Berlusconi feltámadt és jócskán belekevert a politikai csatározásba, aminek eredményeként túl szoros lett a választás eredménye, ezáltal a befektetők rémálma vált valóra, vagyis bizonytalan, hogy lesz-e működőképes kormánya az országnak. Biztos ami biztos alapon a befektetők gyorsan vissza is bújtak a menedékbe, és vettek mindent, ami kockázatmentesnek számít, főleg frankot, dollárt és amerikai államkötvényt. Ez pedig nem az egészséges piac jellemzője, ami aggasztónak tűnik, főleg néhány nappal az új jegybankelnök személyének megnevezése előtt.
Ma az olasz hírek mellett a jegybankárok kerülhetnek a figyelem középpontjába, ugyanis előbb itthon tart az MNB kamatdöntést, majd magyar idő szerint 4 órakor kerül sor Bernanke szenátusi meghallgatására. A kedvezőtlen jelek eredményeként csökkenő piacokra számítunk a mai kereskedésben.
USA:
- A pénteki jó hangulat után tegnap ismét az eladók vették át az irányítást a tengerentúli börzén, a folyamatos esést főként az olasz választásokról érkező kedvezőtlen részeredmények táplálták. Zárásra már 1,5 százalék körüli mínuszt szenvedtek el az indexek (Dow -1,55 százalék, Nasdaq -1,45 százalék, S&P500 -1,82 százalék).
- Fontos makroadatok nem voltak tegnap, de a Lowe’s lakásfelújítással foglalkozó vállalat publikálta negyedéves számait. A részvényenkénti profit 26 cent volt, szemben a 23 centes várakozással, ami még így is 11 százalékkal alacsonyabb a tavalyi eredménynél. Az árbevétel 11,63 milliárd dollárról 11,05 milliárd dollárra csökkent, ami meghaladja a 10,85 milliárd dolláros várakozást. A vállalat 5 milliárd dolláros részvény-visszavásárlási programot jelentett be.
- A BlackBerry vezérigazgatója pozitív értékesítési adatokról beszélt hétvégén egy német újságnak. A BlackBerry 10 eladásokhoz nagy reményeket fűz a társaság, de pontos számokat egyelőre nem publikálnak.
- Ma számos makroadatot publikálnak a tengerentúlon, az S&P/CaseShiller házár index decemberi értéke, a Richmond-i Fed index februári értéke, a Conference Board bizalmi index februári számai, és januári új-lakértékesítési adatok fognak kijönni, de ma kezdődik Bernanke kétnapos kongresszusi meghallgatása is. Home Depot publikálja ma negyedéves számait.
Európa:
- Jó hangulatban indult az emelkedés a nyugat-európai börzéken, azonban a délután folyamán megjelentek az eladók és a mélybe rántották a börzéket, de még így is sikerült a pozitív oldalon zárni a kereskedést (FTSE100 0,3 százalék, DAX 1,45 százalék, CAC40 0,4 százalék).
- Az olasz választások délután 3-kor értek véget, és az első exit poll eredmények alapján még úgy tűnt, hogy Silvio Berlusconi pártjának nincs esélye, de azóta változott a helyett és szoros küzdelem rajzolódott ki a felső és az alsó házban is. Az alsóházban a Pierluigi Bersani vezette balközép koalíció szerzett többséget, de Silvio Berlusconi jobbközép pártja alig marad le a szavazatok számát tekintve. A szenátusban viszont patthelyzet alakult ki, egyik párt sem szerzett többséget, emiatt elképzelhető, hogy új választásokat fognak kiírni. A legtöbb mandátumot Berlusconi szerezte, a legtöbb szavazatot, 25,5 százalékot, pedig Giuseppe Piero Grillo, az Öt Csillag Mozgalom vezetője kapta, így 108 képviselői helyre lett jogosult. Mario Monti 10,56 százalékot szerzet, ami 45 mandátumot jelent, így semmi esély arra, hogy ismét ő legyen a miniszterelnök.
Olaj, arany:
- Folytatódott tegnap az emelkedés az arany piacán, 1.581,4 dolláros nyitás után 1.593,5 dollárig emelkedett a kurzus zárásra. Ma is számíthatunk emelkedésre, de 1.600 dollárnál már ellenállás látható.
