Tegnap végig 300 forint felett maradt az euró árfolyama: a reggeli érdemi gyengülés követően stabilizálódott a hazai fizetőeszköz kurzusa. Ma reggel 301 forint körül áll az euró árfolyama. A 300-as szint tehát nem tudta megtartani a kurzust. Felfelé 303, majd 308 forint körül láthatóak szintek, de ma reggel egyelőre nyugodtnak tűnik a devizapár viselkedése.
A forint árfolyama most már bő egy hete gyengülést mutat. A gyengülést a csökkenő kamatpálya és a jegybanki politikával kapcsolatos bizonytalanság hajtja. A nemzetközi hangulat ma reggel egyébként semlegesnek mondható. A ma délutáni, amerikai makrogazdasági adat előtt (az idei első negyedéves GDP úgynevezett „nulladik” becslése jelenik meg) kivárás jellemezheti a forint piacát is, itthoni bejelentés hiányában.
A tegnapi 12 hónapos DKJ aukción 4,05 százalékos maximális hozam alakult ki. 100 Mrd forintot valamivel meghaladó kereslet mellett az adósságkezelő 55 Mrd forintot bocsátott ki a papírból. Az állampapírok másodpiacán a diszkont hozamok stagnáltak, míg a kötvények esetében kisebb felfelé korrekció következett be a hozamokban. A 3-15 éves szakaszon így 5-10bp-al kerültek feljebb a szintek.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon az EURUSD értéke nem változott számottevően, a devizapár 1,3015-ről 1,3011-re, a rövidtávú mozgóátlagokra csökkent. Emelkedéssel indították a kereskedést a vezető tengerentúli mutatók, de az utolsó órában alábbhagyott a lendület, ennek ellenére sikerült mérsékelt pluszban zárniuk (Dow 0,17 százalék, Nasdaq 0,62 százalék, S&P500 0,39 százalék). Vegyes mozgások voltak tegnap a nyugat-európai börzéken (FTSE100 0,17 százalék, DAX 0,95 százalék, CAC40 -0,085).
Ázsiában a Hang Seng 0,78 százalékot emelkedett, a Shanghai index 0,42 százalékot, a Nikkei 0,24 százalékot csökkent. A japán jegybank megtartotta a kamatdöntő ülését, melyen a várakozásoknak megfelelően nem jelentettek be újabb gazdaságélénkítő intézkedéseket, de megerősítették, hogy folytatják az eddigi intézkedéseket.
Az árupiacon a WTI ma reggel 93,32 dolláron állt, míg az arany 1.477 dollárig emelkedett. A kőolaj esetében ez mintegy 30 centes csökkenést jelent az elmúlt hat kereskedési nap emelkedése után, a kereskedők szerint elsősorban profitot realizáltak a szereplők. Az arany árát azok a spekulációkat emelik, hogy a jegybankok is beszállhatnak vevőként.
Az alacsonyabb ár főleg Ázsiában vonzza a vevőket. Alapvetően a negatív tartományban vannak ma reggel a határidős indexek.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
A munkanélküliségi ráta január-márciusban az általunk vártnak megfelelő, 11,8 százalékos volt. Ez az adat egy tized százalékponttal magasabb a tavaly ilyenkor mért adatnál. A munkanélküliek számának növekedése mellett nem kedvező az a fejlemény, hogy a 15-24 éves korosztály munkanélküliségi rátája már 30 százalék felett jár, míg tavaly ilyenkor 27,8 százalék volt ez a mutató (egy év alatt a korosztályban több mint 13 ezer fővel nőtt a munkanélküliség). Magyarázatot adhat a jelenségre, hogy a felsőoktatásban részt vevők száma érdemben csökkent, így a be nem kerültek növelhették a munkanélküliek létszámát. A foglalkoztatottak száma azonban 26 ezer fővel magasabb az egy évnél korábbinál. Az munkaerőpiaci részvétel aránya is növekedést mutat, ami ugyancsak pozitív fejlemény.
Az USA-ban a friss munkanélküli segélykérelmek száma az elmúlt héten 16 ezerrel, 339 ezerre süllyedt, miközben a konszenzus 351 ezer volt.
Spanyolországban gyenge munkapiaci adat látott napvilágot, a várt 26,5 százalékkal szemben 27,2 százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta az első három hónapban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.