Hangulati mutató: pozitív semleges negatív
Ezzel most újra a 20 és 30 napos mozgóátlagok fölé került a kurzus. Fölfelé 284 forintnál találjuk a következő szintet, majd 285 forintnál van a következő szint. Lefelé a 282 forintos szint már támaszként funkcionál.
Rövid hazai piaci áttekintés:
A nemzetközi hangulat borongósabbá válásával a forint is gyengülni kezdett, azonban ezzel a régióban nem volt egyedül: a lengyel zloty, a cseh korona és a román lej is gyengült a tegnapi napon, és nagyrészt ma is több-kevesebb gyengülést mutatnak ezek a fizetőeszközök (ahogyan eddig a forint is). Ma reggel a hangulat borongósabbnak tűnik, mint tegnap, ez sem segíti a forintot. Mindenesetre ma nem várható komolyabb makrogazdasági adatközlés, ezért hangulati alapú kereskedésre számítunk.
A forintgyengüléssel párhuzamosan nagyon enyhe, 2-3 bázispontos hozamemelkedést mért az ÁKK a diszkontkincstárjegyek esetében. Ma délelőtt 3 hónapos diszkontkincstárjegyek aukciója lesz, a tervezett mennyiség 50 milliárd forint. Érdeklődve várjuk, hogy milyen lesz a kereslet; a legutóbbi két, ugyanezen lejáratú aukción elég gyér volt az érdeklődés, ami a közeljövőben várt kamatpályával kapcsolatos bizonytalanságra is utalhat.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon az EUR/USD devizapár értéke 1,2986-ról 1,3054-re emelkedett. Technikai alapon a további emelkedéshez az árfolyamnak több ellenállást is át kéne törnie. Először 1,3082-nél, majd ezt követően 1,3119-nél is. Rossz volt a hangulat tegnap az USA tőzsdéin, az indexek a kereskedés végéig estek (Dow -0,46%, Nasdaq -0,27%, S&P500 -0,51%). Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter azt mondta, hogy a republikánusok végül engedni fognak és beleegyeznek majd a fiscal cliff elkerülése érdekében az adóemelésbe. Ázsiában a Nikkei 0,28%-kal csökkent, miközben a Shanghai index értéke 0,73%-ot, a Hang Seng index pedig 0,3%-ot emelkedett. Az ausztrál jegybank a várakozásokkal összhangban 25 bázispontos kamatcsökkentést jelentett be és ezzel az irányadó jegybanki kamat 3,0%-ra csökkent. Az árupiacon a nyersolaj ára kismértékben esett (WTI januári leszállítás 88.8 USD/bbl szinten állt ma reggel), köszönhetően azon félelmeknek, hogy az amerikai törvényhozás sikertelen lesz a fiskális szakadék megállításában, ami recesszióba lökheti az USA gazdaságát. Az aranyat, mely kismértékben esett ma reggel, szintén ezek a félelmek mozgatták. Mínuszban vannak ma reggel a határidős indexek.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az USA-ban az ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser index értéke 49,5 pontra csökkent novemberben az előző havi 51,7 pontról. A várakozás 51,5 pont volt.
Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter arról beszélt tegnap, hogy amíg nem lép életbe a bankunió addig nem lesz banki feltőkésítés az ESM keretéből. Jean Claude Juncker, az Eurogroup elnöke pedig azt jelentette be, hogy jövő hét közepén hozzájuthat Spanyolország a pénzhez. Az eurózóna pénzügyminisztereit tömörítő csoport elnöke azt is bejelentette, hogy az év végén távozik posztjáról. A pénzügyminiszter arra reagált, hogy Spanyolország tegnap hivatalosan is kérte bankjai számára a 39,5 milliárd euró kifizetését az ESM alapból.
Görögország tegnap bejelentette a kötvény visszavásárlási program részleteit. 10 milliárd euró értékben ajánl fel az ország hat hónapos EFSF kötvényeket, 10-30 éves állampapírokért cserébe. A visszavásárlási ár a névérték 30-40%-a között lesz. A befektetők péntek estig jelentkezhetnek, és előreláthatóan december 17-én történik meg majd a tranzakció.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.