- Bizonytalan kereskedést láthattunk tegnap a kőolaj piacán, az árfolyam 92-94,4 dollár között ingadozott, de zárásra csak minimális elmozdulást mutatott a kurzus. Reggel negatívan nyitott a kőolaj, 92 dollár közelében kezdte a kereskedést, a napokban tovább folytatódhat a csökkenés, a következő támasz 90,4 dollárnál látható.
Devizák:
- Jelentős dollárerősödést láthattunk a tegnapi nap során, azonban a napon belüli mozgás még ennél is jelentősebb volt. Az első olasz exit poll eredményekre pozitív volt a piaci reakció és az euró erősödni is tudott, azonban ahogy egyre szorosabbá vált a választások eredménye, a devizaárfolyam mozgása átcsapott méretes dollárerősödésbe. Az EUR/USD árfolyam 1,3177-ről 1,3063-ra változott a nap során.
- A negatív nemzetközi hangulat érződött a forint árfolyamában is, azonban nem okozott túlzott forintgyengülést. Az árfolyam 294,31-ről 294,37-re változott a tegnapi kereskedés során, azonban ma reggel további forintgyengülés látható.
Távol-Kelet:
- Az ázsiai piacokon is jelentős csökkenés volt látható, melyért az olasz választások által kiváltott pánikhangulat a felelős. Az elmúlt napokban kiemelkedően teljesítő Nikkei index 2,26 százalékot csökkent. A többi ázsiai piac is jelentősen esett, azonban ennél visszafogottabb mértékben. A Hang Seng 1,05 százalékot, a Shanghai index pedig 1,37 százalékot csökkent.
- A japán jen tegnap az általánosan erősödő dollárral szemben is erősödni tudott, ez pedig nem kedvezett a japán piacoknak, így ott alakulhatott ki a legnagyobb esés az ázsiai piacokon.
Határidős piacok: A határidős indexek többsége a negatív tartományban van ma reggel.
Vállalati hírek
- A várakozások alatti negyedéves eredményt tett közzé a MOL, főleg a gyengébb kutatás-termelési és gáz divíziónak köszönhetően, míg a központi költségek és az év végi leírások is meghaladták a várakozásokat. A cég 138,8 milliárd forint újra beszerzési költséggel számolt és egyszeri költségelemektől megtisztított EBITDA profitot mutatott ki szemben a 145,4 milliárd forintos piaci várakozással, míg a nettó profit 7,7 milliárd forint lett szemben a piac által becsült 41,8 milliárd forinttal.
A kutatás-termelés 114,2 ezer hordó egyenértékes/nap termelés mellett 99,3 milliárd forint tiszta EBITDA nyereséget érte el. A MOL magyar és horvát érett mezői csökkenő termelés mellett üzemelnek, a társaság megérzi a szír mezők hiányzó teljesítményét is. Negatívan hatott a magyar gázár szabályozás is, miközben a magas olajár és az erős dollár alapvetően növelte a profitot.
A feldolgozás-kereskedelem volt talán az egyetlen pozitív meglepetés, az EBITDA 35,2 milliárd forintot tett ki szemben a 31,5 milliárd forintos piaci várakozással. A társaság eredményére kedvezően hatott a növekvő árrések és a korábbi hatékonyságjavítás, ugyanakkor a horvát finomítók továbbra is gyengén muzsikálnak.
A gáz üzletág gyenge számait főleg a horvát Prirodni Plin rontotta le, az EBITDA 9,2 milliárd forint lett.
A központ eredménye lényegesen elmaradt a várakozásoktól 20,4 milliárd forint veszteséggel, főleg a halasztott adóeszközök átértékelése miatt.
Összességében a várakozásoktól elmaradt számokat láttunk ma reggel, köszönhetően a gyengébb működési eredményeknek és a 32 milliárd forint egyszeri költségnek. A MOL szenved ebben a környezetben a hatalmas erőfeszítések ellenére is, ami azért okozott némi pozitív meglepetést a feldolgozás-kereskedelem üzletágban. Ma enyhe negatív reakcióra számítunk.
