Ezt nem csak pénzügyi szakadék elkerülésének, hanem a várakozásoknál jobb makrogazdasági adatoknak is köszönhetjük. A részvények egyébként is olcsók, s még így is a korábbi csúcsok alatt vagyunk. Viszont most már csak hajszálnyival, legalábbis ami a Dow Jones-t, az S&P500-at vagy a DAX-ot illeti. A technológiai szektort mérő Nasdaq index, mint tudjuk, a dotcom lufi végén, 2000-ben érte el csúcsát, s az óta sem tudott visszaemelkedni oda. Persze, mint tegnap megbeszéltük, a világ nagyot fordult az elmúlt négy év alatt, s bizony minden okunk megvan arra a feltételezésre, hogy a korábbi csúcsok idén elesnek a vezető indexekben, ezzel is mutatva azt, hogy ez már egy másik, új világ. Persze ma már visszafogottabb lehet az emelkedés a nemzetközi indexekben, vagy akár kisebb korrekciót is láthatunk. Így a BUX is hasonlóan viselkedhet, amely akárcsak a Nasdaq, fényévekre van a korábbi csúcsától. Persze itt az okok mások.
USA:
- Az amerikai döntéshozók elfogadták a költségvetési szakadékkal kapcsolatos megállapodást, aminek köszönhetően nagyot rallyztak a vezető tengerentúli indexek (Dow 2,36 százalék, Nasdaq 3,06 százalék, S&P500 2,51 százalék).
- A piacot egyelőre nem érdekli az adósságplafon emelése és a kiadáscsökkentés körüli bizonytalanság, de a következő hónapokban emiatt komoly nyomás alá kerülhetnek a piacok.
- A Moody’s hitelminősítő reagált az intézkedésekre, szerinte további lépéseket kell tenniük a döntéshozóknak a költségvetési hiány csökkentése érdekében, különben fennmarad az adósbesoroláshoz tartozó negatív kilátás.
- Egyes források szerint az Apple a nyár elején bemutathatja legújabb 5S névre hallgató iPhone készülékét, és már az iPhone 6 is tesztelés alatt van.
- Kiemelkedően teljesítettek a pénzügyi részvények, a Bank of America 3,6 százalékkal, a Citigroup 4,3 százalékkal emelkedett. A technológiai vállalatok közül az Apple 3,2 százalékkal került feljebb.
- A tegnap publikált ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser index decemberi értéke a novemberi 49,5 pontról 50,7 pontra emelkedett. Az adat jobb az 50,5 pontos várakozásnál.
- A Boeing repülőgépgyártó több mint 2 százalékot emelkedett arra a hírre, hogy 6 milliárd dollár értékű megrendelést kapott.
- Számos makro adatot publikálnak ma a tengerentúlról: foglalkoztatottság változás, heti munkanélküli segély kérelmek, és gépjármű-értékesítési adatok is lesznek a késő esti órákban.
Európa:
- Az európai piacokon is tombolt a bika, 2 százalék felett zárt valamennyi fontos piac (FTSE100 2,2 százalék, DAX 2,2 százalék, CAC40 2,55 százalék).
- Az ipari beszerzési menedzser index decemberi értéke viszonylag gyenge lett. Az előzetes 46,3 pontról 46,1 pontra esett a mutató, miközben az elemzők nem számítottak csökkenésre.
Olaj, arany:
- A WTI Texas ára kismértékben esett tegnap az előző három nap emelkedése után, mivel a befektetők profitot realizáltak. A kurzus jelenleg 92,6 dolláron áll.
- Az arany viszont kismértékben (unciánként 1.685 dollárra) nőtt, mivel a befektetők az ösztönző programok folytatására számítanak.
Devizák:
- A tegnapi napot jelentős gyengüléssel kezdte a dollár, ami azonban nap végére a kedvező amerikai adatoknak köszönhetően átcsapott erősödésbe. Az EUR/USD devizapár értéke 1,3204-ről 1,3186-ra változott.
- Jelentős napon belüli mozgást mutatott be a forint is, ugyanis míg a délelőtt folyamán jelentősen gyengült hazai fizetőeszközünk és úgy tűnt, hogy nem fogja tudni kivenni a részét a kedvező nemzetközi hangulatból, addig a délutáni órákra javult a helyzet. A forintnak végül kismértékben, de sikerült erősödnie az euróval szemben. Árfolyamjegyzése a nyitó 291,82-ről 290,7-re mérséklődött.
Távol-Kelet:
- A Nikkei 0,7 százalékot, a Shanghai index pedig 1,6 százalékot emelkedett, miközben a Hang Seng index értéke 0,08 százalékkal csökkent.
- Az ázsiai piacok emelkedésének fő oka továbbra is a pozitív nemzetközi hangulat, de némileg rásegített a kínai nem-ipari szektorra számított beszerzési menedzser index kedvező alakulása is.
Határidős piacok: Az amerikai határidők a negatív tartományban vannak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutatnak.
Vállalati hírek
- A Magyar Hírlap értesülései szerint a kormány ismét 10 százalékkal akarja csökkenteni a gáz, a villany és a távfűtés árát április 1-től. A csökkentés a termelőket érintené elsősorban. Véleményünk: az áprilisi csökkentés érintheti a MOL-t is, a mostani január 1-ei csökkentés egyelőre nem hatott a MOL-ra, mivel a kormány nem változtatott a szállítás 8,78 százalékos eszközarányos megtérülésén. A MOL évi 1,6 milliárd köbméter hazai gázt termel. Ha az átvételi ár 10 százalékkal csökken, az hozzávetőlegesen 18 milliárd forinttal csökkenti a működési nyereséget adóhatás nélkül, ami a teljes várható nyereség 5 százaléka. A MOL már most is fedezeti pont körüli nyereséget ér a hazai gáztermelésen: az 1998 előtti mezőkön a cég 60-70 százalék körüli bányajáradékot fizet. Ez teszi ki a hazai termelés közel felét.
- Az eredeti menetrend szerint az Állami Autópálya Kezelő tegnap írta volna alá az elektronikus útdíj tender nyertesével a szerződést, de a Getronics új ütemezést kért. Az ügy jogi kérdéseket is felvet, így az üzemeltető most azon gondolkodik, hogy a második helyezett Magyar Telekom leány T-Systems-szel kössön szerződést. A T-System ajánlata 53,5 milliárd forint volt. A hírt egyik érintett cég sem erősítette meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.