Az éves szintű infláció a januári 3,7 százalékról februárban 2,8 százalékra esett, ami erősítheti a monetáris tanács hajlandóságát a kamatcsökkentés folytatására – hangsúlyozzák a Bank of America Merrill Lynch elemzői szerda reggel megjelent piaci összefoglalójukban. A szakemberek szerint ugyanilyen hatásúak Orbán Viktor keddi kijelentései is, amelyek szerint a vállalkozásoknak alacsonyabb alapkamatra van szükségük az aktivitás erősítéséhez. A Merrill Lynch üveggömbje szerint a március 26-i kamatdöntő ülésen újabb 25 bázispontos vágás várható, az irányadó ráta a nyári hónapokra 4 százalékra csökkenhet.
A kamatvágások előtt nyíló tér ugyanakkor a forint gyengülése miatt szűkülhet. A forint további gyengülése esetén a Merrill Lynch elemzői szerint az MNB verbális intervencióra szánhatja el magát. Ha pedig az euró/forint árfolyam eléri vagy meghaladja a 320-as fontos pszichológiai szintet, akkor nem kizárt, hogy a monetáris tanács szüneteltetni fogja a kamatcsökkentést.
"Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György szerencsétlen nyilatkozatai is közrejátszottak a forint gyengülésében" – írják a Danske Bank elemzői.
A dán pénzintézet szerint a miniszterelnök, amikor a bankszektor külfölditulajdon-hányada csökkentésének szükségességéről beszélt, gyakorlatilag részleges államosítással fenyegette meg a bankszektort. Az elemzők szerint aggodalomra ad okot Matolcsy György ténykedése is, aki – felelősségi területük megkurtításával – gyakorlatilag kirúgta Karvalits Ferenc és Király Júlia alelnököket. Matolcsy a két kulcsfontosságú területet – a monetáris stratégiát és a pénzügyi stabilitást – Balog Ádám alá rendelte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.