BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagyot fejlődött a világ a válság kitörése óta

Örülünk, hiszen megszületett a régóta várt egyezség. Vagy mégsem? – teszik fel a kérdést az Erste Befektetési Zrt. elemzői.

Született valami, aminek lehet örülni, aztán a többi részén (elhalasztott költségcsökkentés, és a költségvetési tető kapcsán) pedig lehet aggódni. Persze az még odébb van (kéthavi távolságra), és a piac fittyet hány rá. Miért is? Azon túlmenően, hogy állandóan azt hangsúlyozzuk, hogy a részvények olcsók, talán így év elején érdemes mással is előállni. Tekintsük át az elmúlt évek fejlődését! Amerika majdnem önellátó lett földgázból, melynek az ára is töredéke a válság előttinek.

Ma már mindennapos eszközök az okostelefonok, a 3D-s, HD TV-ék. Egy laptop (s talán már egy jó okostelefon is) többet tud, mint egy PC a válság hajnalán. Ráadásul tavaly a fizikai Nobel díjat a ’teleportálásért’ kapta két fizikus. Hamarosan itt az idő, hogy a gondolat sebességével kommunikálnak számítógépeink egymással, mi pedig a világ másik oldalán élő munkatársainkkal, rokonainkkal, három dimenzióban beszélgetünk! Ha pedig a költségvetési szakadékkal kapcsolatos tárgyalásokra és az előttünk álló dolgokra gondolunk, akkor érdemes a tavalyi év szenzációjának is figyelmet szentelni, mely események kicsit hasonlatosan alakulnak. Tavaly év közepén fedezték fel a 48 éve megjósolt, a részecskék tömegéért felelős tér részecskéjét, a Higgs bozont, vagy bozonok egyikét. Még nem tudjuk, hiszen az év második felének mérései csak márciusra lesznek kiértékelve. Addigra viszont a 2008-ban indult nagy hadron ütköztető a CERN-ben bezár, hogy 2014 közepén nagyobb teljesítménnyel indulhasson újra. Ha szerencsénk van, akkor hónapokon belül megtudjuk, hogy a standard fizikai modell tényleg igaz-e. 

Egyelőre ennek fontossága a gazdaság szempontjából a jövő homályába vész, még akkor is, ha e sorok írójának erre nézve vannak ötletei, de ne feledjük, az 1910-es években Wigner Jenőnek azt mondták a tanárai, hogy nem érdemes az atommal, atommaggal foglalkozni. S 30 évvel később atomreaktor, atombomba, meg számítógép lett belőle (s még ki tudja mi). Talán most nem kell ennyi időt várnunk. Hogy miért írtuk ezeket le? Azért, hogy érzékletesük mekkora fejlődésen ment keresztül az emberiség azóta, mióta a válság tart, s közben a részvényindexek még csak éppen megközelítették korábbi csúcsukat.

USA:

- Jelentős emelkedéssel fejezték be az óévet az amerikai indexek. A Dow 1,28 százalékot, a Nasdaq 2,02 százalékot, az S&P pedig 1,68 százalékot emelkedett a megállapodás hírére, pedig annak formai megszavazására csak később, a piacok zárása után került sor.

- Az utolsó utáni pillanatban, de végül sikerült az amerikai politikusoknak elkerülni a költségvetési szakadékot. A megegyezés egyelőre csak az adóemelés témakörét érinti. Ennek értelmében 450.000 dollár fölötti jövedelem esetén a tőke nyereségadó 15 százalékról 20 százalékra emelkedik, a személyi jövedelemadó pedig 35 százalékról 39,6 százalékra.

- A költségvetés kiadási oldalának módosításáról egyelőre nincs egyetértés, ezért a politikusok úgy döntöttek, hogy ezeknek az intézkedéseknek az életbe lépését két hónappal elhalasztják, és addig további egyeztetéseket folytatnak.

- A javaslatot a szenátus és a képviselőház is jelentős többséggel fogadta el.

