Amíg itthon a hosszú hétvége közben több munkanap kiesett, a forinttal folytatódott a kereskedés, ami során a hazai fizetőeszköz erősödését lehetett megfigyelni, különösen múlt hét csütörtökön. Pénteken már némi gyengülés következett be. Ma reggel 281-282 között hullámzott az EUR/HUF kurzus. Gyakorlatilag a 20 és a 30 napos mozgóátlagok is itt, 281-282 forint környékén tartózkodnak, ide „szorult be” most a devizapár. Október közepe óta egyre szűkebb sávban kereskednek az euróval, ilyenkor pedig általában nagyobb mozgás szokott következni. A héten több fontos esemény is lesz, amik ki is válthatják ezt a mozgást, csak az irány a kérdéses…
Rövid hazai piaci áttekintés:
A hazai piacok csütörtöki és pénteki zárva tartása ellenére volt kereskedés EURHUF devizapárral, bár a forgalom a szokásosnál alacsonyabb volt. Összességében enyhe forinterősödés mutatkozott, s a hazai deviza relatíve ellenállónak mutatkozott a pénteken tapasztalt romló külső piaci hangulattal szemben is. A forintot stabilizálhatta, hogy a múlt heti kamatcsökkentés után a jegybanki állásfoglalás már kissé óvatosabb hangot ütött meg a további monetáris enyhítéseket illetően. A héten a forintpiac is leginkább az USA-beli elnökválasztásra és szerdán esedékes Európai bizottsági országjelentésre figyelhet.
A múlt szerdai kötvényaukciókon a szokásosnál visszafogottabb kereslet mutatkozott a három kötvény iránt. Az ÁKK így az eredetileg tervezett 45 Mrd forinttal szemben 37,5 Mrd forintot bocsátott ki összesen a papírokból. A maximális hozam a 3, az 5 és a 10 éves kötvény esetében rendre 6,19 százalék, 6,38 százalék és 6,87 százalék lett. Az állampapírok másodlagos piacán a diszkont hozamok gyakorlatilag stagnáltak, a kötvények esetében enyhe, 4-6bp-os hozamcsökkenés következett be. A héten DKJ aukciók lesznek.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon pénteken komolyabb mértékben tudott erősödni a dollár. Az EUR/USD árfolyam 1,2943-ról 1,2835-re csökkent, melynek fő oka a vártnál nagyobb mértékű foglalkoztatottság bővülés Amerikában, illetve a vártnál magasabb ipari megrendelés állomány. Az amerikai tőzsdéken rossz hangulatban telt a hét utolsó kereskedési napja, az indexek zárásig csorogtak lefelé, dacára a vártnál jobb munkapiaci adatoknak (Dow -0,64 százalék, Nasdaq -1,26 százalék, S&P500 -0,88 százalék).
A távol-keleti piacokon csökkenés volt megfigyelhető a hét első kereskedési napján. A Nikkei 0,49 százalékot, a Hang Seng 0,3 százalékot, míg a Shanghai index 0,1 százalékot veszített értékéből. A HSBC ma publikálta a kínai szolgáltató szektor PMI index értékét, mely csökkenést mutatott az előző időszakhoz képest.
Az árupiacon nagy eséssel zárta a pénteki kereskedést az arany. Az 1.714 dolláros nyitás után több mint 2 százalékot veszített értékéből az arany és 1.678 dolláron zárta a kereskedést. A következő támaszt a 200 napos mozgóátlag jelenti 1.663 dollárnál. A WTI típusú kőolaj árfolyama is negatív irányba fordult pénteken, és 87,2 dollárról a 85 dolláros támaszig zuhant. A szint törésével nagy tér nyílna lefelé. Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az USA-ban a várt 125 ezernél jóval nagyobb mértékben, 171 ezerrel bővült a mezőgazdaságon kívüli foglalkoztatottak száma októberben. Pozitív hír volt, hogy a szeptemberi és az augusztusi adatot is felfelé korrigálta a tárca: az előbbit 114 ezerről 148 ezerre, az utóbbit pedig 142 ezerről 192 ezerre. A munkanélküliségi ráta 7,8 százalékról 7,9 százalékra emelkedett, ami megfelelt a vártnak. A munkapiacon zajló folyamatok összhangban vannak a jelenleg zajló lassú gazdasági kilábalással. Az ipari cikkek rendelésállománya 4,8 százalékkal nőtt.
Heti kitekintő
USA : makroadatokban nem lesz túl gazdag a hét, de mivel holnap lesz az elnökválasztás, várhatóan elsősorban erre fókuszálnak majd a piaci szereplők. A választás kimenetelével kapcsolatosan meglehetősen nagy a bizonytalanság, hiszen a két jelölt, az USA jelenlegi elnöke, Barack Obama és republikánus kihívója, Mitt Romney között meglehetősen szoros jelenleg az állás. Az elnökválasztás eredménye annak kapcsán is fontos a piaci szereplőknek, hogy ha nem sikerült a Kongresszus tagjainak megállapodni másról, januárban életbe lépnek az automatikus költségvetési egyenlegjavító mechanizmusok (Fiscal Cliff), melyek növelik a recesszió kockázatát a tengerentúli gazdaságban.
Ami a makroszámokat illeti, ma az ISM szolgáltatói beszerzési menedzser index októberi adatai esedékesek. Csütörtökön a szokásos heti munkapiaci statisztikák mellett a külkereskedelmi mérleg szeptemberi egyenlegét ismerhetjük meg. A hét pénteken a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének előzetes novemberi adataival zárul.
Eurózóna : Az EKB csütörtöki kamatdöntése lesz a héten a befektetői figyelem fókuszában. Nem várható változtatás az irányadó ráta 0,75 százalékos szintjében. Az infláció viszonylag magas értéke ugyanis (a legfrissebb adatok szerint 2,5 százalékon állt az övezet éves inflációja) korlátozza a jegybank lehetőségeit a további monetáris lazítást illetően. A későbbiekben azonban - az infláció várható mérséklődésével párhuzamosan - az EKB további intézkedésekről dönthet a gazdaság növekedési lehetőségeinek javítása érdekében (kamatcsökkentés, eszközvásárlások, likviditásbővítés).
Magyarország : két fontosabb makroadat lesz a héten. Csütörtökön a külkereskedelmi mérleg, pénteken pedig az ipari termelés előzetes szeptemberi adatait teszi közzé a KSH. Előtte szerdán délután az NGM publikálja az októberi előzetes államháztartási adatokat. A fentiek mellett magyar szempontból is fontos esemény lesz, hogy az Európai Bizottság szerdán publikálja szokásos félévente esedékes friss gazdasági prognózisait és országértékelőit. Magyarország kapcsán jelenleg a legfontosabb kérdés, hogy a Bizottság lát-e esélyt rajta, hogy a magyar államháztartás hiánya középtávon is tartósan a GDP 3 százaléka alatt maradjon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.