A forint árfolyama tegnap nap végére végül nem mutatott komolyabb elmozdulást a kezdeti árfolyamhoz képest, ma reggel azonban némi forintgyengülés tapasztalható. A régióban ezzel megint a forint mutatja a leggyengébb képet, hiszen bár a lengyel zloty is gyengül, annak mértéke nem olyan nagy, mint ami a forintban látható. (A cseh korona azonban ma reggel nemrég némi gyengülést kezdett mutatni).
Az ÁKK tegnap érdemi, 5-10 bázispontos hozamcsökkenést regisztrált a referencia állampapíroknál, miközben a 12 hónapos diszkontkincstárjegy aukción rég nem látott tülekedés volt a papírokért. A tervezett, 50 milliárd forintos mennyiség helyett így az adósságkezelő 75 milliárd forintot tudott értékesíteni.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacokon az EUR/USD árfolyam 1,3068-ról 1,2976-ra csökkent. Emelkedéssel zárták a tegnapi kereskedést az amerikai tőzsdék (Dow +0,3 százalék, Nasdaq +0,5 százalék, S&P +0,3 százalék). Egész jó munkaerő piaci adatok érkeztek a tengerentúlról, hiszen a várt 380 ezer fő helyett csak 370 ezer új munkanélküli regisztráltatta magát. Eközben közeledést mutatott a republikánusok és a demokraták álláspontja a jövő évi költségvetésről folyó tárgyalásokon, ugyanis néhány republikánus hajlandó lehet elfogadni a magasabb jövedelműek adóterheinek növelését.
Sem az EKB, sem pedig a BOE nem változtatott a monetáris politika kondícióin, így az EKB kamata továbbra is 0,75 százalék, míg a BOE irányadó monetáris célja 0,5 százalék. Ugyanakkor az EKB jelentősen csökkentette a jövő évre várt euróövezeti gazdasági növekedést, ma reggel pedig a Bundesbank vágta az eddigi 1,6 százalékról 0,4 százalékra a jövő évre várt német GDP bővülés nagyságát. Vegyes elmozdulást láttunk
Ázsiában (Sanghaj: +1,7 százalék, Hang Seng: +0,4 százalék, Nikkei: -0,2 százalék). Három nap esést követően kismértékben emelkedett ma reggel a WTI kőolaj ára arra a várakozásra, hogy a kínai ipari termelési adat ismét erősebb lesz. Az arany ára 1700 dollár volt unciánként.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
A KSH ma reggeli adatai szerint az ipari termelés előzetes, októberi adata 3,8 százalékos munkanaphatással tisztított, éves csökkenést mutatott, szemben az általunk várt 0,2 százalékos növekedéssel. A havi csökkenés is tetemes, szám szerint megegyezik az éves kiigazított csökkenéssel (-3,8 százalék). Nem tudjuk biztosan, mi állhat a háttérben, előzetes adatról lévén szó, de a közlemény eléggé elkeserítő. Nagyobb átmeneti gyárleállások nem októberben szoktak lenni, hanem decemberben és július-augusztusban, ezért nem biztos, hogy ezzel magyarázható a csökkenés. Reméljük azért novemberben némi emelkedés jöhet, hiszen a beszerzési menedzser indexekben nem láttunk az elmúlt hónapokban jelenős romlást. Az persze igaz, hogy a rendelésállomány éves növekedési üteme erőteljesen lelassult az elmúlt hónapokban.
Ugyancsak ma jelent meg a harmadik negyedéves részletes GDP adat, ami az előzetes közléssel megegyező fő számokat mutat (a gazdaság éves szinten 1,5 százalékkal csökkent). A visszaesésben jelentős szerepe van a mezőgazdaság gyenge teljesítményének. Felhasználási oldalon a háztartások fogyasztása már közel 4 százalékos csökkenést mutat éves alapon, míg a bruttó állóeszköz felhalmozás 3,6 százalékkal csökkent egy év alatt. Az adatok (az októberi ipari adattal együtt) összességében azt a várakozást erősítik, hogy a gazdaság várhatóan nem mutat majd komoly elrugaszkodást a negyedik negyedévben sem (ezzel párhuzamosan idén 1,4 százalékos, jövőre pedig 0,4 százalékos reál GDP visszaesésre számítunk).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.