BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem lesz állami a TakarékBank

Tovább erősödik az integráció az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség tagintézményei között, terveik szerint egységesítik termékkínálatukat és arra törekednek, hogy valamennyi tagszervezetük csatlakozzon a TakarékPont hálózathoz - nyilatkozta lapunknak Varga Antal, a szervezet ügyvezetője. Hozzátette: a takarékok sokat várnak az MFB-vel folytatott együttműködéstől is, ám megőrzik többségüket a TakarékBankban

- Az OTSZ tagintézményei tavaly májusi közgyűlésükön - tehát még a TakarékBank-pakett eladása előtt - elfogadtak egy új stratégiát, amely az integráció erősítését tűzte ki célul. Mik ennek a stratégiának az elemei?
- A stratégiának valóban az a célja, hogy erősítse az együttműködést az OTSZ 105 tagszervezete között. Ennek egyik, az ügyfelek szempontjából is fontos eleme, hogy az integrált takarékok arra törekednek, hogy a jövőben valamennyien csatlakozzanak a TakarékPont hálózathoz. Az átállás az elképzelések szerint fokozatos lesz, és több lépcsőben megy végbe, alkalmazkodva a helyi sajátosságokhoz. Mindez a termékpaletta erőteljesebb homogenizálódását is maga után vonná, vagyis mind a kínálat, mind az árazás sok tekintetben hasonló lesz. Az integráció erősítésével együtt kell járnia az IT-rendszerek korszerűsítésének is: itt arra törekszünk, hogy javítsuk a takarékszövetkezeti fiókok átjárhatóságát az ügyfelek számára. A fokozatosság elvét viszont itt is szem előtt tartjuk, hiszen az informatikai átállás komoly beruházás.

- Mit hoz az új stratégia a hitelezésben?
- A hitelezésben is szeretnénk egységesíteni a folyamatokat, például ahol lehet, pontozásos elven működő, scoring rendszert vezetnénk be. Fontos ugyanakkor, hogy az egyedi, vagy nagy ügyleteknél továbbra is megmaradjon a helyi takarékok önállósága, hiszen az adott projektet vagy adott ügyfelet ők ismerik leginkább, és ezt a tudást meg kell becsülni. Vagyis amellett, hogy igyekszünk egyszerűsíteni a folyamatokat, ügyelünk arra, hogy a fontosabb ügyleteknél megmaradjon a takarékszövetkezetek önállósága.

- A hitelezési piac kapcsán eléggé nagy a nyomás a szektoron, hiszen jelentős részben tőle várják a kisvállalkozói hitelezés fellendítését. Mekkora növekedést lehet úgy elérni, hogy a portfólió minősége jó maradjon?
- Ezzel kapcsolatban az a véleményem, hogy a játékszabályokat az élénkítési törekvésekkel párhuzamosan is be kell tartani, vagyis a jövőben sem kívánunk finanszírozni olyan vállalkozásokat, amelyekkel kapcsolatban nem tekinthető biztosítottnak a megtérülés. Tehát a prudens hitelezésből a jövőben sem engedünk. A lakossági forintbetéti piacon 16 százalékos piaci részesedés ugyanis nem csak óriási lehetőségeket jelent, hanem óriási felelősséget is, a betétesei pénzét pedig egy szolgáltató sem teheti kockára. Ennek megfelelően akkora ütemben nőhetnek majd a kihelyezések, amelyet normál üzletmenet mellett elbír a piac.

- A tavalyi számaik mindenesetre igen biztatóan alakultak, hiszen növelni tudták piaci részesedésüket a hitelezés területén is. Mekkora lehet az idén a bővülés?
- Konkrét számot januárban még korai lenne mondani. Viszont az üzleti aktivitásunkat tovább szeretnénk növelni, így a tavalyi évhez hasonlóan mind a volumen, mind a piaci részesedés érezhető növekedésére számítunk.

- A takarékszövetkezetek az elmúlt években több, elsősorban a fiatalabb korosztálynak szánt lakossági termékkel is megjelentek a piacon, elég például az érintés nélküli fizetést lehetővé tévő karórára, vagy a fiatal ügyfeleknek szánt bankszámlákra gondolni. Látszanak-e ennek az eredményei?
- Átütő sikerről korai beszélni, ám az első eredmények már látszanak az adatokban. Mindenesetre a fiatalok takarékokhoz vonzása továbbra is cél, és ennek két útja van: a nekik szóló termék és a jól hasznosítható információ. Utóbbira példa az a pénzügyi ismereteket oktató DVD, amelyet az ország ezer középiskolájába juttattunk el. Ezt a munkát folytatni kívánjuk a jövőben is.

- A takarékszövetkezeti szektor azon kevesek közé tartozik a pénzügyi szolgáltatók között, amely tavaly növelni tudta eredményét, legalábbis ami az első tíz hónapot illeti. Ezt az eredményt viszont az idén már eltüntetheti a tranzakciós adó.
- A tranzakciós illeték bevezetése természetesen nagyon komoly negatív hatást gyakorol a nyereségtermelő képességre. Emellett maradt pár tisztázatlan kérdés a szabályozás körül: a folyószámlahiteleknél, mint például a kkv-szektorra szabott Széchenyi Kártyánál - minden egyes lehívásnál és feltöltésnél jelentkezik az illeték, ami jelentős terhet ró a hitelintézetre. Ezt, és a hasonló anomáliákat minél hamarabb meg kell szüntetni.

- Az MFB tulajdonszerzése a TakarékBankban milyen hozadékkal jár a takarékok és a fejlesztési bank számára?
- Többel is. Egyrészt árulni tudjuk az MFB saját termékeit az integráció nagyjából 1400 fiókból álló hálózatában, ami azért nem elhanyagolható körülmény. Másrészt a takarékok intenzív szerepet vállalhatnak az MFB-hez tartozó vállalkozások kiszolgálásában is: ezekkel a cégekkel már meg is indult a kapcsolatfelvétel.

- Mi garantálja, hogy a Magyar Fejlesztési Bank kisebbségi tulajdonos marad a TakarékBankban?
- Az, hogy ragaszkodunk a többségi tulajdonunkhoz, mint ahogy ezt már többször jeleztem is. Ennek érdekében a TakarékBankban tulajdonos takarékszövetkezetek egymás között olyan szerződéses rendszert alakítanak ki, amely garantálja a többségi tulajdon fenntartását.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.