Mindenesetre hétfőn még visszatérnek a kérdésre. Ráadásul Ben Bernanke, a Fed elnöke is fenyegetőzött (ijesztgetett). Elmondta, hogy a Fed nem tud segíteni a költségvetési szakadék elkerülésében. Ezt különben korábban az év során már többször elmondta, ennek ellenére most nyitott fülekre talált, amely nyomás alá helyezte a Wall Streetet, de a csökkenés azért nagyon moderált maradt (vegyes zárás). Mi viszont jó nagyot zuttyantunk tegnap a nap végén, s a BUX újra a 200 napos mozgóátlagon billeg. Az enyhén negatív nemzetközi hangulatban ma további enyhe lecsorgásra számítunk.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Nem volt érdemi elmozdulás tapasztalható tegnap az amerikai indexekben, annak ellenére sem, hogy napon belül látható volt egy jelentősebb kilengés. A Dow értéke 0,05%-kal csökkent, a S&P500 0,08%-kal a Nasdaq 0,03%-kal emelkedett.
- Bernanke tegnapi beszédében a költségvetési szakadék megoldásának érdekében gyors együttműködést és gyors döntéseket sürgetett, ami a piac számára negatív hangvételű üzenetet jelentett. A jegybankelnök azt is leszögezte, hogy a költségvetési szakadék monetáris eszközökkel nem megoldható.
- A vártnál jobbak lettek az ingatlanpiaci adatok Amerikában. A megkezdett házépítések száma a várt 840 ezer helyett 894 ezer lett. A kiadott építési engedélyek száma is kismértékben felülmúlta a várakozásokat, a várt 864 ezer helyett 866 ezret adtak ki.
- Az eurózóna pénzügyminiszterei hétfőn ismét találkoznak, ugyanis tegnap nem sikerült döntésre jutniuk a pénzügyi segítség következő részletének kiutalásáról Görögország számára. Ezáltal tovább csúszik a pénz kifizetése, ami negatív az ország számára, ugyanakkor ezúttal nem fenyeget közvetlenül csőd közeli helyzettel.
- Jelentősen csökkent a HP árfolyama tegnapi miután kiderült, hogy a korábban 10 milliárd dollárért megvásárolt vállalaton 8,8 milliárd dolláros veszteséget kell leírnia.
- A Morgan Stanley friss tanulmánya szerint 2013-ban is gyenge növekedési kilátásokkal kell szembenézni. A bank közgazdászai szerint egy negatív szcenárió esetén a globális GDP akár 2%-kal is csökkenhet.
- Számos adat fog ma érkezni a tengerentúlról. 13.00-kor a jelzálog hiteligénylések alakulását, 14.30-kor a munkanélküliségi adatokat ismerhetjük meg. 15.55-kor pedig a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe lát napvilágot.
- 16:30-kor kőolaj és benzinkészlet adatok érkeznek majd szintén a tengerentúlról.
- Délután publikálja negyedéves gyorsjelentését a John Deere, mezőgazdasági járműveket gyártó vállalat.
- Ma portugál és német kötvényaukciók lesznek.
- Spanyolországban a külkereskedelmi egyenleg nagyságát hozzák nyilvánosságra.
- A délelőtt folyamán Angela Merkel beszél a német parlamentben.
Olaj, arany:
- Az olaj árfolyama jelentősebb mértékben csökkent a tegnapi kereskedés során. Árfolyama 89,15 dollárról 86,75 dollárra csökkent. Az esés hátterében két magyarázat áll. Egyfelől a közel-keleti helyzet kissé normalizálódott, legalábbis nem romlott tovább, ráadásul tűzszünet megkötésére törekszenek a felek. A másik ok, ami a csökkenést eredményezte, hogy az elmúlt napok pozitív hangulata után tegnap ismételten felerősödtek a globális növekedési félelmek.
- Az arany árfolyamában csak kisebb mozgás volt tapasztalható a tegnapi kereskedés során, árfolyama az unciánkénti 1731,88 dollárról 1727,3 dollárra csökkent, ezzel az kurzus a 30 napos mozgóátlag szintjére süllyedt vissza.
