Az elmúlt egy-két hétben elválni látszik a 10 éves hozam és az EUR/HUF devizapár alakulása. Ezúttal azzal magyarázható az eltérő viselkedés, hogy az MNB várhatóan tovább fogja vágni a kamatokat, ez pedig csökkenti a forint vonzerejét. A külpiaci hangulat viszont továbbra is támogató, ezért a várható kamatcsökkentések nem hatnak negatívan a hosszú hozamokra, így a rövid kamatokhoz hasonlóan azok is csökkenni tudnak.
Rövid hazai piaci áttekintés:
A pénteki napon eleinte a forint gyengülését lehetett megfigyelni, aztán délután (a vártnál jobb amerikai munkapiaci adatok hatására) erősödni kezdett a hazai kurzus. Most már jó pár napja 282-284 forint között hullámzik az euró forintára. Ma reggel némi gyengülés figyelhető meg a forintban, és ezzel újfent kissé „kilóg” a régiós mezőnyből a hazai fizetőeszköz, hiszen a lengyel zloty stabil, míg a korona erősödni látszik (a román lej sem mutat egyelőre komolyabb gyengülést).
Az ÁKK pénteken kora délután jellemzően 6-8 bázispontos hozamcsökkenést regisztrált a referencia állampapíroknál (csupán a 12 hónapos kincstárjegynél nem mért hozamváltozást az adósságkezelő). A hozamok az utóbbi egy-két hétben egyre kevésbé követik a forint árfolyammozgását, hiszen míg a forintban inkább gyengülést láthatunk, addig a hozamok csökkenése figyelhető meg. Emögött az lehet, hogy az MNB további, várható kamatcsökkentései mérséklik a forint kamatelőnyét, ez pedig nyomást helyez az árfolyamra.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon folytatódott a tengerentúli deviza erősödése az euróval szemben, 1,297-ről a 20 napos mozgóátlag alá (1,29) esett a kurzus, ahonnan megfordult, és 1,293-ig emelkedett zárásra. A reggeli órákban 1,291 környékén kereskednek az EUR/USD párral. Vegyes hangulatban telt a hét utolsó kereskedési napja a tengerentúli tőzsdéken. A Dow volt az üdítő kivétel, amely szinte egész nap emelkedett, és 0,6 százalékos pluszban zárt. Az S&P500 rosszul kezdte a kereskedést, de egy napon belüli fordulatnak köszönhetően a pozitív tartományban zárt az index (0,3 százalék). A Nasdaq nem tudott talpra állni, így az index maradt a negatív oldalon (-0,4 százalék). A technológiai index az Apple mélyrepülésétől szenvedett, a papír 2,5 százalékos mínuszban zárt. John Boehner pénteken azt nyilatkozta, hogy a múlt héten nem történt előrelépés a költségvetési szakadék elkerülésével kapcsolatban. A nemzetközi valutaalap vezetője a CNN-nek adott interjújában sürgette a politikusokat, hogy mielőbb állapodjanak meg. Egy átmeneti megállapodás szerinte nem elég, mert az csak bizonytalanságot okozna a piacokon.
Ázsiában enyhe pluszban vannak a piacok (Nikkei 0,07 százalék, Hang Seng 0,26 százalék, Shanghai 1,08 százalék). Az árupiacon pénteken folytatódott a WTI típusú kőolaj vesszőfutása, 86,4 dollárról 86 dollárig csökkent a kurzus, ami 0,5 százalékos veszteséget jelent. A reggeli kereskedésben a pénteki veszteséget ledolgozva 86,4 dollárig emelkedett a kurzus. Az árfolyam jelenleg egy támaszon mozog. Veszteséggel indult a kereskedés az arany piacán, 1.700 dollárról 1.685 dollárra süllyedt a kurzus, majd zárásra a veszteségét ledolgozva 1.704 dollárig emelkedett. Reggel enyhe pluszban mozgott a kurzus (1.708 dollár). Mínuszban vannak a határidős indexek ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az USA-ban a várt 85 ezer fővel szemben 146 ezer új munkahely jött létre a tengerentúlon a nem-mezőgazdasági szektorban. Negatívum, hogy az előző hónap adatát 49 ezerrel lefelé módosította a tárca (171 ezerről 138 ezerre). A munkanélküliségi ráta a várt stagnálás (7,9 százalék) helyett 7,7 százalékra csökkent, utoljára 2008 decemberében állt ilyen mélyen a mutató. Árnyalja azonban a képet, hogy a munkanélküliségi ráta csökkenésében nagy szerepe volt az aktivitási ráta csökkenésének is. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének decemberi előzetes számai negatív meglepetést okoztak, a várt 85 ponttal szemben 74,5 pontra esett a mutató, az előző havi 82,5-ről.
Heti kitekintő:
USA: kétségkívül a Fed kétnapos ülése lesz a héten fókuszban. A kamatdöntés bejelentésére szerdán kerül sor: nem várható változtatás a Fed Funds rate értékében. Valószínűsíthetően a Fed dönteni fog az eszközvásárlási program meghosszabbításáról is, mivel a munkapiac állapota továbbra sem mondható kielégítőnek. Emellett megismerhetjük a jegybank legfrissebb gazdasági előrejelzéseit is.
Fontosabb makroadatok a hét második felében lesznek. Csütörtökön a szokásos heti munkapiaci statisztikák mellett a termelői árak novemberi adatát teszik közzé. A hét a novemberi ipari termelési és fogyasztói áradatokkal zárul.
Eurózóna: a makrogazdasági adatok közül a német ZEW gazdasági hangulatindex decemberi adatai lehetnek a legérdekesebbek, a piaci konszenzus enyhe javulást vár. Még inkább fókuszban lehet a csütörtökön kezdődő Európai Tanács ülés, ahol döntés születhet a bankunióról és az egységes európai bankfelügyeletről. Megnehezíti azonban a tárgyalásokat, hogy Németország alapvetően továbbra is ellenzi a bankuniót.
Svájc: csütörtökön ülésezik a svájci jegybank. A Libor célsáv várhatóan továbbra is a 0-0,25 százalékos sávban maradhat.
Magyarország: Az előttünk álló héten a holnapi inflációs adat lehet érdekes, várakozásink szerint az éves áremelkedési ütem az októberi 6 százalékról 5,3 százalékra csökkenhetett novemberben. Ez a csökkenő benzinárak mellett azonban annak is köszönhető, hogy tavaly ilyenkor már a jövedéki adó emelések miatt emelkedni kezdtek az árak, ezért a bázis most „segít”. Ami a jövő évi inflációt illeti, az a nemrég bejelentett, 10 százalékos rezsiköltség csökkentés miatt a korábban várt 5 százaléknál alacsonyabb lehet, azonban az intézkedés hosszabb távon tovább ronthatja az amúgy is nagyon gyenge gazdasági növekedési potenciált.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.