Elromlott a külső piaci hangulat tegnap délután, ennek megfelelően a forint is gyengülést mutatott az euróval szemben. Tegnap ugyanis jelentősebb mértékben estek az USA részvénypiacai, miután Obama győzelme után a piacok figyelme gyorsan átterelődött az amerikai gazdasági problémákra, illetve a „Fiscal Cliff” kérdéskörére. A mai nyitásban sem látszik érdemi pozitív visszarendeződés a globális pénz-és tőkepiacokon, az euróval szembeni forintkurzus jelenleg így közelíti a 284-es szintet. Az Európai Bizottság tegnap megjelent, Magyarországra vonatkozó prognózisai nem okoztak nagy meglepetést, érdemi forintpiaci hatásuk nem volt. Ma leginkább az EKB kamatdöntése lehet fókuszban a forintpiacon is.
Az állampapírok másodlagos piacán tegnap összességében 5-7bp-al kerültek lejjebb a referenciahozamok, azonban a kedvezőtlenebb hangulat ma már hozhat hozamemelkedéseket. Ma 12 hónapos DKJ aukció lesz.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon tegnap reggel gyengült, majd délután erősödött a dollár. Az árfolyam 1,2814-ről 1,2771-re változott. Spanyolországból és Németországból is a várttól elmaradó ipari termelési adatról számoltak be. Az USA tőzsdéin nagy zuhanással indult a tegnapi kereskedés, és a hangulat nem javult zárásig, így 2 százalék feletti mínuszokban ragadtak az indexek. A Dow az év leggyengébb napját zárta (Dow -2,36 százalék, Nasdaq -2,49 százalék, S&P500 -2,34 százalék). A leggyengébben a pénzügy (-3,5 százalék) és az energia (-3,1 százalék) teljesített a szektorok közül. A befektetők a várható adóemelésektől és a költségvetési szakadék körüli bizonytalanság miatt félnek, de az Európából érkező kedvezőtlen hírek is közrejátszottak (a negatív német makroadat és az Európai Bizottság nem túl fényes prognózisai).
Ázsiában a Nikkei 1,51 százalékot, a Hang Seng 1,46 százalékot, a Shanghai index pedig 1,32 százalékot veszített értékéből.
Az árupiacon az olaj kurzusa a rövidtávú mozgóátlagokról pattant vissza és az árfolyam 88,42 dollárról 84,44 dollárra változott. Jelentős napon belüli mozgás volt tegnap tapasztalható az arany piacán, azonban összességében az árfolyam csak minimális mértékben, 1716,05 dollárról 1717,75 dollárra változott. Az amerikai és az európai határidős indexek is pluszban vannak ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az NGM közleménye szerint 112,3 Mrd forintos deficittel zárta az októberi hónapot az államháztartás, s ezzel az első 10 hónap hiánya 658,1 Mrd forintot tesz ki, ami az éves pénzforgalmi előirányzat 114 százaléka. A magas októberi deficit oka, hogy a novemberi eleji munkaszüneti napok miatt a bérek, illetve a családtámogatások már október végén kifizetésre kerültek. Továbbra is úgy tűnik, hogy az idei évi költségvetési folyamatok többé-kevésbé kontroll alatt vannak, s 2,8 százalékos GDP arányos hiányt várunk az idei évre.
Az Európai Bizottság tegnap tette közzé a tagállamokra vonatkozó őszi előrejelzéseit, melyben Magyarországra vonatkozóan az idei évre 2,5 százalékos, 2013-ra pedig 2,9 százalékos GDP arányos államháztartási hiányt prognosztizál. Dacára annak, hogy a mutató mindkét évben a GDP 3 százaléka alatt lehet, egyelőre nem valószínű, hogy Magyarország kikerül a túlzott deficit eljárás (EDP) alól. A Bizottság ugyanis a javulást nem tartja fenntarthatónak, miután 2014-re 3,5 százalékos GDP arányos hiányt prognosztizálnak. A fentieknek megfelelően egyelőre nem tűnik valószínűnek, hogy a kormányzat újabb megszorító csomaggal áll elő, azonban a további fiskális kiigazítások szükségessége a jövő évben ismét napirenden lehet.
Az Európai Bizottság Európára vonatkozó várakozásai szerint idén 0,4 százalékos lehet a recesszió az euró övezetben, a legnagyobb visszaesés a görögöknél lehet (-6 százalék). Németország esetében 1,7 százalékról 0,8 százalékra csökkentették az előrejelzést. A görögöknél közben folytatódtak a heves tüntetések.
A KSH ma reggeli adatai szerint a szeptemberi külkereskedelmi mérleg többlete 739,1 millió eurót mutatott, ami alatta marad az általunk várt 830 millió eurós értéknek és elmarad a tavalyi év azonos időszakában látott 752,9 millió eurónak is. Rossz hír, hogy euróban számítva az export éves szinten 4,3 százalékkal esett. A mai gyenge adatok miatt a harmadik negyedévi GDP-re vonatkozó -1 százalékos várakozásunkban lefelé mutató kockázatokat látunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.