Ugyanakkor a DAX ott táncol a kitörés határán, de a rövidtávú indikátorok túlvettséget mutatnak, amely megnehezítene egy ilyen akciót. A BUX tegnap összetalálkozott a 200 napos mozgóátlaggal, és egy doji gyertyát hozott létre, ráadásul a rövid távú dinamikus indikátorok is eladási jelzést adtak. Ez azt sugallja, hogy az enyhén pozitív nemzetközi hangulatban a BUX várhatóan oldalazni, vagy kicsit csökkenni fog a mai napon, és valószínűleg a forgalom is alacsony lesz.
USA:
- Ismét jó hangulatban telt a kereskedés a tengerentúlon a vártnál kedvezőbb makroadatoknak köszönhetően, az S&P500 index történelmi csúcsra kapaszkodott (Dow 0,89 százalék, Nasdaq 1,27 százalék, S&P500 0,97 százalék).
- A friss munkanélküli segély kérelmek száma múlt héten 18 ezer fővel 324 ezerre csökkent, ami 2008 januárja óta nem látott érték. Az adat a piaci várakozásnál (345 ezer) is jobb lett.
- A külkereskedelmi mérleg hiánya 11 százalékkal 38,3 milliárd dollárra csökkent márciusban, miközben a várakozás 42,3 milliárd dollár volt
- A nem mezőgazdasági termelékenység a várt 1 százalék helyett csak 0,7 százalékkal bővült az első negyedévben.
- A General Motors első negyedéves gyorsjelentése a várakozások felett alakult. A tisztított profit 2,2 milliárd dollárról 1,8 milliárd dollárra csökkent, ez részvényenként 67 centet jelent, a várakozás 54 cent volt. Az árbevétel 36,88 milliárd dollár lett, ami a várakozások feletti adat, de a tavalyi számoktól elmarad. A papír 3,3 százalékos pluszban zárta a napot.
- Ma számos fontos gyorsjelentést publikálnak a tengerentúlon: a nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak változásának áprilisi értékei, a munkanélküliségi ráta, az ipari cikkek rendelés állománya, az ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser index szintén áprilisi értéke fog megjelenni. Piacnyitás előtt a Moody’s publikálja negyedéves számait.
Európa:
- Mérsékelt emelkedéssel zártak a főbb nyugat-európai börzék (FTSE100 0,15 százalék, DAX 0,61 százalék, CAC40 0,06 százalék).
- A várakozásoknak megfelelően 0,75 százalékról 0,5 százalékra csökkentette az Európai Központi Bank az irányadó rátát, így történelmi mélypontra süllyedt az alapkamat. Az egynapos betét kamatlába továbbra is 0 százalékos maradt, így egyelőre nem vezetett be negatív kamatot az EKB, de a közeljövőben ez sem elképzelhetetlen.
- A francia 10 éves kötvények hozama 1,81 százalékra csökkent, ami történelmi mélypontot jelent.
Olaj, arany:
- Ma reggel enyhén, 93,7 dollárra csökkent a WTI ára, miután tegnap délután jelentősen erősödni tudott a fekete arany a jó hangulatban. Az arany ma reggel kismértékben, 1.477 dollárra emelkedett annak ellenére, hogy még mindig jelentős a medvepiacra játszók aránya.
Devizák:
- Az EKB tegnapi 25 bázispontos kamatcsökkentése és Mario Draghi kijelentése (miszerint a jelenlegi nulla százalékról negatívba is csökkenthetik az egynapos jegybanki kamatlábat) mozgatta a devizapiacot, aminek hatására az euró gyengült mind a dollárral, mind pedig a forinttal szemben.
- A forint már a reggeli órákban jelentősen erősödött az euróval szemben, majd délután újabb hullámban folytatódott az erősödés, miután az EKB kamatvágás hatására a forint eszközök kamatelőnye ismét növekedett, amire a hazai kamatcsökkentő ciklus következtében rég volt példa. Ennek hatására a forint jelentősen erősödött az euróval szemben. Az EUR/HUF árfolyam 299,36-ról 295,92-re csökkent és ma megpróbálkozhat a 295-ös szint áttörésével is.