- Közben egyre sürgetőbbé válik a költségvetési plafon elérése, melyre február végén, március elején kerülhet sor. A plafon elérésének elhalasztása érdekében Timothy Geithner újabb intézkedéseket vezetett be, átmenetileg felfüggesztették néhány állami alap számára a kifizetéseket.

- A dallasi FED index értéke is jelentősen meghaladta a várakozásokat, ez már csak egyfajta bónusz ajándék volt a piacok számára.

Európa:

- Az év utolsó kereskedési napja csak rövidített volt a DAX számára, így már kora délután elkönyvelhettük az index 0,57 százalékos csökkenését.

- Az előzetes adatnál gyengébb lett a francia harmadik negyedéves GDP. Év/év alapon 0,1 százalékos növekedést vártak, ezzel szemben stagnálás következett be és az előző negyedévhez viszonyítva is csak 0,1 százalékos növekedés látható.

- Meglepően jól alakult a novemberi spanyol kiskereskedelmi forgalom, hiszen a vártnál lényegesen kisebb visszaesés volt tapasztalható. A várt 10,3 százalékos csökkenés helyett csak 7,8 százalékos volt a visszaesés.

Olaj, arany:

- Erősödött a WTI Texas ára az amerikai megállapodás hatására. Az amerikai könnyűolaj 92,8 dollár volt ma reggel.

- Az arany is emelkedni kezdett (1.683 dollárig unciánként) szintén ennek a hírnek a hatására.

Devizák:

- A karácsonnyal ellentétben (amikor hirtelen jelentősen begyengült a forint) a mostani hosszúhétvégén stabil tudott maradni az árfolyam, melynek eredményeként az EUR/HUF devizapár 291,14-es értékkel búcsúztatta az óévet.

- A reggeli órákban az EUR/USD devizapár jelentős emelkedése volt megfigyelhető. A részleges megállapodással elhárították az azonnali veszélyt, de még bőven maradtak kockázatok. Ráadásul a megállapodás azt jelenti, hogy gyorsabban érheti el az adósságplafont Amerika, mint tette volna azt a megállapodás nélkül. A dollár a ma reggeli kereskedés során 1,3290-ig gyengült.

Távol-Kelet:

- Az ázsiai piacokon is pozitív fogadtatásra talált az amerikai megállapodás, annak ellenére is, ha az egyelőre csak részleges.

- A Hang Seng 2,46 százalékot, a Shanghai index értéke 1,6 százalékot, míg a Nikkei 0,7 százalékot emelkedett.

- A HSBC által publikált PMI adatok alapján növekedés volt megfigyelhető Dél-Koreában és Tajvanon is, ráadásul az index értéke mindkét országban átlépte az 50 pontos értéket.

- A hivatalos kínai PMI adat kissé elmaradt a várakozásoktól, de értéke változatlanul 50,6 ponton áll.

Határidős piacok: A főbb határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.

Vállalati hírek

- Molnár József, a MOL vezérigazgatója december 27-én 8.201 darab részvényt értékesített 17.514 forintos áron. A tranzakció után a tulajdonában álló részvények száma 10.000 darabra csökkent.
Mosonyi György, a MOL felügyelő bizottságának elnöke december 28-án 3.332 darab MOL részvényt értékesített 17.733 forintos átlagáron. A tranzakciót követően tulajdonában 54.588 darab MOL részvény maradt.

- Az FHB 12,6 milliárd forint értékben vásárolt vissza korábban kibocsátott sajátkötvényt.

- Az E-Star közzétette a ma tartandó közgyűlése előtt a 2011-es beszámolóját. A veszteség mintegy 1 millió euróval 9,6 millió euróra hízott, s a könyvvizsgáló ellenvéleményt fogalmazott meg. Az ellenvélemény ellenére a felügyelő bizottság elfogadásra javasolja a dokumentumokat a részvényesek számára. Mivel a cég csődeljárás alatt van, ezért az ügynek relatíve kisebb a jelentősége a részvényárfolyam hatás szempontjából.

- A Benji Invest december 27-én 3.000 darab PannErgy részvényt vásárolt 573 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a Benji tulajdoni hányada 11,51 százalékra nőtt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.