Így a Nikkei index részvényeiben megjelentek a profit realizálók. A DAX tegnap nagy mutatványt hajtott végre, hiszen már a 30 napos mozgóátlagot is áttörte. Ez jó jel, de valahogy az az érzésünk, hogy ma korrigálni fog, s akár a 20 napos mozgóátlagot is visszatesztelheti 7.700 pont fölött.
Ha a BUX indexre nézünk, akkor azonban mindenféle kételyeink vannak, hiszen az index az elmúlt napok jó hangulatában sem tudott emelkedni. A 20 napos mozgóátlagot sem tudta igazán megtámadni, ami nagyon rossz jel. Ha ma (a valószínűleg romló nemzetközi hangulat közepette) sem tud valamiféle komolyabb akciót felmutatni, akkor az valamiféle nagy bajt jelent, amit egyelőre még nem látunk. Ugyanis a részvénypiac mostanra mintegy 6 százalékkal van lejjebb, mint a februári csúcs volt.
A vállalati kilátások nem romlottak számottevően, sőt a bankok esetében még kicsit javultak is. Ráadásul a hozamok jelentősen csökkentek, és szerintünk a kockázati prémium nem változott jelentősen, de lassan csökkennie kellene. Ezek pedig azt mutatják, hogy a részvénypiac emelkedési potenciálja most nagyobb, mint februárban volt. Azaz kissé érthetetlennek tűnik a BUX jelenlegi látványos alulteljesítése.
USA:
- Emelkedéssel indították a kereskedést a vezető tengerentúli mutatók, de az utolsó órában alábbhagyott a lendület, ennek ellenére sikerült mérsékelt pluszban zárniuk az indexeknek (Dow 0,17 százalék, Nasdaq 0,62 százalék, S&P500 0,39 százalék).
- Egy fontos makroadat érkezett tegnap a tengerentúlról, a friss segélykérelmek száma, amely a múlt héten 16 ezerrel 339 ezerre süllyedt, miközben a konszenzus 351 ezer volt.
- Felvásárlási hírek is érkeztek tegnap, a Verizon távközlési vállalat 100 milliárd dolláros ajánlatot tenne a Verizon Wireless cégre, amit a Vodafone-nal közösen birtokol. A Verizon 2,5 százalékot emelkedett, így a Dow legjobban teljesítő tagja lett.
- Az Exxon Mobil tegnap piacnyitás előtt publikálta negyedéves számat, a profit a tavalyi 9,45 milliárd dollárról 9,5 milliárd dollárra emelkedett, ami részvényenként 2,12 dollárt jelent, ez pedig meghaladja az elemzők által várt 2,05 dollárt. Az árbevétel 124,05 milliárdról 108,8 milliárd dollárra esett, miközben az elemzők 109,5 milliárd dollárra számítottak.
- A 3M gyorsjelentése már kevésbé volt pozitív, a várt 1,65 dolláros részvényenkénti profit helyett 1,61 dollárt publikált a társaság. Ráadásul az idei évre vonatkozó várakozásait is csökkentette a cég, a korábbi 6,7-6,95 dolláros EPS-t 6,6-6,85 dollárra módosították. Az árbevétel a várt 7,81 milliárd helyett 7,63 milliárd dollár lett. A Dow leggyengébb tagja volt tegnap a társaság, közel 3 százalékot esett az árfolyama.
- Az Amazon tegnap piaczárás után publikálta negyedéves számait, a nettó profit 82 millió dollár volt (részvényenként 18 cent), a tavalyi 130 millió dollárral szemben (részvényenként 28 cent). Az adat jobb az elemzők 7 centes várakozásánál. Az árbevétel 22 százalékkal 16,07 milliárd dollárra növekedett, a konszenzus 16,14 milliárd dollár volt.
- A Starbucks szintén tegnap jelentett, a menedzsment a korábbi 2,06-2,15 dollárról 2,12-2,18 dollárra módosította az idei évre vonatkozó előrejelzését. A cég profitja az első negyedévben 26 százalékkal 390,4 millió dollárra emelkedett, ami részvényenként 51 centet jelent. Az elemzők 48 centre számítottak.
- A tengerentúlon ma publikálják az első negyedéves GDP adat 0-dik becslését, ezenkívül a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének áprilisi értékei látnak napvilágot.
Európa:
- Vegyes mozgások voltak tegnap a nyugat-európai börzéken (FTSE100 0,17 százalék, DAX 0,95 százalék, CAC40 -0,085).
- Spanyolországban gyenge munkapiaci adat látott napvilágot, a várt 26,5 százalékkal szemben 27,2 százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta az első három hónapban.
Olaj, arany:
- A WTI ma reggel 93,32 dolláron állt, míg az arany 1.477 dollárig emelkedett. A kőolaj esetében ez mintegy 30 centes csökkenést jelent az elmúlt hat kereskedési nap emelkedése után, a kereskedők szerint elsősorban profitot realizáltak a szereplők. Az arany árát azok a spekulációkat emelik, hogy a jegybankok is beszállhatnak vevőként. Az alacsonyabb ár főleg Ázsiában vonzza a vevőket.