- Az euró jelentősen gyengült a dollárral szemben is, az EUR/USD árfolyam 1,3180-ról 1,3065-ig csökkent. Az EKB kamatvágását követő percekben nem volt egyértelmű irány a devizaárfolyamban, ami először emelkedni kezdett és csak később váltott csökkenő trendbe.
Távol-Kelet:
- A hét utolsó kereskedési napján a Hang Seng 0,35 százalékot, a Shanghai index pedig 1,60 százalékot emelkedett.
- A japán piac ma és hétfőn is zárva tart.
- Kínában a szolgáltató szektorban is csökkent a beszerzési menedzserindex értéke, ami a korábbi 55,6 pontról 54,5 pontra csökkent. Az esés mértéke megegyezik a korábban publikált termelői szektorban tapasztalt mérséklődéssel.
- Indiában változatlanok maradtak a monetáris kondíciók.
Határidős piacok: Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.
Vállalati hírek
- A Richter partnere, a Teva megkapta a jóváhagyást az amerikai gyógyszerfelügyelettől, hogy 15 év feletti pácienseknek recept nélkül forgalmazhassa sürgősségi fogamzásgátló készítményét. Korábban bírósági döntés született arról, hogy a készítmény minden fogamzóképes korú számára elérhető legyen, ugyanis eddig csak 17 éves kor felett lehetett recept nélkül hozzájutni. A hír alapvetően kedvező a Richter számára, hiszen a magyar gyógyszergyár szállítja az adott készítményt a Teva-nak. Bár a Richter nem hozta nyilvánosságra az értékesítési számokat, így nem lehet tudni, hogy a korhatár csökkentése milyen hatással lesz az eladásokra, de mi úgy számolunk, hogy ez néhány millió dollár lehet évente, így jelentős árfolyamhatásra sem számítunk.
- Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója interjút adott a Világgazdaságnak, melynek főbb pontjai a következők: (i) az alapkamat csökkenése negatívan hat a nettó kamatmarzsra, de ezt ellensúlyozhatja a hitelezés bővülése, (ii) a bank megkétszerezné a növekedési hitel program keretében nyújtott forrást, legalább 350 milliárd forintnyi folyószámlahitelt bocsátanának ki, és elindítanák a vállalati faktoring üzletágat is, mintegy 200 milliárd forint értékben. (iii) bízik benne, hogy a forintkamatok csökkenése növeli a jelzáloghitelek iránti keresletet. Ezek a mérlegfőösszeg 6-7 százalékos növekedését sugallják, de jelentős árfolyamhatásra egyelőre nem számítunk.
- Az E-Star közleménye szerint az újonnan kibocsátott 50 millió részvényből 29 milliót vonnak majd be, ami kedvezőbb, hiszen korábban 20 millió darab részvény bevonására lehetett számítani. A cég később, ha elkészült az auditált beszámoló, megismétli közgyűlését.
- Az Adidas reggel publikálta az első negyedéves gyorsjelentését, amely jobb lett az elemzők előrejelzésénél, ráadásul a bruttó eredményhányad rekord szintre emelkedett. A nettó profit 6,5%-kal 308 millió euróra emelkedett az első három hónapban, ami felülmúlja az elemzők előrejelzésének átlagát, ami 298,5 millió euró. A részvényenkénti profit 1,42 dollár helyett 1,47 dollár lett. Az árbevétel 1,9%-kal 3,75 milliárd euróra esett vissza az előző évhez képest, ez pedig minimálisan alulmúlja a 3,76 milliárd eurós előrejelzést. A bruttó eredményhányad 50,1%-ra bővült a tavalyi 47,7% után, ami az elemzők 48,5%-os várakozását is felülmúlja. Az üzemi eredmény is jól alakult, a várt 427,9 millió euró helyett 442 millió euró volt. Az idei évre vonatkozó kilátásokat megerősítette a menedzsment, 890-920 millió euró közötti nettó profitra, 4,25-4,4 euró közötti részvényenkénti profitra, és 48-48,5% közötti bruttó eredményhányadra számít a vállalat vezetése.
