Az euró kurzusa tegnap többször is járt 300 forint felett, azonban végül 300 alatt zárt, és ma reggel is 300 alatt kezdett a devizapár (azóta enyhe gyengülés látható). Azt is hozzá kell tenni, hogy tegnap, amikor másodszor járt 300 felett az árfolyam, azt már egy álhír okozta, ezért az a mozgás nem mondható megalapozottnak. Mindenesetre a 300-as szintet komolyan ostromolja a kurzus, és ha ez az ostrom sokáig folytatódik, akkor előbb-utóbb átviheti a devizapár a szintet.
Rövid hazai piaci áttekintés:
A forint tegnap érdekes pályát futott be, hiszen egy álhír következtében pár pillanatig komoly gyengülés látszódott a hazai fizetőeszközben, de amint megérkezett a hír, hogy csak a vártnak megfelelő kamatcsökkentést hajtotta végre az MNB, a forint visszaerősödött. A forint azonban láthatóan érdemi gyengülést mutat a múlt csütörtöki jegybankelnöki interjú óta. A jegybanki politika körüli bizonytalanság fennmaradása gyengíti a forintot, mivel egyelőre nem lehet tudni, pontosan hogyan szeretné az április elején bejelentett programját végrehajtani az MNB, valamint nem teljesen világos, mi lesz a kéthetes jegybanki eszközzel.
Az állampapírpiacon tegnap újabb jelentős hozamesést lehetett tapasztalni. Az adósságkezelő adatai szerint a 3 hónapos hozam 15 bázisponttal, a 3-15 éves hozamok 5-17 bázisponttal estek. A 10 éves hozam közép már 5,33 százalékra esett tegnap. Egy hónapja ez az érték még 6,5 százalék felett volt. A tegnapi 3 hónapos diszkontkincstárjegy aukción a tervezett, 50 milliárd forintos értékben adott el papírokat az ÁKK.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon az EURUSD árfolyama a gyenge német PMI adatok hatására 1,3066-ról 1,2996-ig csökkent, ahol a 20, a 30 és a 200 napos mozgóátlagok torlódnak. Jól teljesítettek a tengerentúli piacok, a kezdeti emelkedést követően a nap második felében kissé korrigáltak az indexek, de még így is 1 százalék feletti többlettel zárták a kereskedést. A napon belüli erőteljes megingás egy hackertámadásnak köszönhető, egy álhír okozott pár pillanatra pánikot, de a cáfolatot követően gyorsan helyreállt a nyugalom (Dow 1,04 százalék, Nasdaq 1,1 százalék, S&P500 1,06 százalék).
Erős hegymenetben kapaszkodtak felfelé tegnap a nyugat-európai mutatók (FTSE100 2 százalék, DAX 2,41 százalék, CAC40 3,58 százalék).
Ázsiában a Nikkei 2,06 százalékot, a Hang Seng 1,48 százalékot, a Shanghai index 0,98 százalékot emelkedett.
Az árupiacon a tegnapi jó hangulat 89,6 dollárig emelte az amerikai WTI kőolaj árát, amihez hozzájárult, hogy az amerikai készletek 845 ezer hordóval csökkentek a héten az API jelentése alapján. Az arany ára 1,427 dollárig nőtt, a fejlődő piacok fizikai arany vásárlásáról szóló pozitív hírek hatására. A határidős indexek többsége kis pluszban van ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Tegnap az MNB a vártnak megfelelően, 25 bázisponttal 4,75 százalékra csökkentette az irányadó rátát. A lépés várható volt; a meglepetés az lett volna, ha a 38 éves mélyponton lévő infláció és az elmúlt hetekben sokat csökkent piaci kamatszintek mellett nem csökkent az MNB. Várakozásunk szerint júliusra 4 százalékig lehet csökkenteni az alapkamatot, azt követően azonban megállhat a kamatcsökkentési ciklus. A döntés utáni monetáris tanácsi közlemény nem tartalmazott információt az áprilisban bejelentett, nem konvencionális intézkedésekről.
Az USA-ban az újlakás-értékesítések száma 1,5 százalékkal 417 ezerre emelkedett márciusban, az előző havi 411 ezerről, ami megfelelt a várakozásoknak.
Gyengére sikerült tegnap a német feldolgozóipari beszerezési index. A piac az előző havihoz hasonló értéket, 49 pontot várt, ezzel szemben 47,9 pontra süllyedt a mutató áprilisi értéke.
Az Eurózóna ipari beszerzési menedzser index értéke szintén a várt alatt maradt, 46,8 ponttal szemben 46,5 pontra csökkent áprilisban a mutató.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.