Devizák:
- A forint tovább folytatta erősödését, és az EUR/HUF árfolyam 281,39-ről 280,81-re csökkent. Ezzel sikerült a 30 napos mozgóátlag alatt zárni a tegnapi napot.
- Kismértékű elmozdulás volt csak tapasztalható tegnap az EUR/USD devizapár jegyzésének esetében is. Az árfolyam tegnap a 20 és a 200 napos mozgóátlag közötti tartományban zárt. Mind Amerikából, mind pedig Európából főleg negatív hírek érkeztek, ennek eredményeként nem találta az irányt a deviza árfolyama. Az EUR/USD árfolyam 1,2814-ről 1,2817-re változott.
Távol-Kelet:
- A Nikkei 0,88%-ot, a Hang Seng index 0,68%-ot, a Shanghai index pedig 0,7%-ot emelkedett.
- Japánban ma reggel publikálták a külkereskedelmi adatok alakulását. Eszerint év/év alapon a várt 4,9% helyett 6,5%-kal csökkent az export, miközben az import a várt 3,2% helyett 1,6%-kal zsugorodott. Az export csökkenésének fő oka a Kínával való feszült viszony.
Határidős piacok:
- Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.
Vállalati hírek
- Korrupció vádjával első fokon tíz év börtönre ítélte Ivo Sanader volt horvát miniszterelnököt a Zágráb Megyei Bíróság. Sanadert azzal vádolták, hogy pénzt fogadott el a MOL-tól, hogy az megszerezhesse az INA irányítási jogait. Az ítélet nem jogerős. A horvát pénzügyminiszter elmondta, hogy a jogerős ítéletig nem döntenek a MOL menedzsment jogának újratárgyalásáról, vagy visszavételéről. Úgy látjuk, erre előbb-utóbb sor kerül majd, de akár egy részvénycsere is megvalósulhat, melynek során a horvát kormány MOL papírokat kap, míg a magyar olajcég többségi tulajdont szerez az INA-ban. A MOL ugyanakkor az első INA pakett (25%) megszerzése óta 3,5 milliárd dollárt fektetett a horvát cégbe, így nem lesz könnyű megoldást találni.
- A magyar kormány tegnap már módosította is az egy nappal korábban elfogadott közműadót. Az eredetileg méterenkénti 100 forintos adót 125 forintra emelték. Az adó ugyanakkor nem vonatkozik a nagy nyomású gázvezetékekre. Az adó összességében kedvezőtlen a MOL-ra nézve. A cég számításai szerint 1 milliárdra rúghat a fizetendő közműadó, ennek árfolyamhatása 100 forint részvényenként, vagyis kevesebb, mint amit korábban becsültünk.
Az adómérték módosítása érinti a Magyar Telekomot is. A cég tegnap esti közleménye szerint a közműadó a jelenlegi formájában 9-11 milliárd forintos adóterhet jelent a vállalat számára. A hír alapvetően negatív, a részvény fair értékében 100 körül lehet a hatása, ha a cég nem tudja áthárítani az adót. Ugyanakkor az adó nagyságrendjére már korábban számítani lehetett, így annak negatív hatása már részben beárazódott.
- Bogsch Erik, a Richter vezérigazgatója úgy nyilatkozott, hogy 200 millió eurós bevétel is várható az Esmya-tól, ha kiterjesztik a készítmény alkalmazási körét. Korábban maximum 100 millió eurós bevételt vártak a gyógyszertől. A hír kedvező, de árfolyamhatásra nem számítunk.
- Az OTP 369 részvényt értékesített javadalmazási politikája keretében, így a bank tulajdonában lévő saját részvények állománya 4.227.532 darabara (1,51%) változott.
- Az E-Star 132 darab RFV 2014/A és 217 darab E-Star 2015/A kötvényt vett vissza 25,74%-os diszkonton.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.