A forint pénteken enyhén tovább gyengült, ma reggel azonban kisebb erősödés látható a hazai fizetőeszközben. A ma reggeli erősödés nem annyira meglepő azt követően, hogy előtte gyakorlatilag nyolc napig folyamatos forintgyengülés volt megfigyelhető, ezt követően pedig érett már egy kisebb korrekció. Egyelőre a 300-as szint felett jár még az euró kurzusa.
Rövid hazai piaci áttekintés:
Pénteken kisebb mértékben tovább gyengült a forint árfolyama, illetve az elmúlt hét is a forint lassú folyamatos gyengüléséről szólt. A várhatóan tovább csökkenő jegybanki alapkamat továbbra sem igazán támogatja a forintot, illetve az esetleges további nem-konvencionális monetáris politikai lépésekkel kapcsolatos várakozások szintén fenntarthatják a bizonytalanságot a piacon. A héten a hazai makronaptár szinte üres, így várhatóan a forintpiac is a nemzetközi hírekre, mindenekelőtt a Fed és az EKB kamat-meghatározó üléseire figyelhet. A hét vége felé pedig a brüsszeli legfrissebb gazdasági előrejelzések lehetnek érdekesek a befektetők számára.
A hét utolsó napján az állampapírok másodpiacán a diszkont hozamok lényegében nem változtak, a kötvények esetében pedig 5-13bp-os hozamemelkedés következett be. A héten a csütörtöki kötvényaukciók lehetnek leginkább fókuszban.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon az EURUSD devizapár pénteken is a 20 napos mozgóátlag környékén billegett hasonlóan az elmúlt napokhoz, és végül csak mérsékelt elmozdulást produkált az árfolyam - 1,3011-ről 1,3030-ra emelkedett. Ma reggel a 20 napos mozgóátlagról felfelé látszik elrugaszkodni a kurzus, amihez nagymértékben hozzájárulhatott, hogy tegnap hivatalosan is letette az esküt az új olasz kormány, ezzel az olasz belpolitikai feszültségek hosszú idő után megoldódni látszanak. Ma reggel 1,306-as árfolyam mellett kereskednek a devizapárral. Oldalazással telt a kereskedés a tengerentúli piacokon, egyedül a Dow indexnek sikerült enyhe pluszban zárnia a kereskedést (Dow 0,08 százalék, Nasdaq -0,33 százalék, S&P500 -0,2 százalék). Eséssel telt a hét utolsó kereskedési napja a nyugat-európai börzéken. Ázsiában a Hang Seng index értéke 0,18 százalékot csökkent, az ausztrál tőzsdeindex értéke 0,4 százalékot emelkedett, a dél-koreai Kospi index pedig 0,13 százalékot csökkent. Ma zárva tartott a japán és a kínai tőzsde is, így ezeken a piacokon csak holnap kezdődik a hét.
Az árupiacon az amerikai WTI 92,72 dolláron állt ma reggel, elsősorban a kínai lassulásról szóló hírek miatt. Az arany ára viszont már 1.470 dollár felett van, elsősorban a fizikai kereslet miatt, míg az ETF-ekből továbbra is kiszállnak a befektetők. A főbb határidős indexek pluszban vannak ma reggel
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az USA-ban az idei első negyedéves GDP adat 0-dik becslése elmaradt a várakozásoktól. Az elemzők 3 százalékos bővülésre számítottak, ezzel szemben „csak” 2,5 százalékkal nőtt a GDP. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének áprilisi értéke a várt 73,5 pont helyett 76,4 pont lett.
A spanyolok ismét két év türelmi időt kaptak, hogy teljesítsék a 3 százalék alatti hiányt, így 2016-ig halasztották a deficitcélok elérését.
Vasárnap Enrico Letta vezetésével letette az esküt az új olasz kormány. Az eskütétel alatt a kormányfői hivatal előtt lövések dördültek el, a Reuters szerint két rendőr megsebesült, a lövéseket leadó férfit pedig őrizetbe vették.
Heti kitekintő
Egyesült Államok: A tengerentúlon a héten igen sűrű lesz a makronaptár. A mai napon a személyes jövedelmek és a személyes kiadások márciusi havi változását teszik közzé. Mindkettő értéknél némi növekedést várnak (0,3, illetve 0,1 százalék értékben), de ezek az értékek elmaradnának a múlt havi 0,7-1,1 százalékos növekedéshez képest. Ezen kívül a függőben lévő lakásértékesítések márciusi változását is ma teszik közzé, és itt is némi emelkedést (+0,1 százalék) várnak. Kedden az S&P Case-Schiller házár index, a Conference Board fogyasztói bizalmi index, valamint a chicagói beszerzési menedzser index értékeit publikálják. Szerdán magyar idő szerint este negyed kilenckor jelenik meg a Fed kamatdöntésének eredménye. Az évek óta 0-0,25 százalékos alapkamat bizonyára nem változik majd, kérdés azonban, hogy a munkapiaci folyamatokat hogyan értékeli a tanács, és hogyan tervezi kivezetni az állampapír vásárlási programot a Fed. Ezt követően pénteken jelennek meg az áprilisi munkapiaci statisztikák. A nem mezőgazdasági foglalkoztatottak száma 150 ezer fővel bővülhetett egy hónap alatt a márciusi 88 ezer fő után (utóbbi adat csalódást keltett), a munkanélküliségi ráta pedig változatlanul 7,6 százalékon maradhatott.
Európa: Az öreg kontinensen a fentinél jóval kevesebb makroadat lát napvilágot, de Európában sem unatkozhatnak majd a befektetők. Kedden az áprilisi, előzetes inflációs adatot teszik közzé (az éves árindex 1,6 százalékos lehet), míg a munkanélküliségi ráta, amely ugyanezen a napon jelenik meg, a februári 12,1 százalék után 12 százalékos értéket mutathat márciusra. A csütörtökön a felülvizsgált, feldolgozóipari beszerzési menedzser indexeket teszik közzé áprilisra, míg ugyanezen a napon az Európai központi Bank is közzéteszi a kormányzótanács döntését az alapkamatról. A romló gazdasági kilátások miatt az elemzők érdemi része már 25 bázispontos kamatcsökkentést vár, így az irányadó ráta 0,5 százalékra csökkenne. Kérdés emellett, hogy akar-e az EKB bevezetni valamilyen újabb, nem konvencionális eszközt a gazdasági helyzet javítása érdekében.
Magyarország : Itthon viszonylag üres lesz a makronaptár, csupán a holnapi, ipari termelői árak indexét lehet említeni. Éves szinten 2,3 százalékos árdrágulást várunk a belföldi és az export árváltozások eredőjeként. A gyengébb forint áremelő hatásával ellentétben a csökkenő olajár ármérséklő hatással bírhatott. Sokkal fontosabbnak tűnik az Európai Bizottság pénteki előrejelzésének publikálása. Ebből ugyanis kiderülhet, hogy biztosítottnak látja-e a brüsszeli testület az idei és a jövő évi 3 százalék alatti hiány teljesülését. Ha igen, akkor már újabb intézkedések nélkül kikerülhet Magyarország a túlzott deficit eljárás alól, még az első félévben. Ha nem, akkor májusban még esetleg gyorsan bedobhat újabb intézkedés(eke)t a kormány, hogy kikerüljünk az eljárás alól, de nem biztos, hogy feltétlenül így fog tenni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.