BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Túladott a forint

A ciprusi bizonytalanság ellenére nem gyengült tegnap a forint – írják az Erste elemzői. Elutasította Ciprus a bankbetétek megadóztatását, így most a mentőcsomag vált kérdésessé. Ma az amerikai Fed kamatdöntésére és az azt követő kommentárra is érdemes figyelni.

Egészen stabil volt a forint árfolyama ahhoz képest, hogy tegnap a ciprusi fejlemények miatt eléggé idegesek voltak a piacok. Ráadásul ma reggel is kisebb forinterősödés látszik. A 307,5-ös szint egyelőre kemény diónak bizonyult, ma reggel már 305 forint alatt is járt az euró árfolyama. A különböző indikátorok (RSI, MACD) alapján egyébként eléggé túladott már a forint (pontosabban: túlvett az euró), ezért ebből a szempontból nem is meglepő, hogy a forint kicsit korrigál a pozitív irányba. A hosszabb távú trend azonban továbbra is felfelé mutat.

Rövid hazai piaci áttekintés:

Egészen jól teljesített a forint tegnap ahhoz képest, hogy mennyire ideges volt a hangulat Ciprus miatt a világban. Utóbbival kapcsolatban egyébként rövidtávon jó hírnek mondható az, hogy az ottani parlament elutasította a bankbetétek egyszeri illetékkel történő sújtását. A szellemet azonban már kiengedték a palackból hétvégén, utat engedve azon spekulációk előtt, hogy vajon melyik euróövezeti tagországnak fog legközelebb eszébe jutni, hogy meg kéne sarcolni a bankbetéteket. Ráadásul a tegnapi döntéssel veszélybe került a ciprusi mentőcsomag is, így most kérdés, hogy hogyan tovább. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy sok orosz állampolgár is érintett. Ezért a Ciprussal kapcsolatos bizonytalanság fennmaradhat, ami negatívan hathat a magyar piacokra is. Emellett továbbra sem tudható, mit szeretne pontosan a jegybank új vezetése, illetve milyen devizahiteles mentőcsomag lesz. Utóbbival kapcsolatban egy ma reggeli sajtóhír újabb részleteket közöl, azonban jó lenne tudni, mit szeretne a kormány ezügyben.

A tegnapi 3 hónapos DKJ aukción a maximális hozam 4,82 százalék lett. Közepes nagyságú kereslet mellett az adósságkezelő az eredetileg tervezettnek megfelelően 50 Mrd forintot bocsátott ki a papírból. Az állampapírok másodlagos piacán vegyes irányú, de csak kisebb mértékű hozamváltozások történtek. Kivárás jöhet ma a holnapi kötvényaukciók előtt.

Nemzetközi helyzetkép:

A nemzetközi devizapiacon az EUR/USD értéke 1,2957-ről 1,2882-ig, egészen a 200 napos mozgóátlagig csökkent, sőt átmenetileg benézett a mozgóátlag alá is. A dollár erősödése azután gyorsult fel, hogy elterjedt a ciprusi pénzügyminiszter lemondásának a híre, azonban ezt később cáfolták, aminek hatására az euró némileg visszább erősödött. Az euró a svájci frankkal szemben is gyengült. Az EUR/CHF árfolyama 1,2259-ről 1,2198-ra csökkent. Eséssel indították a kereskedést a vezető tengerentúli börzék, azonban a nap végéhez közeledve észak felé fordultak az árfolyamok, de a csak a Dow-nak sikerült minimális pluszban zárnia (Dow 0,03 százalék, Nasdaq -0,27 százalék, S&P500 -0,26 százalék). Eséssel zárták a kereskedést tegnap a nyugat-európai tőzsdék (FTSE100 -0,26 százalék, DAX -0,78 százalék, CAC4 -1,29 százalék).

Ázsiában a Shanghai index 2,46 százalékot, a Hang Seng index pedig 0,69 százalékot emelkedett a ma reggeli kereskedés során. Japán ma zárva tartott. Fontosabb makro adat nem jelent meg ma a Távol-Keleten. Kínai újságértesülések szerint a tőzsdefelügyelet a jelenleginél szélesebb ügyfélkörnek tenné lehetővé a tőkeáttételes kereskedést.

Az árupiacon az arany ára 1.613 dollárra nőtt, miközben a Brent WTI különbség tegnap csökkent, elsősorban a Brent árcsökkenése miatt, hiszen a WTI 92,6 dollár körül stagnált. A WTI esetében továbbra is az infrastrukturális problémák jelentik a fő fékezőerőt, miközben az USA középső államaiban fokozatosan nő az olajtermelés. A határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.

Friss hazai és nemzetközi hírek:

Az USA-ban a kiadott építési engedélyek februári értéke jobb lett a vártnál, az elemzők 0,93 millióra számítottak, ezzel szemben 0,95 millióra emelkedett a mutató az előző havi 0,9 millióról. A megkezdett házépítések februári értéke lényegében stagnált, így megegyezett a 0,92 milliós várakozással.

Tegnap megtartotta a ciprusi parlament a szavazást a mentőcsomag elfogadásáról, de nem volt olyan képviselő, aki elfogadhatónak tartotta volna az EU feltételeit. Különösen a betétek egy részének illeték formájában történő elvonása váltott ki heves vitát. Úgy látszik, hogy Ciprus jelenleg orosz forrásbevonáson dolgozik. Tegnap elterjedt, hogy a ciprusi pénzügyminiszter benyújtotta a lemondását, azonban ezt később cáfolták. Annak ellenére, hogy nem született megállapodás, az EKB továbbra is biztosítja a ciprusi bankok számára a likviditást.

A vártnál jobb lett a német ZEW gazdasági hangulat index, 48,1 pont helyett 48,5 pontra erősödött a mutató márciusban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.