300 forint alá került az euró árfolyama, így egy fontos támasz „esett el” a devizapárban. Ma reggel valamivel 298 forint felett jár az euró. A november óta látható emelkedő trendcsatorna alsó vonala azonban már közeledik. Ez a vonal jelenleg 297 forint körül látható. Ha ez is áttörne a következő napokban, akkor 294-295 forintig is eshet az euró árfolyama, de ehhez valóban át kellene jutni a trendvonalon.
Rövid hazai piaci áttekintés:
A forint jelentős erősödést mutatott pénteken a negatív nemzetközi hangulat ellenére is. Az EURHUF áttörte a lélektani szempontból kiemelt jelentőséggel bíró 300-as szintet és az árfolyam 301,11-ről 298,81-ig mérséklődött. Az MNB csütörtökön bejelentett élénkítési programját jól fogadta a piac, emellett a japán jegybank által bejelentett élénkítési program jól hatott a magas hozamot biztosító eszközök piacára. A ma reggeli nyitásban is megőrizte relatíve kedvező pozícióját a forint. Az elmúlt napok történései alapján kiárazódni látszanak azok kockázatok a magyar piacokról (ezzel együtt a forint piacáról), amelyek a jegybankkal kapcsolatosak, mivel a múlt heti bejelentések a vártnál enyhébbnek bizonyultak.
Az állampapírok másodlagos piacán pénteken vegyes irányú, de csak kisebb mértékű hozamváltozások történek. Elsősorban a hozamgörbe rövid lejáratán figyelhettünk meg hozamcsökkenéseket, miután a piac a jegybanki kamatcsökkentések folytatását árazza. Az előttünk álló héten 3 és 12 hónapos diszkont aukciók lesznek.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon a vártnál gyengébb munkaerő-piaci adatokról számoltak be pénteken az USA-ban, ami egyúttal azt is jelenheti, hogy tovább maradhat életben a FED QE3 programja. Ezek együttes hatására a dollár gyengült és az EURUSD árfolyam 1,2936-ról 1,2991-re emelkedett. Erős mínuszban nyitottak a tengerentúli börzék a várnál sokkal rosszabb munkapiaci adat után, de zárásra a veszteség egy részét ledolgozták az indexek (Dow -0,28 százalék, Nasdaq -0,65 százalék, S&P500 0,45 százalék). Ma nem publikálnak fontos makrogazdasági adatot, viszont ma kezdődik az első negyedéves gyorsjelentési szezon a tengerentúlon, és a szokásoknak megfelelően az Alcoa publikálja számait piaczárás után. Meglehetősen borús hangulat uralta pénteken a nyugat-európai börzéket, a német piac 2 százalék feletti eséssel zárt (FTSE100 -1,48 százalék, DAX 2,03 százalék, CAC40 -1,70 százalék). Ázsiában a tovább gyengülő jen hatására a Nikkei 2,47 százalékot emelkedett ma. A Hang Seng index a pénteki meredek árfolyamesés után megállt, és ma 0,05 százalékot emelkedett. Az ismételten kinyitó Shanghai index csak ma tudott reagálni a madárinfluenzáról szóló negatív hírekre és a vártnál gyengébb amerikai foglalkoztatottsági adatokra. Az index árfolyama 1 százalékot esett. Az árupiacon az arany 1,579 dolláron állt ma reggel, míg a WTI 93 dollárig emelkedett a múlt heti zuhanást követően. A kőolaj a múlt heti közel 5 százalékos esést követően a nigériai hírek hatására emelkedett, ahol lázadó csoportok több olajipari munkást öltek meg. Az arany esetében jelentős fundamentális hír nem látott napvilágot. Az amerikai határidős indexek a negatív tartományban vannak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutatnak.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az USA-ban a várt 190 ezer helyett csak 88 ezerrel nőtt a mezőgazdasági szektoron kívül foglalkoztatottak száma márciusban. Árnyalja azonban a vártnál negatívabb képet, hogy a februári adatot 236 ezerről 268 ezerre, a januárit pedig 119 ezerről 148 ezerre felfelé módosította a munkaügyi tárca. A munkanélküliségi ráta 7,7 százalékról 7,6 százalékra csökkent, ebben azonban szerepe volt az aktivitási ráta csökkenésének is, ami nem értékelhető igazán pozitívan.
A hétvégén Olli Rehn az Európai Bizottság pénzügyi biztosa megerősítette a már múlt héten is elhangzott információkat, hogy a bajba jutott bankok esetében, a 100 ezer euró feletti nagybetéteseket is bevonhatják a helyzet rendezésébe. Pénteken 20 bank jelezte, hogy összesen 8 milliárd euró értékben fizet vissza az LTRO program keretében kapott forrásokat.
Javította Litvánia államadósság-besorolását a Fitch Ratings, az eddigi „BBB”-ről egy fokozattal „BBB plusz”-ra emelte az osztályzatot.
A KSH előzetes adatai alapján a külkereskedelmi mérleg többlete 672,6 millió euró volt februárban, ami elmaradt az általunk várt 730 millió eurótól és a tavaly februári 743 millió eurótól is. Euróban számolva az export értéke 1,2 százalékkal, míg az importé 0,1 százalékkal csökkent éves szinten.
Heti kitekintő:
USA: a szokásosnál csendesebbnek ígérkezik ez a hét makrodadatok szempontjából a tengerentúlon. Szerdán a Fed legutóbbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét publikálják, csütörtökön pedig a szokásos heti munkanélküliségi statisztikák esedékesek. A hét fontosabb makroadatai péntekre várhatóak: a termelői árindex és a kiskereskedelmi forgalom márciusi, illetve a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének előzetes áprilisi adatait teszik közzé. Ez utóbbira vonatkozóan a piaci konszenzus enyhe emelkedést várt: 79 pontra a márciusi felülvizsgált 78,8 pontról.
Magyarország : a ma reggeli előzetes márciusi külkereskedelmi forgalmi adatok után az államháztartás mérlegének előzetes márciusi számai ma délután esedékesek. A január-februári kéthavi hiány összességében az éves előirányzat 40 százalékát tette ki, az év harmadik hónapja pedig „hagyományosan” szintén hiányt szokott mutatni. Szerdán a monetáris tanács márciusi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét teszik közzé. Csütörtökön jön az előttünk álló hét talán legfontosabb adata, a márciusi infláció. A februári 2,8 százalékos éves index után márciusban tovább mérséklődhetett a pénzromlás üteme, 2,4 százalékra. Az élelmiszereknél és a ruházkodási cikkeknél várunk az átlagnál nagyobb áremelkedést. A bőven 3 százalékos cél alatti infláció ismét indokot adhat a monetáris tanácsnak a kamatcsökkentésre, de látni kell, hogy a kormányzati rezsicsökkentés nélkül a drágulás üteme jóval magasabb lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.