Devizák:
- Az EUR/USD értéke nem változott számottevően, a devizapár 1,3015-ről 1,3011-re, a rövidtávú mozgóátlagokra csökkent.
- A forint napközben 302-es árfolyam fölött is járt, azonban végül megnyugodtak a kedélyek és 301,12-ig korrigált vissza az EUR/HUF, ezzel az árfolyam csak átmenetileg emelkedett a 30 napos mozgóátlag fölé, de végül visszacsökkent ez alá.
Távol-Kelet:
- A Hang Seng 0,78 százalékot emelkedett, a Shanghai index 0,42 százalékot, a Nikkei 0,24 százalékot csökkent.
- A japán jegybank megtartotta a kamatdöntő ülését, melyen a várakozásoknak megfelelően nem jelentettek be újabb gazdaságélénkítő intézkedéseket, de megerősítették, hogy folytatják az eddigi intézkedéseket.
- Ma tette közzé első negyedéves jelentését a Samsung, melyben rekorderedményről számolt be, főleg az okostelefonok értékesítésének köszönhetően. Az adózott eredmény nagysága 6,4 milliárd dollár lett, ami 40 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi értéket.
Határidős piacok: Alapvetően a negatív tartományban vannak ma reggel a határidős indexek.
Vállalati hírek
- A MOL elnöke, Hernádi Zsolt szerint nem valószínű, hogy a MOL meg az idén visszatérhet Szíriába és termelhet az ottani egységeiből. Szíriában egyelőre nem javul a helyzet. A MOL mezői ráadásul olyan területeken vannak, ami a központi kormány irányítása alatt áll, így erre nem vonatkozik az EU embargójának feloldása. Valószínűleg több év kell ahhoz, hogy a MOL visszatérhessen és újra a polgárháború előtti szintre emelje a termelést. A cég elsősorban gázt termelt itt, amit a helyi kormány fizetett ki. A részvényesek a tegnapi közgyűlésen 46 milliárd forint kifizetését fogadták el osztalékként, ami részvényenként 461 forintot jelent számításunk alapján.
- A Richter tegnapi közgyűlése elfogadta a menedzsment által javasolt 660 forintos részvényenkénti osztalékot. Az osztalékfizetés június 17-én kezdődik, osztalékszelvénnyel június 5-én forog utoljára a papír. A közgyűlés jóváhagyta a részvények tizedelését is.
- Ma tartja éves rendes közgyűlését az OTP. A menedzsment osztalékjavaslata 120 forint részvényenként, ám a ténylegesen kifizetendő osztalék 121,8 forint is lehet, hiszen a bank a saját tulajdonában lévő OTP részvények után járó osztalékot is kiosztja a többi részvényes között.
- A Berenberg elkezdte követni az Adidas részvényeit, az elemzésében 95 eurós célárfolyam mellett vételre ajánlja a papírokat.
- A Banco Bilbao ma reggel tette közzé első negyedéves eredményét. A nettó profit 1,73 milliárd euró lett, amely jelentősen meghaladja a tavalyi 1 milliárdot, de elmarad kicsit a piac által várt 1,76 milliárdtól. A cég tőkemegfelelési mutatója 11,2 százalékra emelkedett a decemberi 10,8 százalékról, ami pozitív hír. Ugyanakkor a kétes kintlévőség a decemberi 5,1 százalékról 5,3 százalékra növekedett. Egyelőre tehát még odébb van a lassulás, másrészt az alacsony értéknek lehet örülni, hiszen az adat messze a spanyol bankrendszer átlaga alatt van. Persze ez annak köszönhető, hogy az operáció egy jelentős része Európán kívül van. Ha az eladott eszközöket nem vesszük figyelembe, akkor az eredmény nagyjából a tavalyi szinten alakult, valamivel 1 milliárd euró fölött. A nem folytatódó operációból viszont jelentős, több mint 800 millió eurós profit jött idén. Ez azt jelenti, hogy a cég eredménye várhatóan hasonló szinten fog alakulni a második negyedévben, mint egy évvel korábban. Az eredmény összességében nagyjából a vártnak megfelelő. Az üzleti környezet Latin-Amerikában javul, miközben Spanyolországban gyenge. Így a latin-amerikai eszközök, amelyek könnyebben eladhatók, s hozzák a profitot, kalapács alá kerülnek, hogy a spanyol lyukakat foltozza a bank. Ez nem jó folyamat, hiszen a rosszat kellene eladni, s a jót megtartani. Ha viszont végre magára talál a spanyol operáció, akkor ez a stratégia végül is gyümölcsözőnek bizonyulhat. Ennek már látható jelei is vannak, hiszen a spanyol banki operáció 569 millió euró nettó profitot hozott a tavalyi 370 millióval szemben. Spanyolország esetében az ingatlan üzletág az, amely visszahúzza a teljesítményt.
