BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A ciprusiak többsége örülhet, az orosz nagybetétesek rághatják a körmüket

Az éj leple alatt kulturált megoldás született Ciprussal kapcsolatban, aminek a nagy betétesektől eltekintve mindenki örülhet – írják az Erste elemzői.

A Popular Bankot beolvasztják a Bank of Cyprus-ba, miközben a 100 ezer euró fölötti betéteket befagyasztják és ezt részben felhasználják a bankmentéshez, vagyis lényegében egy rendezett bankcsődről beszélhetünk. Az európai politikusok örülhetnek, hiszen megkapták az elvárt ciprusi betétáldozatot, a ciprusiak többsége is örülhet, hogy betéteiket továbbra is garancia védi és a nemzetközi befektetők is örülhetnek, hogy nem döntöttek tabut, sértetlen maradt a betétvédelem.

Persze közben a jellemzően orosz nagybetétesek tövig rághatják a körmüket, ugyanis az ő helyzetük továbbra sem megnyugtató, jelentős betétleírásra kell ráhangolódniuk. Mindenesetre ma enyhülhetnek a nemzetközi aggodalmak, ami jót tehet a tőzsdéknek és életet lehelhet a magyar piacba is.

Hosszú távon ugyanakkor a ciprusi gazdasági rendszer átalakítása válhat szükségessé, a mostani szolgáltatásokra (ezen belül is a jelentős súlyt kapó pénzügyi szolgáltatásokra) épülő gazdasági modellt nem tudják majd fenntartani. Ez azonban csak hosszú távú problémákat fog okozni, ami most nem fogja érdekelni a piacokat, így pozitív hangulatban árfolyam emelkedéssel kezdhetjük az előttünk álló rövid hetet.

USA:

- Jó hangulatban telt a hét utolsó kereskedési napja a tengerentúli börzéken, a nap végéig emelkedtek az indexek (Dow 0,63 százalék, Nasdaq 0,7 százalék, S&P500 0,72 százalék).
- Pénteken üres volt a makronaptár, így főként a vállalati hírek mozgatták a piacokat, a Nike árfolyama több mint 11 százalékot emelkedett, miután a társaság jó negyedéves eredményeket publikált. A részvényenkénti profit a várt 67 centtel szemben 73 cent lett, az árbevétel pedig 9 százalékkal 6,2 milliárd dollárra emelkedett, ami megfelel a várakozásoknak.
- A tengerentúli bíróság a Microsoft javára döntött egy szabadalmi perben, a bíróság szerint a Microsoft Xbox játékkonzola nem sérti a Google leányvállalatának, a Motorola mobilgyártó cégének szabadalmait. Az árfolyam 0,5 százalékot emelkedett pénteken.
- A BlackBerry közel 8 százalékot esett az 50 napos mozgóátlagig annak ellenére, hogy pénteken kezdte árusítani a Z10-es készüléket a tengerentúlon.

Európa:

- Vegyesen zártak pénteken az európai piacok, nagy mozgások nem voltak (FTSE100 0,07 százalék, DAX -0,27 százalék, CAC40 -0,13 százalék).
- Az utolsó pillanatban, vasárnap éjszaka megszületett a ciprusi megállapodás, az egyezség értelmében felszámolják a Popular Bankot (Laiki), és az ott található 100 ezer eurónál kisebb betéteket áthelyezik a Bank of Cyprus-ba. A 100 ezer eurónál nagyobb, nem biztosított betéteket pedig befagyasztják, és ezekből fizetik az adósságokat. A betétesek veszteségei akár a 40 százalékot is elérhetik.

Olaj, arany:

- A WTI típusú kőolaj ára 94,16 dollárra nőtt ma reggel a ciprusi megállapodás után, míg az arany 1,607 dolláron stagnált ma reggel. Várható, hogy az olaj tovább nő az elmúlt hetek gyengülése után, míg az arany esetében a megnyugodó kedélyek miatt valószínűleg csökkenhet a kurzus.

Devizák:

- Pénteken erősödni tudott az euró a dollárral szemben. Az EUR/USD értéke 1,2899-ről 1,2929-re emelkedett, annak ellenére is, hogy a németországi IFO indexek a vártnál gyengébbek lettek. Az euró ma reggel további erősödést mutat a dollárral szemben, miután Ciprus problémáit sikerült rendezniük.
- A forint pénteken gyengült az euróval szemben, aminek eredményeként az árfolyam 306,83-ról 307,36-re emelkedett. A ma reggeli pozitív hangulatban sem nagyon tud magára találni a forint és egyelőre csak oldalazásra futja az erejéből.

Távol-Kelet:

- A Nikkei 1,68 százalékot, a Hang Seng 0,57 százalékot emelkedett, miközben a Shanghai index értéke nem változott érdemben.
- Főbb makroadat ma reggel nem jelent meg a Távol-Keleten.

Határidős piacok: Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek pluszban vannak ma reggel.

