Tegnap jókorát esett (újra) a forint, ma reggel pedig a kezdeti erősödés után újra gyengülést láthatunk. Technikailag már erős euró túlvettséget (forint túladottságot) látunk, ráadásul 307,5 körül látható egy szint is. Ezért a rövid távú, pozitív korrekció esélye nem elhanyagolható. Ez azonban nem jelentene trendfordulót. Akkor tudna erősödő trendbe kerülni a forint, ha a kormány világosan elmondaná, hogy nem készül a forint tudatos gyengítésére. A jelek azonban az utóbbi napokban mintha mást mutatnának. Az erőteljes fundamentális hírfolyam pedig a rövid távú pozitív korrekció esélyét is csökkenti.
Rövid hazai piaci áttekintés:
A forint megint nem teljesített túl jól, ennek azonban elég egyszerű oka van. A miniszterelnök úr ugyanis arról beszélt, hogy a devizahitelek miatt az ország nem tudja kihasználni a saját fizetőeszköz adta lehetőségeket. Ez pedig teljesen egyértelműen az azon való sajnálkozás, hogy nem tudja a kormány a devizahitelek miatt gyengíteni a forintot, pedig szeretné. Érdekes, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a héten viszont arról beszélt, hogy 285 forintos euró árfolyamra tervezték a költségvetést, és ez „horgonyul” szolgál: azaz, ha nagy az eltérés ettől, a kabinet közbe fog lépni Varga szerint. A kormányból tehát egymásnak ellentétes információk hangzottak el, azonban a forintgyengülésről szóló bejelentést mégiscsak a miniszterelnök tette, ezért a hazai fizetőeszköz is esni kezdett. Egyelőre nem látszik, miért is kellene tartósabban megfordulnia a forint gyengülő trendjének a fentiek fényében.
A forint tartós és jelentős gyengülése ellenére az állampapírpiacon egyáltalán nincs pánik, bár az elmúlt hetekben a hosszabb hozamok némi emelkedést mutattak. Tegnap az ÁKK az 5-15 éves lejáratokon 1-2 bázispontos hozamnövekedést mért csupán, míg a rövidebb lejáratokon a hozamok enyhe csökkenése volt domináns.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon az EUR/USD árfolyamában kismértékű csökkenés volt tapasztalható. Fontos makroadatok hiányában nyugodt kereskedés jellemezte a tegnapi devizapiacot. Az árfolyam 1,3046-ról 1,3034-re csökkent. A tegnapi kereskedés nagy részében a negatív tartományban mozogtak a vezető tengerentúli indexek, egyedül a Dow tudott enyhe pluszban zárni. (A Dow Jones-ban két éve nem láthattunk ilyen hosszú nyerő szériát). Az S&P500 indexben véget ért a hét napja tartó rally (Dow 0,02 százalék, Nasdaq -0,33 százalék, S&P500 -0,27 százalék). Vegyes mozgások voltak tegnap a nyugat-európai börzéken, egészen zárásig nem alakult ki egyértelmű irány (FTSE100 0,11 százalék, DAX -0,23 százalék, CAC40 0,1 százalék). Spanyolország 5,83 milliárd euró értékben adott el kincstárjegyet, a várt 5,5 milliárd euróval szemben. A hozamok tovább csökkentek.
Ázsiában a Nikkei 0,61 százalékot, a Hang Seng szintén 0,61 százalékot, a Shanghai index pedig 0,94 százalékot veszített értékéből a reggeli kereskedés során.
Az árupiacon pár napnyi oldalazás után hirtelen emelkedett tegnap az arany árfolyama, a nyitó 1581,33-ról 1592,80-re változott. Szintén emelkedés jellemeze az olaj piacát, melynek árfolyama 91,94 dollárról 92,54 dollárra nőtt. Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Orbán Viktor miniszterelnök egy tegnapi konferencián a következőket mondta: A kormány még az év első felében forintosítani szeretné a kis- és közép vállalatok devizahiteleit, de részleteket nem közölt. A kis- és közép vállalati szektor devizahitel állománya hozzávetőleg 1100 milliárd forint. Hozzátette, hogy a magyar gazdaság nem tudja kihasználni a saját valutájának meglétéből fakadó előnyöket a magas deviza hitelállomány miatt. E közben szerinte a magas hitelkamatokat is csökkenteni kellene, és egy programról beszélt, melynek segítségével a vállalkozások a jelenlegi 8-10 százaléknál olcsóbban juthatnának hitelekhez. Egy ilyen hitelezési program lényegében nem-konvencionális monetáris politika eszközök bevezetésének szándékát sugallja. Beszélt még arról, hogy a kormány célja, hogy a hazai tulajdoni hányad a bankszektorban elérje az 50 százalékot (jelenleg messze alatta van), de konkrétumok ezzel kapcsolatban sem hangzottak el. A kormányzat oldaláról jövő nyilatkozatok nem tesznek jót az árfolyamnak. Mind a KKV-k hitelek átváltása, mind a saját valuta gazdaságélénkítésre való használásra való törekvés, mind az alacsonyabb kamatok a forint gyengülésének irányába hatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.