BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nőtt a devizakötvény kibocsátásának valószínűsége, erősödött a forint

Korrigált tegnap az erősebb irányba a forint, és ma reggel is inkább erősödik – írják az Erste Bank elemzői. A vártnál valamivel alacsonyabb, 5 százalékos volt a fogyasztói infláció tavaly decemberben.

Nap végén erősödni tudott tegnap a forint a devizakötvények körüli hírekre, majd ma reggel további erősödés figyelhető meg. Úgy tűnik tehát, hogy 298 körül egyelőre megállt a forint esése az euró ellenében. A trendvonal jelenleg 290-291 között tartózkodik, nagyon jó hangulatban akár ide is visszaérkezhet a devizapár. Hosszabb távon azonban a trend felfelé mutat, ezért ha nem sikerül csökkentenie a kormánynak a jegybankkal kapcsolatos piaci bizonytalanságot, akkor a további forintgyengülés következhet be a következő hetekben.

Rövid hazai piaci áttekintés:

Kezdetben gyengült tegnap a forint, később azonban már erősödni tudott az árfolyama. Tegnap esti hír szerint az ÁKK mandátumot adott nemzetközi kötvénybefektetői találkozók megszervezésére, ami egy közelgő devizakötvény kibocsátására utal. Mindez erősítheti az idei évi deviza-adósság lejáratok biztonságos finanszírozását, amit csak tovább erősít, hogy a Prémium euró kötvényből is már 1 milliárd eurót tudott értékesíteni a kormány. Az idei devizalejáratok kicsivel több, mint 5 milliárd eurót tesznek ki, így ez a mennyiség már érdemben javítja a refinanszírozási helyzetet. Ez pedig pozitív meglepetés, mivel előzetesen maga az ÁKK sem várta, hogy ilyen jól sikerül majd az értékesítés. Mindez érdemben javította a hangulatot a hazai fizetőeszköz piacán. A reggeli nyitásban a valamivel kedvezőtlenebbé váló külső piaci hangulatban (negatív határidős indexek) eleinte minimális forintgyengülés látszott, azonban később újra erősödésbe kapcsolt a forint. Hosszabb távon azonban a forint gyengülő trendje megmaradhat a jegybankkal kapcsolatos bizonytalanság miatt.

Az állampapírpiacon tegnap vegyes irányú, de csak kisebb mértékű hozamváltozások történtek a tegnapi napon. A hosszabb kötvényhozamok – a megelőző napi emelkedés után – enyhén (2-5bp-al) lefelé korrigáltak. Ma 3 hónapos DKJ aukció lesz.

Nemzetközi helyzetkép:

A nemzetközi devizapiacon érdemi elmozdulás nélkül zajlott a tegnapi kereskedés az EUR/USD devizapárban, az árfolyam 1,3382-ig emelkedett. Hangulatalapú volt a kereskedés tegnap a tengerentúli börzéken, a Dow tudott csak enyhe pluszban zárni, a többi index kis mínuszban fejezte be a napot (Dow 0,14 százalék, Nasdaq -0,24 százalék, S&P500 -0,07 százalék). Vegyes hangulatban telt a kereskedés a vezető nyugat-európai börzéken (FTSE100 -0,22 százalék, DAX 0,19 százalék, CAC40 0,05 százalék). Ázsiában a Nikkei a tegnapi zárva tartás után ma 0,7 százalékkal nőtt. A Shanghai index 0,7 százalékkal került feljebb: a piacot továbbra is a külföldi befektetőkkel szembeni korlátozás enyhítése mozgatta. A Hang Seng viszont 0,2 százalékkal esett vissza.

Az árupiacon az amerikai nyersolaj tegnap kismértékben esett a tőzsdén (93,75 dollárra), mivel a befektetők arra spekuláltak, hogy az USA készletszintje emelkedni fog. Az arany ára viszont nőni tudott, 1.674 dolláron fejezve be a kereskedést unciánként. A határidős indexek a negatív tartományban vannak reggel.

Friss hazai és nemzetközi hírek:

Sokan megszólaltak tegnap az USA-ban. Obama elnök arra hívta fel a figyelmet, hogy minél előbb meg kell egyezni az adósságplafon megemeléséről. A 16.400 milliárd dolláros plafont február második felében érheti majd el az ország. A San Francisco-i Fed elnöke, John Williams szerint az év második felében is fent kell tartani a QE3 programot. A mennyiségi lazításra egészen addig szükség van, amíg a munkaerőpiacról nem érkeznek megnyugtató jelek, illetve más fontos gazdasági mutatók nem jeleznek javulást. Több jegybankár azonban hamarabb abbahagyná a programot. Ben Bernanke Fed elnök a Michigani Egyetemen tartott beszédében az adósságplafon emelését sürgette. Arról is beszélt, hogy a QE3 program miatt nincsenek inflációs kockázatok.

Az eurózónában az ipari termelés novemberben a várt 3,1 százalék helyett 3,7 százalékal csökkent.

A KSH közleménye szerint a fogyasztói árak 5,0 százalékkal lettek magasabbak decemberben az egy évvel korábbinál, miközben a havi index nem mutatott árváltozást. Mi 5,2 százalékos drágulást vártunk, tehát az adat pozitív meglepetést jelent. A dohánytermékeknél a KSH nem mért áremelkedést a jövedéki adó ellenére, de ez később megjelenhet az árindexben. Pozitív meglepetést okoztak az élelmiszerárak is, mivel itt nem mért emelkedést a KSH, márpedig némi drágulásra itt is számítottunk. Jövőre 4,4 százalékos átlagos inflációt vetítünk egyelőre előre, de (szokatlan módon) lefelé mutató kockázatokat látunk a gyenge gazdaság és az esetleges további rezsicsökkentés(ek) miatt. A kamatpolitikában az adat tovább erősítheti a kamatvágást szorgalmazók hangját a tanácsban.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.