakkor az üzemi eredményt befolyásolja a dinamikusan növekvő értékesítési, marketing és K+F kiadások, melyek pozitív eredményhatása hamarosan látható lesz. A cégnek továbbra is versenyelőnye származik a földrajzi- és termékstratégiájából, de véleményünk szerint sem ez, sem a Forest együttműködés pozitív hatása nem tükröződik teljesen a részvény árazásában. Ajánlásunk továbbra is Vétel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.