- Magyar Telekom: A sajtóban elterjedt, hogy a kormány megvenné a Vodafone magyar leányvállalatát. Tudvalevő, hogy az állam a verseny élénkítése miatt be szeretne lépni a mobilpiacra, de a Vodafone megvásárlását mégsem tarjuk valószínűnek. Egyrészt mert látjuk biztosítottnak a tranzakció pénzügyi fedezetét. Számításaink szerint több mint 200 milliárd forintba kerülne a cég, ráadásul a piaci szereplők száma sem nőne. A Vodafone cáfolta a híreszteléseket.
- Magyar Telekom: Ma délelőtt 9 órakor ismerteti a Kúria a frekvenciatenderrel kapcsolatos döntését.
- Az E-Star holnap lezárja a gerincvezetéket, miután a zilah-i önkormányzat nem fizetett. A koncessziós szerződés szerint, a szerződés megszűnése esetén a gerincvezeték a ráfordítások megtérítését követően kerülhet vissza a koncesszióba adó önkormányzat tulajdonába. A koncessziós szerződés megszűnését követően az önkormányzat fizetési kötelezettségét nem teljesítette, de peres eljárás keretében kérte a gerincvezeték átadását.
- Vártnak megfelelő eredményt publikált a BASF. Az árbevétel 19,6 milliárd euró lett, szemben a várt 19,0 milliárd euróval. Az EBIT is nagyjából hozta a várakozásokat, a várt 1,83 milliárddal szemben 1,8 milliárd lett, ami 18 százalékos növekedést jelent a tavalyi negyedévhez képest. Az osztalék nagysága a vártnak megfelelően 2,6 euró lett, ami kismértékű emelkedést jelent a tavalyi évhez képest. Az idei évre vonatkozóan növekvő értékesítést és eredményt vár a társaság. Ennek egyik oka, hogy az autóipar kezd az egyre könnyebb autók irányába eltolódni, ami növeli a műanyagok iránti keresletet, és ez pozitívan hat a vegyipari vállalatok, így a BASF profitjára is. A másik terület ahonnan fellendülést várnak: az olajszegmens, ahol egyre aktívabban van jelen a BASF. Az adózott eredmény nagysága 980 millió euró lett, ami 13 százalékkal alacsonyabb a tavalyi évnél. A részvényenkénti eredmény nagysága 14 százalékkal lett alacsonyabb a vártnál, nagysága 1,06 euró, szemben a várt 1,11 euróval.
- A Bayer regorafenib tartalmú rákgyógyszere sürgősségi eljárást kapott a japán hatóságoktól. A bejelentés pozitív, ugyanakkor várható volt, hogy erre sor fog kerülni, ugyanis életmentő készítményről van szó.
- A munkaügyi tanács és a szakszervezetek folytatják a tárgyalásokat a Commerzbank-kal azután, hogy a bank a korábban tervezetett elbocsátásokon felül újabb munkahelyek megszüntetését tervezi. A bank azt mondta, hogy 2014-ig tartózkodnak az elbocsátásoktól, ha idén 600 fős leépítésben sikerülne megegyezniük. Ez kedvezőbb a korábban tervezett 1.800 fős elbocsátásnál.
- A Deutsche Börse árfolyama tegnap jelentősen emelkedett, és napközben 10 százalék pluszban is tartózkodott, miután olyan hírek jelentek meg, hogy a CME Group-pal fúzióra kerülhet sor. A tőzsdék között az elmúlt években erőteljes egyesülési hullám söpört végig, a Deutsche Börse-vel kapcsolatos fúziós találgatások is többször felröppentek. Tavaly például a NYSE Euronext-tel szeretett volna egyesülni, azonban az Európai Bizottság nem engedélyezte ezt.
- Spanyol médiaértesülések szerint a Telefonica 2,5 milliárd dollár értékben értékesítene eszközöket az adósságállományának csökkentése érdekében. Az eladás főleg spanyol és dél-amerikai eszközöket érintene, de egyúttal visszafognák az ír beruházásokat is. Mivel a társaság legnagyobb problémája már régóta a magas eladósodottság, így minden ennek csökkentésére irányuló lépés pozitív.
Gazdasági hírek
- Meg nem nevezett kormányzati forrásokra hivatkozva azt írja a Népszabadság, hogy Matolcsy György lesz az új jegybank elnök. Hivatalos bejelentés pénteken várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.