- A tavalyitól lényegesen elmaradt a BNP Paribas eredménye, de még így is meghaladta a várakozásokat. Az első negyedéves adózott eredmény 1,58 milliárd euró lett, szemben a tavalyi 2,87 milliárd euróval és a várt 1,34 milliárd euróval. A működési költségeket 4,8%-kalsikerült csökkenteni 6,5 milliárd euróra. Az adózás előtti eredmény 2,61 milliárd euró lett, szemben az elemzői prognózisok 2,5 milliárd eurós átlagával. A Basel III szerinti tőkemegfelelés 10,0% lett. Az üzemi tevékenység eredménye jobb lett az előző évinél, azonban az egyéb és rendkívüli tételekből tavaly jelentős árbevétele származott a társaságnak. Ezeknek az egyszeri tételeknek elmaradása eredményezte, hogy a tavalyitól elmaradó, de a vártnál jobb eredményt közölt a BNP Paribas. A 2012-es év első negyedévében a legnagyobb egyszeri tétel a Klépierre 28,7%-os részesedésének értékesítése volt, amiből 1,8 milliárd euró folyt be, amiből az egyszeri költségek levonása után 647 millió eurós rendkívüli eredmény származott, míg idén az első negyedévben mindössze 6 millió eurós egyszeri költség merült fel. A BNP vezérigazgatója szerint elképzelhető, hogy a közeljövőben Franciaországban fiókbezárásokra kerülhet sor a költségmegtakarítás érdekében. A társaság Ázsiában igyekszik növekedni részben a befektetési banki tevékenységen keresztül. A várakozások szerint 2016-ig 12%-kal növekedhet az árbevétel.
- Az IG Metall fémipari dolgozók szakszervezete ma sztrájkot kezdett, mert a munkáltatók csak maximum 2,3 százalékkal hajlandók emelni a béreket, míg a szakszervezet 5,5 százalékos béremelést szeretne elérni. A szakszervezeti vezetők azzal érvelnek, hogy miközben a profitok csúcson vannak, s a részvényesek hatalmas osztalékot vágnak zsebre, addig a munkások befagyasztott fizetésekkel kénytelenek szembe nézni. Így ma reggel a Daimler stuttgarti gyárában 500 alkalmazott tette le a munkát és hasonló lépések várhatók a Porsche, a Volkswagen, a Siemens és a Bosch gyáraiban is. Arról egyelőre nem szólnak a hírek, hogy meddig tartana a munkabeszüntetés, s az is kérdés, hogy ez mekkora kárt fog okozni a cégeknek. Mindenesetre mostanában már a német autógyártóknak sem megy olyan jól. Már ők is csökkenő értékesítési kilátásokkal néznek szembe, így a munkabeszüntetés nem feltétlenül okoz hatalmas kárt (elmaradt hasznot) a cégek számára. A tegnapi 1,15 százalékos emelkedést követően a Daimler árfolyama egy természetes 0,4 százalékos korrekciót mutat, vagyis a hírnek tényleg nincs jelentős hatása az árfolyamra.
- Az Infineon részvényeinek besorolását a korábbi alulsúlyozásról semlegesre javította a HSBC.
- A Thyssenkrupp-tól származó információk alapján a társaság intenzív tárgyalásokat folytat a brazil és amerikai üzemeinek értékesítéséről. Az érintett üzemek értékesítése már régóta húzódik és a cég egyelőre nem kapott elfogadható ajánlatot. Jelenleg a brazil CSN számít a legjelentősebb ajánlattevőnek.
Gazdasági hírek
- Az Európai Bizottság ma 11-kor teszi közzé legfrissebb előrejelzéseit. Arra lehet számítani, hogy az unió csökkenti a 2013-as és 2014-es 3,4 százalékos hiánycélt, miután a 2012-es hiány 1,9 százalék volt. Ha a hiánycél 3 százalék alá csökken, akkor akár elképzelhető lenne a túlzott deficit eljárás megszüntetése is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.