BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kivár a forint a fontos makrogazdasági adatok előtt

Egyelőre nem tudta áttörni a 292 forintos szintet az euró, írják az Erste elemzői. A héten az inflációs adatok és a GDP számok lehetnek a figyelem középpontjában.

Nem tud megbirkózni a 292 forintos szinttel egyelőre az euró. Ma reggel inkább gyengülés látszik, a közös európai fizetőeszközt 293 forint körül jegyezték a reggeli órákban.

Rövid hazai piaci áttekintés:

A múlt héten összességében erősödni tudott a forint, ma reggel azonban inkább kismértékű gyengülés látszik. Azonban egyelőre ez a gyengülés nem számottevő. A héten a hazai hírek fontosak lehetnek a forint szempontjából, hiszen publikálják az áprilisi infláció és az első negyedéves GDP adatokat is.

Az ÁKK pénteken a hozamok emelkedését mérte. A diszkontkincstárjegyeknél mérsékeltebb (1-2 bázispontos), a kötvényeknél azonban jelentősebb (13-16 bázispontos) hozamemelkedést regisztrált az adósságkezelő.

Nemzetközi helyzetkép:

A nemzetközi devizapiacon az EURUSD értéke pénteken 1,3043-ról 1,2989-ig csökkent és átmenetileg áttörte a 200 napos mozgóátlagot is, de végül a szint fölött zárt a kereskedés. A FED képviselői megkezdték a QE3 program befejezésének előkészítését, ugyanis arról jelentek meg nyilatkozatok, hogy óvatos lépésekben tervezik csökkenteni az eszközvásárlási program nagyságát, azonban időpontot továbbra sem határoztak meg. A pénteki kereskedés nagy részében oldalaztak a tengerentúli indexek, de a záráshoz közeledve hegymenetbe kapcsoltak a piacok, és új történelmi csúcsokat is láthattunk (Dow 0,23 százalék, Nasdaq 0,82 százalék, S&P500 0,45 százalék). Az energiaszektor teljesített a leggyengébben, míg az egészségügyi szektor lett a nap nyertese. A Dow komponensei közül a Hewlett Packard (1,6 százalék), emelkedett a legnagyobbat, a Caterpillar (-1,5 százalék) volt a nap vesztese. Mérsékelt emelkedésben zártak a nyugat-európai börzék (FTSE100 0,49 százalék, DAX 0,2 százalék, CAC40 0,65 százalék). Ázsiában a pénteki jen gyengülés hatására a Nikkei értéke tovább szárnyalt, és a mai kereskedés során 1,2 százalékot emelkedett.

Miután a G7 találkozón ismételten nem kritizálták a japán gazdaságélénkítést célzó lépéseket az USDJPY értéke megközelítette a 102-es értéket is, azonban onnan egy mérsékelt csökkenés következett. A Hang Seng 1,06 százalékot, a Shanghai index árfolyama pedig 0,44 százalékot csökkent.

Az árupiacon mind a WTI, mind az arany ára esett ma reggel, az amerikai kőolajat 95,4 dolláron, az aranyat 1,435 dolláron jegyezték a reggeli órákban. Az olaj esésében szerepet játszott, hogy az OPEC kínálata 5 hónapos csúcsra került, a szervezet tagállamai 30,46 millió hordót termeltek naponta a múlt hónapban. Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.

Friss hazai és nemzetközi hírek:

A hétvégén Angliában összeültek a G7 pénzügyminiszterei és jegybanki vezetői, és az adócsalás illetve adóelkerülés elleni közös fellépésről állapodtak meg. Arról is egyeztettek a vezetők, hogy a jövőbeni bankválságokat nem lehet az adófizetők pénzéből finanszírozni. Osborne brit pénzügyminiszter szerint a bankok esetében a ”túl nagyok ahhoz, hogy elbukjanak” elv nem tartható fenn.

Heti kitekintő:

USA: fontos makro-adatokat és konjunktúra indikátorokat publikálnak az előttünk álló héten. A hét az április kiskereskedelmi forgalmi statisztikák közzétételével indul. Szerdán a termelői árak és az ipari termelés szintén április adatait teszik közzé. Csütörtökön a szokásos heti munkanélküliségi statisztikák mellett a megkezdett házépítések, a kiadott építési engedélyek és a fogyasztói árak áprilisi adatait publikálják. A fogyasztói árak esetében a piaci konszenzus további lassulást vár az éves indexben, 1,3 százalékra a márciusi 1,9 százalékról. A maginflációs mutató valamivel magasabb, 1,8 százalékos lehetett. A hét a Michigani fogyasztói bizalmi index előzetes májusi és a „Leading Indicators” kompozit makromutató áprilisi számaival zárul. 

Eurózóna: kedden a német ZEW gazdasági hangulatindextől kisebb javulást vár a piaci konszenzus. Szerdán teszik közzé az első negyedéves GDP adatokat a térségre, illetve az egyes országokra vonatkozóan. A várakozások szerint az Eurózóna gazdasága még recesszióban maradhatott, azaz negyedéves szinten további visszaesés következhetett be. Ennek mértéke a konszenzus szerint enyhe, 0,1 százalékos lehetett. A német gazdaság viszont várhatóan már kisebb mértékben növekedni tudott.

Magyarország: kedden publikálja a KSH az április inflációs adatokat szerdán pedig az előzetes első negyedéves GDP gyorsbecslését. A csökkenő járműüzemanyag-árak és a magas tavalyi bázisadatok nyomán az éves inflációs mutató áprilisban 1,7 százalékra lassulhatott a márciusi 2,2 százalékról. Ami pedig a növekedési statisztikákat illeti, a magyar gazdaság az első negyedévben vélhetően kikerült a recesszióból, azaz a megelőző negyedévhez képest emelkedést fog mutatni az index. Az ipari termelés magához tért, ami mögött főként az autógyártás teljesítménye állhatott, és az első negyedévben mérséklődhetett a belső fogyasztás visszaesése is. Az enyhén pozitív negyedéves szám azonban nem lesz ahhoz elegendő, hogy az éves mutatót is a pozitív tartományba lökje. Szerdán délután a Monetáris Tanács legutóbbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét ismerhetjük meg.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.