BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kilenc napos emelkedés törhet meg a pesti tőzsdén

Tegnap a központi bankok vezetői megegyeztek abban, hogy négy évvel elhalasztják a likviditási követelmények teljesítésére nyitva álló határidőt, s még a figyelembe vehető eszközök körét is növelik – írják az Erste Befektetési Zrt. elemzői.

Ez pozitív hír, de jelentős hatást nem gyakorolt a piacokra. A múlt héten megindult technikai korrekció eddig jó viselkedést hozott a vezető indexekben, ugyanakkor ma lefelé tendáltak az ázsiai indexek, s Európa is nulla alatt készül nyitni, míg az USA szintén pirosban van.

Vagyis minden adottnak tűnik, hogy az elmúlt napok emelkedéseit követően a BUX is csökkenést mutasson fel a mai napon. Az index egyébként egyhuzamban 9 napot emelkedett eddig, amire nagyon ritkán van példa. Így nem is lenne olyan nagy meglepetés, ha a BUX ma csökkenne.

USA:

- A vártnak megfelelő munkapiaci adatnak köszönhetően mérsékelt pluszban zártak a vezető tengerentúli indexek. Az év első hete meglehetően jól sikerült, az S&P 500 index például 2007 óta nem látott magasságokba emelkedett (Dow 0,33 százalék, Nasdaq 0,05 százalék, S&P500 0,45 százalék). A héten indul a gyorsjelentési szezon.

- A decemberi munkapiaci statisztikák nagyjából a vártnak megfelelően alakultak pénteken. A nem mezőgazdasági munkahelyek száma 153 ezerrel bővült (ugyanennyi volt a konszenzus is), a novemberi adatot pedig 146 ezerről 161 ezerre korrigálták. A munkanélküliség 0,1 százalékponttal 7,8 százalékra emelkedett, miközben a várakozás stagnálás volt.

- Az ISM index pozitív meglepetést okozott, az index decemberi értéke 54,7 pontról 56,1 pontra emelkedett, a konszenzus pedig 53,5 pont volt.

- Tengerentúli médiaforrások megerősítették, hogy még január vége előtt lemondhat Timothy F. Geithner amerikai pénzügyminiszter.

- Kedden indul a gyorsjelentési szezon a tengerentúlon, a szokásokhoz híven most is az Alcoa alumíniumipari óriás nyitja a sort. Az Alcoa volt a legjobban teljesítő részvény a Dow kosárban pénteken, a papír több mint 2 százalékot erősödött.

- Az IT szakértők szerint idén jöhet az Apple TV (amire korábban már Steve Jobs is tett utalást), így ez már nem is biztos, hogy komoly meglepetés lenne a piac számára. Ezen kívül egy Microsoft-Nokia fúzióról is beszéltek a szakemberek.

Európa:

- A vártnak megfelelő lett a szolgáltatóipari beszerzési menedzser index pénteken az eurózónában. A mutató 47,8 pont lett, ami megfelel az elemzői várakozásnak.

- A fogyasztói árindex 2,2 százalék volt évesítve decemberben az eurózónában, ami valamivel rosszabb a 2,1 százalékos várakozásnál.

- A The Wall Street Journal értesülései szerint a spanyol tb kassza szinte teljesen kiürült, anélkül, hogy a nyilvánosság észrevette volna. Állampapír vásárlásokra, és esedékes kifizetésre használta fel a kormány a pénzt.

Olaj, arany:

- A WTI Texas kőolaj ára kismértékben ingadozott a múlt hét után, ami az elmúlt négy hónap legnagyobb heti emelkedését hozta. A jegyzés 93,7 dollár körül mozgott, míg az északi-tengeri Brent a 114 dollárt ostromolta.

- Az arany ára ma reggel nem változott, 1.659 dollár körül volt unciánként, a múlt hét folyamán azonban jelentős mértékben veszített értékéből.

Devizák:

- A 20 napos mozgóátlagról pattant vissza pénteken a forint, majd kisebb gyengülés következett. 289 forintról 292-ig emelkedett az EUR/HUF kurzusa, ahonnan irányt váltott és zárásra 290-ig mérséklődött az árfolyam. A ma reggeli kereskedésben 291 közelébe gyengült ismét a forint az euró ellenében.

- A dollár még csütörtökön erősödött egy látványosabbat az euróval szemben, a 20 napos mozgóátlagot törve 1,305-ig. A pénteki kereskedés szintén dollárerősödéssel indult, de 1,30-ról visszapattant az árfolyam és 1,307-ig emelkedett, így összességében egy emelkedő napot láthattunk. A ma reggeli órákban pedig ismét a dollár kerekedett felül, és 1,30 közelébe erősödött vissza az euróval szemben.

Távol-Kelet:

- Vegyesen mozognak a távol-keleti piacok, a leggyengébben a japán tőzsde teljesített (Nikkei -0,83 százalék, Hang Seng -0,03 százalék, Shanghai 0,22 százalék).

- A 88 alá erősödő japán jen gátolta a szigetország tőzsdéjének emelkedését, főként az exportorientált társaságok kerültek lejtőre.

- A Deutsche Bank elemzői közel 20 százalékkal megemelték a kínai bankokra vonatkozó célárfolyamokat arra hivatkozva, hogy a fellendülő kínai GDP következtében mérséklődhet a bankok hitelezési kockázata.

Határidős piacok: Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.

Vállalati hírek

- Újsághírek szerint a stratégiai tárolásra kivetett és a háztartások által fizetett köbméterenként 2,06 forintot a kormány eltörölte január 1-ével. Ez a stratégiai tárolással foglalkozó MSZKSZ-t érinti negatívan, mivel árbevétele 20 milliárd forintról 12 milliárdra süllyed. Az MSZKSZ legnagyobb tulajdonosa a MOL (74 százalék). Becslésünk szerint ez évente 6 milliárd forint veszteséget okoz a MOL-nak. A hírek szerint a vállalatok továbbra is fizetik ezt a díjat. A kormány korábban jelezte, hogy érdekli a MOL stratégiai gáztárolójának megvásárlása.

- Az Állami Autópálya Kezelő a rendelkezésre álló határidő végéig, január 15-ig vár. Ha mégsem tud szerződést kötni a Getronics-szal, akkor egyéb megoldást keres, de, hogy az mi lesz, az nem ismert. Úgy tűnik tehát, hogy az állam még mindig a Getronics-ot favorizálja. Ez kedvezőtlen a Magyar Telekomra nézve, hiszen korábban elterjedt, hogy a T-Systems lehet a befutó.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.