Vállalati hírek

- A MOL hivatalosan bejelentette, hogy tárgyalásokat kezd a kormánnyal a kezében lévő 72,5 százalékos MMBF csomag eladásáról. Az MMBF kezében van 1,3 milliárd köbméter stratégiai és 0,6 milliárd köbméternyi kereskedelmi földgáz tároló tulajdonjoga. A MOL 2009 és 2011 között 9-17 milliárd forint működési nyereséget ért el arányosan a részesedésen, míg 2012 első kilenc hónapjának EBITDA nyeresége 17,9 milliárd forint volt. Becslésünk szerint a MOL részesedése 62,3 és 79,8 milliárd forint között lehet, a piac legalább 80 milliárd forintos értéket szeretne. Mi alapvetően jó stratégiai iránynak tartjuk a lépést, mivel a MOL a nagyobb megtérüléssel kecsegtető és kockázatosabb kitermelés felé indul el, a kérdés inkább az, hogy milyen áron sikerül eladni a részesedést.

- Pénteken az OTP kilátásait a korábbi stabilról negatívra rontotta az S&P. A hitelbesorolás nem változott. A lépés nem meglepő, miután a hitelminősítő a múlt héten rontotta le a magyar államadósság besorolás kilátásait.

OTP, FHB: A kormány új javaslata a korábbi március végi határidő helyett idén május végéig tenné lehetővé az árfolyamgát rendszerébe való belépést. Varga Mihály elmondta, hogy a már meglévő eszközökkel segítenék a devizahiteleseket. A hír enyhén kedvező a bankok szempontjából, hiszen ezek az eszközök nem rontják a bankok jövedelmezőségét.

- Április 24-én tartja közgyűlését az FHB. A napirenden a szokásos pontok szerepelnek.

- A PannErgy 466 millió forintért eladta 12,5 százalékos Synergon részesedését, melyen mintegy 44 millió forint vesztesége keletkezik a decemberi záróárhoz képest, amit valószínűleg az idei első negyedévben számol majd el, de a befolyó pénzösszeget a miskolci projektre fordíthatja. A lépésnek szerintünk nincs nagy hatása az árfolyamra, mivel a miskolci távhő szolgáltatás feltételei lesznek fontosak az értékelés szempontjából.

- Az E-Star hitelezői pénteken elvi egyezségre jutottak. A cégnek még ki kell dolgoznia a részleteket. Az E-Star zárt körben 50 millió részvényt bocsát ki (erről már hétfőn dönthetnek a részvényesek), amelyeket a hitelezők jegyezhetnek le 367 forintos részvényenkénti áron. A hitelezők helyet kapnak az igazgatóságban és a felügyelő bizottságban is, s bizonyos kérdésekben (igazgatósági tagok és FB tagok kérdésében, illetve az alaptőke felemelésében és leszállításában) csak legalább háromnegyedes többséggel lehet érvényes döntést hozni. A munkavállalói részvényprogram keretében további 6 millió részvénnyel meg lehet emelni a tőkét. A leányvállatokhoz kerülő 20 millió részvényt az anyavállalat visszavásárolja. Az utóbbi pontokról az áprilisi közgyűlésen döntenek a részvényesek. Az egyezség ténye pozitív hír, de hitel nélkül a növekedési kilátásoknak jó időre búcsút lehet mondani.

- A Banco Santander vezérigazgatójának véleménye szerint a Basel III szerinti tőkemegfelelés az év végére eléri a 8%-os szintet. Azt is közzétették, hogy fenntartják a 0,6 eurós osztalékot.

- BNP Paribas: A Moody’s szerint a francia pénzügyi rendszer kilátásai továbbra is negatívak. A 2013-as évben a működési környezet továbbra is nehézségeket tartalmaz és lefelé mutató kockázatok vannak az eszközminőség tekintetében is.

- Közel 2 millió euróról, a tavalyi prémiuma egy részéről mondott le Anshu Jain, a Deutsche Bank vezére, aki a bankszektor jelenlegi állapotában a szerződésben rögzítettnél kisebb összeget tartott megfelelőnek. Másrészt azt mondta, hogy ugyanannyit kell keresnie, mint a bank másik vezetőjének, Jürgen Fitschennek.

- A BNP Paribas érdekeltségébe tartozó Exane befektetési bank alulsúlyozásról semlegesre minősítette fel az E.ON besorolását.

- A szakszervezetnek továbbra sem sikerült megállapodniuk a Lufthansa-val a legutóbbi bértárgyaláson, ezért a múlt heti sztrájk után április 17-én valószínűleg újból sztrájkolni fognak a munkavállalók.

- A Nokia Siemens Networks az eredetileg tervezett 600 millió euró helyett 800 millió euró értékben bocsát ki kötvényeket. 350 millió euró értékben 2018-ban lejáró 6,75%-os kamatozású és 2020-ban lejáró 7,125%-os kamatozású kötvényeket bocsát ki. Korábban az anyavállalati finanszírozás volt a jellemző, a mostani kötvénykibocsátás abba az irányba mutat, hogy önállóvá igyekeznek tenni a közös vállalkozást, ami összefügghet a Siemens azon tervével, hogy kiszáll a vállalatból és esetlegesen tőzsdére viszik azt.

- A Total a kongói Moho-Bilondo blokk üzemeltetőjeként közzétette a végleges beruházási tervét. Ennek értelmében az olajkitermelés legkorábban 2015-ben indulhat meg és maximumát 2017-ben érheti el 140 ezer hordó olajegyenértékes szénhidrogén termeléssel. A becsült készletnagyság 485 millió hordó olajegyenértékes. A csúcsidőszaki termelés 6%-kal növelné a Total teljes szénhidrogéntermelsét. A beruházás teljes költsége 10 milliárd dollár, aminek a tulajdoni részesedés alapján 53,5%-a terheli a Total-t.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.