BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tragikus adat érkezett Kínából

Tragikus adatot láthattunk Kínából. Az export 9 százalékos növekedés helyett, csak 2,9 százalékkal tudott bővülni novemberben – írják az Erste Befektetési Zrt. elemzői.

Két évvel ezelőtt még 40 százalékkal száguldott ez az érték, ám azóta folyamatosan csökken. Ugyanakkor az ipari termelés és a kiskereskedelmi értékesítés jól alakult, így a kínai piac végül emelkedni tudott. A görögök, úgy tűnik, sikeresen visszavásárolnak 27 milliárd eurónyi kötvényt EFSF kötvényekért cserébe. Így az államadósság mintegy 20 milliárd euróval csökkenhet.

Ugyanakkor az európai piacok kissé bizonytalanná váltak, s a múlt heti emelkedést követően nulla körül fluktuálnak. A DAX például kb. két napja korrigál a rövidtávú indikátorok alapján, amely hamarosan véget érhet. Ha pedig eközben sikerül a jelenlegi szinten maradni, az jó jel lenne a folytatás tekintetében. Ami a BUX-ot illeti, valami elkezdett mozgolódni pénteken. S így talán ma már kismértékű emelkedést is fel tudunk mutatni.

USA, Európa:

- Vegyes hangulatban telt a hét utolsó kereskedési napja a tengerentúlon. A Dow volt az üdítő kivétel, amely szinte egész nap emelkedett, és 0,6 százalékos pluszban zárt. Az S&P500 rosszul kezdte a kereskedést, de egy napon belüli fordulatnak köszönhetően a pozitív tartományban zárt az index (0,3 százalék). A Nasdaq nem tudott talpra állni, így az index maradt a negatív oldalon (-0,4 százalék). A technológiai index az Apple mélyrepülésétől szenvedett, a papír 2,5 százalékos mínuszban zárt.

- A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe decemberi előzetes számai negatív meglepetést okoztak, a várt 85 ponttal szemben 74,5 pontra esett a mutató, az előző havi 82,5-ről. Az index öt éves maximumról esett.

- A várt 85 ezer fővel szemben 146 ezer új munkahely jött létre a tengerentúlon a nem-mezőgazdasági szektorban. Az előző hónap adatát 49 ezerrel lefelé módosította a tárca (171 ezerről 138 ezerre). A munkanélküliségi ráta jobb lett, a várt stagnálás (7,9 százalék) helyett 7,7 százalékra csökkent, utoljára 2008 decemberében állt ilyen mélyen a mutató.

- John Boehner pénteken azt nyilatkozta, hogy a múlt héten nem történt előrelépés a költségvetési szakadék elkerülésével kapcsolatban. A nemzetközi valutaalap vezetője a CNN-nek adott interjújában sürgette a politikusokat, hogy mielőbb állapodjanak meg. Egy átmeneti megállapodás szerinte nem elég, mert az csak bizonytalanságot okozna a piacokon.

- Az olasz miniszterelnök, Mario Monti bejelentette, hogy lemond, amint a parlament elfogadja a jövő évi költségvetési törvényt. A politikus szerint nem elég erős a szakértői kormány támogatása a parlamentben.

- A héten fontos makrogazdasági adatok látnak napvilágot külföldön. Az izgalmak holnap kezdődnek, a ZEW hangulatindexével, majd a tengerentúli külkereskedelmi egyenleg adat következik. A Fed kétnapos kamatdöntő ülése szerdán kezdődik, csütörtökön pedig az Európai Tanács kétnapos ülése kezdődik, ahol a bankunió lesz a fő téma.

Olaj, arany:

- Pénteken folytatódott a WTI típusú kőolaj vesszőfutása, 86,4 dollárról 86 dollárig csökkent a kurzus, ami 0,5 százalékos veszteséget jelent. A reggeli kereskedésben már optimistább a hangulat, a pénteki veszteséget ledolgozva 86,4 dollárig emelkedett a kurzus. Az árfolyam jelenleg egy támaszon mozog.

- Veszteséggel indult a kereskedés az arany piacán, 1.700 dollárról 1.685 dollárra süllyedt a kurzus, majd zárásra a veszteségét ledolgozva 1.704 dollárig emelkedett. Reggel enyhe pluszban mozgott a kurzus (1.708 dollár).

Devizák:

- A forint piacán továbbra is nagy az unalom, pénteken is a 20 és 30 napos mozgóátlag felett oldalazott a kurzus (282,5), de a reggeli kereskedésben sem látni érdemleges mozgást.

- A dollár piacán már nagyobb elmozdulást láthattunk, folytatódott a tengerentúli deviza erősödése az euróval szemben, 1,297-ről a 20 napos mozgóátlag alá (1,29) esett a kurzus, ahonnan megfordult, és 1,293-ig emelkedett zárásra. A reggeli órákban 1,291 környékén kereskednek az EUR/USD párral.

Távol-Kelet:

- Enyhe pluszban vannak az ázsiai piacok (Nikkei 0,07 százalék, Hang Seng 0,26 százalék, Shanghai 1,08 százalék).

- Jó makroadatok láttak napvilágot Kínában: az ipari termelés 10,1 százalékkal nőtt éves alapon, az elemzők 9,6 százalékra számítottak. A kiskereskedelmi forgalom a várt 14,6 százalék helyett 14,9 százalék volt novemberben. Az infláció is jól alakult, 2 százalékra emelkedett. A ma hajnali adatok szerint a külkereskedelmi többlet 19,6 milliárd dollár volt a várt 26,9 milliárd dollár helyett.

- A japán GDP 0,9 százalékkal csökkent a 3. negyedévben, a 2. negyedéves számot -0,1 százalékra módosították.

Határidős piacok: Mínuszban vannak a határidős indexek ma reggel.

Vállalati hírek

- Egy törvényjavaslat szerint az állam átvenné a MOL stratégiai gáztározóját. A MOL-nak 72 százaléka van a szőregi gáztározóban, mely az 1,2 milliárd köbméter biztonsági készleten felül további 700 millió köbméter gáznak is helyet tud biztosítani, ezzel szabadon gazdálkodhat a piacon a tárolót üzemeltető. A MOL részesedésének könyv szerinti értéke 150 milliárd forint. Az ügylet megítélése függ a feltételektől, a MOL vélhetően könyv szerinti értéken eladná a tározót.

- A Raiffeisen Bank azonnal hatállyal felmondta az E-Star hiteleit (2,5 milliárd forint). Az E-Star egyúttal bejelentette, hogy csődvédelmet kért. Ha a csődeljárás során sikerül megegyezni a hitelezőkkel, akkor tovább működhet a cég, ha nem születik egyezség, akkor megindul a felszámolás.

OTP: A költségvetési törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítvány szerint idén 100, jövőre pedig 500 milliárd forint önkormányzati adósságot vállal át az állam. Árfolyamhatásra nem számítunk.

- A román cégbíróság bejegyezte az OTP román leánybankjánál történt tőkeemelést. Az OTP Bank Romania közgyűlése részvény kibocsátás útján történő tőkeemelésről döntött 2012.11.26-án, a társaság jegyezett tőkéje 683 millió lejről 733 millió lejre emelkedett.

- Thilo Kusch, a Magyar Telekom gazdasági vezérigazgató-helyettese és igazgatósági tagja 2012. december 7-én 13.500 darab Magyar Telekom részvényt vásárolt 371 forintos átlagáron. A tranzakciót követően Thilo Kusch tulajdonában összesen 17.000 darab Magyar Telekom részvény van.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.