Közben az olaszok választanak, és sokan arra számítanak, hogy végül nagykoalíció jön létre Berlusconi nélkül. Habár pénteken a briteket leminősítették, annak jelentős hatása nincs a részvénypiacokra. Így nem meglepő, hogy a DAX az emelkedést akarja folytatni ma reggel, és nem lepődnénk meg, ha a BUX is utána eredne.
USA:
- Jó hangulatban telt a hét utolsó kereskedési napja a tengerentúli piacokon, a nyitás után észak felé vették az irányt az indexek, és zárásig kitartott a jó hangulat, ráadásul a zárás előtti órában hajráztak még egyet a piacok. Fontos makroadat nem érkezett pénteken, és ma sem lesznek érdekes makroszámok (Dow 0,87 százalék, Nasdaq 0,97 százalék, S&P500 0,9 százalék).
- A Goldman Sachs listája szerint az elmúlt negyedévben már nem az Apple volt a hedge fund-ok kedvenc részvénye. Az elmúlt években az Apple végzett az első helyen, de a tavalyi év utolsó negyedévében az AIG és a Google is megelőzte a technológiai céget.
- Obama elnök pénteken azt mondta, hogy még elkerülhető, hogy a kongresszus március 1-jével hagyja életbe lépni az automatikus költségvetési megszorításokat, de egyelőre a Republikánusok nem akarnak engedni.
- Pénteken jelentett a Hewlett Packard, a cég eredménye jobb lett a várakozásoknál. A várt 71 cent helyett 82 cent volt a negyedéves részvényenkénti profit, az árbevétel pedig a várt 27,9 milliárd dollár helyett 28,4 milliárd dollár volt, ami 6 százalékkal alacsonyabb a tavalyi bevételnél. A várakozás is biztató, a folyó negyedévre a menedzsment 80-82 centet vár részvényenként, miközben a piac 77 centre számít. A cég több mint 12 százalékot emelkedett a jó eredményre.
- Az American International Group is jelentett tegnap, a piac 8 centes veszteséget várt, ezzel szemben komoly meglepetést okozott a társaság, mert 20 centes tisztított részvényenkénti profitot jelentett. Az egyszeri tételek miatt azonban közel 4 milliárd dollár volt a veszteség. Az árfolyam 3 százalékot ugrott pénteken.
- A Texas Instruments 33 százalékkal megemelte negyedéves osztalékát, illetve 5 milliárd dollárral bővítette részvény-visszavásárlási programját.
- Gyárbővítéseket illetve létszámemelést tervez a General Motors és a Ford is.
Európa:
- Jó hangulat volt az európai piacokon is (FTSE100 0,7 százalék, DAX30 1,03 százalék, CAC40 2,24 százalék).
- Péntek éjjel a tengerentúli piacok zárása után a Moody’s hitelminősítő bejelentette, hogy a gyenge növekedési kilátásokra hivatkozva az eddigi „Aaa”-ról egy fokozattal „Aa1”-re rontotta Nagy-Britannia államadósság besorolását. Az ország 35 évig a legjobb besorolásba tartozott.
- A német IFO index a várt 105 ponttal szemben 107,5 pontra emelkedett februárban, a felülvizsgált 104,3 pontos januári értékről.
- Az olasz parlamenti választások ma 15 órakor érnek majd véget. Eddig úgy tűnik, hogy a legnagyobb támogatottsága a balközép Demokrata Pártnak van, amely a Mario Monti vezette párttal léphet koalícióra. A legnagyobb ellenfél a Silvio Berlusconi által vezetett jobbközép párt, de a Beppe Grillo által vezetett Ötcsillag Mozgalom is sok szavazatot szerezhet, így szoros eredményekre lehet számítani.
Olaj, arany:
- Ma reggel kismértékben, 1.586 dollárra nőtt az arany ára unciánként, míg az USA könnyű kőolaj ára 93,15 dollár volt ma reggel. Az arany esetében továbbra is erős az ázsiai érdeklődés, míg az olaj esetében az iráni eseményekre figyelnek a kereskedők.
Devizák:
- Jelentős napon belüli kilengéseket láthattunk pénteken a forint árfolyamában. Reggel az MNB publikálta az „Elemzés az államháztartásról” című tanulmányát, ami az előzetes beharangozáshoz képest nem tartalmazott semmi drámait. Nem így az Európai Bizottság tanulmánya, ami szerint a vártnál magasabb, 3,4 százalék lehet az idei évben a GDP arányos államadósság. Végül a sok izgalomra a forint egy visszafogott gyengüléssel reagált. Az EUR/HUF árfolyam 293,47-ről 293,81-re emelkedett.
- A forint piacával ellentétben a nyugodtság jellemezte az EUR/USD devizapár mozgását. Az euró kismértékben erősödni tudott, ugyanis a vártnak megfelelő német GDP és a vártnál jobb IFO index átmenetileg feledtetni tudta a ma délután három órakor záródó olasz választások miatti aggodalmat.
Távol-Kelet:
- A japán Nikkei 2,43 százalékot szárnyalt, miközben a többi ázsiai piac is emelkedni tudott, bár ennél lényegesen szerényebb mértékben. A Shanghai index 0,6 százalékot, a Hang Seng pedig 0,2 százalékot emelkedett.
- A megjelenő információk szerint Haruhiko Kuroda, az Ázsiai Fejlesztési Bank korábbi vezetője lehet a japán jegybank új elnöke. Alelnöke Kikuo Iwata lehet, aki már régóta élesen bírálja a japán jegybankot. Mindkettőjüktől agresszív monetáris politikát és gazdaságélénkítést várnak a piaci szereplők. A jen árfolyama ismételten 94 fölé emelkedett.
- A HSBC publikálta a kínai PMI nagyságát, ami jócskán elmaradt a várakozásoktól és az előző havi adattól is. A mutató értéke mindössze 50,4, miközben 52,2-öt vártak.
Határidős piacok: Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.
Vállalati hírek
- Holnap hajnalban teszi közzé negyedéves eredményét a MOL.
- A Richter marketing partnerével, az Rxmidas Pharmaceuticals-szal vegyes vállalatot alapít Kínában. Az új cégben induláskor 51 százaléka van a Richternek, de a jövőben újabb részesedést vásárolhat. A vegyes vállalatnak 7 regionális irodája és 200 fős értékesítési hálózata van. A Richter 2012-ben 6,1 millió eurós bevételt ért el a kínai piacon, ami a cég teljes árbevételének 0,5 százaléka. A tranzakció pénzügyi részletei nem ismertek, és bár a hír alapvetően pozitív, árfolyamhatása csak minimális lehet.
- Az OTP 2013. február 22-én 8.752 darab törzsrészvényt értékesített javadalmazási politikája keretében, így a bank saját tulajdonában lévő OTP törzsrészvények állománya 4.076.950 darabra (1,46 százalék) változott.
- A Lazarus 3.500 darab PannErgy részvényt kényszerértékesített 2013. február 21-én 297 forintos áron. A Lazarus a tranzakciót követően 1.980.000 darab PannErgy részvénnyel (9,4 százalék) rendelkezik.
Gazdasági hírek
- Az Európai Bizottság pénteken közzétett jelentésében 3,4 százalékos költségvetési hiányt lát az idei és a jövő évre is, így valószínűleg további 150-300 milliárd forintos (a GDP 0,5-1 százaléka) kiigazításra lesz szükség, ha ki akarunk kerülni a túlzott deficit eljárás alól. Egyelőre nem zárható ki, hogy a intézkedések érintik majd a tőzsdei cégeket is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.