Rövid forint technikai helyzetkép:
Hangulati mutató: pozitív semleges negatív
Nagyot erősödött tegnap a forint, ami technikai szemmel igen jónak mondható, hiszen a 282 forintnál lévő támasz mellett a kicsivel ez alatt tartózkodó 30 napos mozgóátlagot is „átvitte” lefelé a kurzus. A 282 forintos szint így már ellenállásként funkcionál, lefelé 280 (esetleg 281) forintnál látunk szinteket. Ha tovább javulna a hangulat, akkor az MACD indikátor is „leszúrna”, ami megágyazna a további forinterősödésnek, de a mai napon inkább korrekció várható a tegnapi jelentős erősödés után.
Rövid hazai piaci áttekintés:
Erősödött tegnap a forint az euróval szemben, a tegnapi pozitív nemzetközi hangulat hatására. Az EUR/HUF árfolyam 284,81-ről 281,8-ra csökkent. A fiskális szakadék megoldásának a reménye, illetve a relatíve jó USA-beli makroadatok vezérelték a piacokat. A legfrissebb magyar kiigazító csomag növekedésromboló hatása, illetve az, hogy szerkezetében teljesen ellentmond az IMF ajánlásainak kevésbé fontos tényezők a piacok számára. Mindenesetre az IMF-el való megállapodás megkötése jelentősen csökkent a pénteki bejelentések után, és már Varga Mihály főtárgyaló sem számít idei megállapodásra.
Tegnap az állampapírok másodlagos piacán továbbra sem mutatkozott érdemi hozamelmozdulás. Ma 3 hónapos DKJ aukció lesz.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon a pozitív hangulatban gyengült a dollár, az EUR/USD árfolyam 1,2733-ról 1,2814-re változott. Pozitívban zártak a tőzsdék a tengerentúlon, az optimizmust a kedvező gazdasági adatok mellett - a várt 4,74 millió helyett 4,79 millió új lakásértékesítésről számoltak be októberre vonatkozóan - a fiskális szakadék megoldásának a reménye táplálta. Ázsiában a Nikkei értéke 0,1%-kal, a Shanghai index értéke pedig 0,4%-kal csökkent, miközben a Hang Seng index értéke 0,39%-ot emelkedett. Japánban változatlanul 0,1% maradt az alapkamat Az árupiacon a közel-keleti feszültségekre emelkedett az olaj árfolyama, a kurzus 87,3 dollárról 89,28 dollárra nőtt. Az arany árfolyama a 20 napos mozgóátlagról indult emelkedésnek. Az árfolyam 1714,75 dollárról 1731,7 dollárra nőtt. Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az EMU pénzügyminiszterei ma találkoznak, a görög helyzetet tárgyalják meg. Egyes hírek szerint ma még nem lesz döntés a görögökről, s így a pénzek kiutalása csúszhat, ami egyelőre nem kritikus, hiszen a múlt héten sikeresen vontak be átmeneti finanszírozást. Más források szerint viszont mégis döntés születik a 31,5 milliárd eurós hitelrészlet kiutalásáról és döntenek arról is, hogy milyen lépéseket kell még tenni a görögök megsegítésére.
Az éjszaka a Moody’s hitelminősítő megfosztotta a francia államkötvényeket Aaa minősítésüktől és egy fokozattal Aa1-re módosította azt
A KSH közleménye szerint a nemzetgazdaságban a bruttó bérek szeptemberben 3,7%-kal nőttek, a nettó keresetek növekedése pedig 1%-os volt, ami a 6,6%-os inflációt is figyelembe véve 5,3%-os reálbér-csökkenésnek felel meg. A bruttó bérindexen belül a versenyszektor bérindexe 6,6%-os, a költségvetési szektoré pedig –3,2%-os volt. A rendszeres bérek éves növekedésének üteme a versenyszektorban 6,8%-ra lassult az augusztusi 7,9%-ról.
Az IMF tegnap a Wall Street Journalban megjelentetett egy közleményt a legfrissebb magyar költségvetési intézkedésekről. Irina Ivaschenko, az IMF helyi irodavezetője sajtóbeszámolók szerint úgy fogalmazott: olyan lépésekre lenne szükség, amelyek „fenntartható módon csökkentik a költségvetési hiányt, és szerkezeti reformokkal kombinálva a gazdaság egészére kiterjedő növekedést tesznek lehetővé”. A hír megerősíti, hogy a közeljövőben nem várható megállapodás az IMF-fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.