Az elmúlt hetekben a Standard & Poor’s és az elmúlt néhány nap gyengélkedése miatt összességében a forint mutatja a leggyengébb teljesítményt az euró ellenében. A leminősítés után látható, hogy a forint még vissza tudott erősödni, az elmúlt napokban azonban láthatóan a többi régiós fizetőeszköznél gyengébb teljesítményt nyújtott a hazai fizetőeszköz.
Rövid hazai piaci áttekintés:
Érdekes képet mutat a forint árfolyama az elmúlt napokban, hiszen a régiós fizetőeszközök között a leggyengébb teljesítményt mutatja az elmúlt napok gyengülésével, miközben a globális hangulat annyira nem katasztrofális. A mai reggelen is inkább gyengül a hazai fizetőeszköz az euróval szemben.
A ma megjelent októberi külkereskedelmi mérleg a gyászos szeptemberi adatok után azonban viszonylag jó képet mutat. A magas többlet miatt a folyó fizetési mérleg is többletes, ez pedig támasztja a forintot. Azonban a folyamatosan csökkenő kamatszint nem segíti a forint árfolyamát, miközben a külső eladósodottság és az államadósság alapján a magyar gazdaság tekinthető a legsérülékenyebbnek a régióban.
Az ÁKK tegnap a referencia lejáratok nagyobbik részénél 1-4 bázispontos hozamcsökkenést mért. Ma 12 hónapos diszkontkincstárjegy aukciót tart az adósságkezelő, 50 milliárd forint értékben.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon jellemzően kedvező amerikai adatok érkeztek tegnap, melynek eredményeként erősödni tudott a dollár az euróval szemben. Az EUR/USD árfolyama 1,3094-ről 1,3068-ra csökkent le. Vegyes teljesítményt mutattak az amerikai tőzsdeindexek a tegnapi kereskedés során (Dow: +0,6 százalék, S&P: +0,1 százalék, Nasdaq: -0,8 százalék). Az S&P szelektív csődbe vágta Görögország hitelminősítését mára virradóra.
Ázsiában a Nikkei 0,8 százalékot, a Hang Seng 0,1 százalékot emelkedett, miközben a Shanghai index értéke változatlan maradt. Japán felülteljesítette a többi régiós piacot, miután a hírek szerint a választások esélyese az az LDP, amely korábban gazdaságélénkítő lépések fontosságáról beszélt.
Az árupiacon az olaj csökkenő pályán van, pedig a geopolitikai feszültség fokozódik a Közel-Keleten. A szíriai helyzet akár ENSZ beavatkozást is hozhat hamarosan. A tegnap közzétett adatok szerint a kőolaj készletek az USA-ban, a várt 500.000 hordóval szemben 2,3 millió hordóval csökkentek. Ugyanakkor a benzin készletek a várt 1,5 millió hordóval szemben 7,8 millió hordóval bővültek. Az arany az elmúlt napokban 4 százalékot esett, s mostanra stabilan 1.700 dollár alá került. A 200 napos állíthatja meg a mozgást 1.660 dollárnál. Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma nyitás előtt.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az USA-ban az ADP foglalkoztatottsági adat szerint a várt 125 ezer helyett csak 118 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma novemberben, ami a legutóbbi adatnál is rosszabb 40 ezerrel. A novemberi adatot jelentősen befolyásolhatta a Sandy hurrikán. Az ipari megrendelések esetében 0,8 százalékos emelkedés következett be, holott nem vártak javulást a mutatóban. Az ISM szolgáltatói szektorra vonatkozó beszerzési menedzser index értéke 54,7 pont lett novemberben az októberi 54,2 pont után, miközben a várakozás csak 53,7 pont volt.
A tegnapi spanyol kötvényaukción a meghirdetett 4,5 milliárd euróhoz közeli mennyiségben, 4,25 milliárd euró értékben adtak el papírokat. A 3 éves kötvényből 2,1 milliárdot értékesített az adósságkezelő 3,39 százalékos hozam mellett, a 7 éves papír hozama 4,67 százalék lett, amiből 1 milliárdot adtak el, a tízéves papírt 5,22 százalék körüli hozammal értékesítették. Összességében kedvező adatokat láthattunk, a hozamok csökkentek.
A KSH előzetes adatai alapján a külkereskedelmi mérleg 657,6 millió eurós többletet mutatott októberben, ami kissé magasabb lett a 640 millió eurós várakozásunknál. Euróban számolva az export értéke 6,5 százalékkal, az import értéke pedig 5,7 százalékkal bővült, ami részben a szeptemberben látott visszaesés korrekciójának tekinthető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.