- Vártnál kedvezőbb eredményt publikált ma reggel a BASF. Az árbevétel 19,7 milliárd euró lett, ami 1,5%-kal múlta felül a várakozásokat és a 4,8%-kal haladta meg az egy évvel korábbi értéket. Az adózott eredmény 1,45 milliárd euró lett, szemben az 1,32 milliárd eurós várakozással, de még így is 15,1%-kal elmaradt az egy évvel korábbi értéktől. Az adózás előtti eredmény 2,04 milliárd euró, szemben a várt 1,95 milliárd euróval. A javuló értékesítés ellenére csökkent az eredmény, ennek oka, hogy az árbevételnél nagyobb ütemben emelkedett az eladott áruk beszerzési értéke és 680 millió euróval csökkent az egyéb bevételek nagysága, így a speciális tételek nélkül számolt EBIT szintjén még növekedés volt látható. Az EBIT leginkább a mezőgazdasági szegmensben növekedett (+19%), de a második legjobban teljesítő vegyipar területén is 17%-os növekedés volt tapasztalható. A negyedév során az alkalmazotti létszám növekedett, de ennek ellenére a bérköltségek csökkentek az előző év azonos időszakához képest.
- A BASF és a Petronas közös gyárat hoznak létre Malájziában, ahol aroma összetevőket fognak előállítani. Az üzem létrehozásának költsége 500 millió euró, és a termelés várhatóan 2016-ban indulhat majd meg. A közös vállalatban 60%-os részesedéssel rendelkezik a BASF, míg a Petronas 40%-os tulajdonrészt birtokol.
- A BMW 3 milliárd euró értékű üzem építését tervezi Mexikóban. Az autógyár szóvivője szerint egyelőre még nincs döntés az új létesítménnyel kapcsolatban, jelenleg keresik a megfelelő helyet az új üzemnek. Újsághírek szerint az üzemben az egy legkeresettebb modellt, a 3-as szériát gyártanák.
- A Nokia május 14-re sajtótájékoztatót hívott össze, melynek témáját nem árulták el, de újsághírek szerint új csúcskategóriás Lumia készülékek bemutatására kerülhet sor. A pletykák a Lumia 928 vagy a 41 megapixeles kamerával szerelt Lumia EOS telefonokról szólnak.
- A német bíróság elutasította a Nokia HTC ellen benyújtott keresetét. A döntés értelmében a HTC nem sértette meg a Nokia kommunikációs technológiához kötődő szabadalmát. A hírnek nincs árfolyamhatása.
- Újságértesülés szerint a Siemens 1 milliárd eurós költségcsökkentést tervez 2017-ig az Osram leányvállalatánál, részletek egyelőre nem ismertek.
- A Telefonica a szélessávú internet és a vezetékes üzletág eladását fontolgatja Németországban. Az üzletágat, ami a Telefonica Deutschland Holding céghez tartozik és összesen 2,4 millió ügyfele van, a céghez közeli források szerint az egyik riválisnak lehetne eladni. Az ügylet értéke az adóságokkal együtt megközelítőleg 2 milliárd euró lehet. A vezetékes üzletág iránt növekvő érdeklődés tapasztalható, ami az egyre népszerűbb web alapú videó és zenei szolgáltatásoknak köszönhető. A Telefonica Deutschland szóvivője azonban nem erősítette meg a spekulációkat és azt mondta, hogy a vezetékes üzletág a stratégiájuk fontos részét képezi.
- A Telefonica 35 centes részvényenkénti osztalékot fog előterjeszteni az éves közgyűlésen, amit ha a részvényesek elfogadnak várhatóan novemberben fog kifizetni.
- Az első negyedévben a Total adózott eredménye 2,86 milliárd euró lett, szemben az elemzői várakozásokkal, melyek 2,92 milliárd eurós nyereséget prognosztizáltak. Az adózott eredmény 7%-kal maradt el az egy évvel korábbi eredménytől, ennek fő oka, hogy a társaság jelentős veszteséget szenvedett el a kanadai olajhomok projekten, melynek az elvetéséről döntöttek. A termelés is elmaradt az egy évvel korábbitól, ennek fő oka, hogy az Elgin mezőn a termelés volumene ideiglenesen kiesett, csak március elején indult újra a termelés. 2011 és 2015 között évi 3%-kal fog növekedni a vállalat szénhidrogén termelése. A Total jól halad az idei évre eltervezett kutatási projektekkel, ugyanis az idei terv 80%-át már sikerült befejezniük, ezek elsősorban Gabonhoz, Kenyához és Indiához kötődő projektek voltak. A Total az első negyedéves eredmény terhére 0,59 eurós osztalékot fizet ki szeptember 27-én. A Total napi olajkitermelése az első negyedévben 2,3 millió olajegyenértékes szénhidrogén volt, ami megegyezett a várakozásokkal. A finomítói tevékenységen az eredményhányad nagysága emelkedett az egy ével korábbi értékhez képest, de gyengébb volt, mint az előző negyedévben, így a tevékenységből származó üzemi eredmény jelentősen növekedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.