Szerda óta elkezdett javulni a nemzetközi hangulat, és ez tegnap (és ma reggel) a forintra is igen jó hatással volt, illetve van. A hazai fizetőeszköz e havi csúcsa körül mozgott a reggeli órákban, a HUF/EUR devizapár 297 környékén is járt. A régióban a lengyel zlotyi is hasonlóan jól teljesített, mint a forint, jelezve, hogy valóban a nemzetközi hangulat javulásáról van szó elsősorban. Ma sem itthon, sem külföldön nem lesz komolyabb makrogazdasági adatközlés, ami fokozhatja az amúgy is elég nagy érdektelenséget a nyári uborkaszezon közepén. A következő héten azonban több fontos hazai makroadat is napvilágot lát (GDP, infláció), ez pedig végre felkavarhatja az állóvizet. Bár, az igaz, hogy a hazai makroadatoknál az amerikai Fed-del kapcsolatos spekuláció nagyobb hatással lehet az árfolyamra, ha esetleg lesz újabb bejelentés (illetve, ugyancsak „lappang” a devizahiteles mentőcsomag ügye, amivel kapcsolatban, ha esetleg megjelenne hír, az ugyancsak hatással lehetne az árfolyamra).
Tegnap nem alakult túl jól a kötvényaukció: a tervezett 40 milliárd forint helyett csak 35 milliárd forintnyi papírt tudott értékesíteni az adósságkezelő. A 3 és 5 éves lejáratokon volt különösen gyér az érdeklődés, míg a 10 éves papírnál a tervezett mennyiséget tudta eladni az ÁKK, és itt a kereslet is egészséges volt (több mint kétszeresen túljegyezték az érdeklődők a felajánlott mennyiséget). A gyengén sikerült aukciókkal párhuzamosan az ÁKK 3-5 bázispontos hozamnövekedést mért a referencia államkötvényeknél.
Nemzetközi helyzetkép:
Folytatódott a hét közepén elkezdett oldalazás az EUR/USD devizapárban, és a tegnapi 1,3336-os nyitóértékről 1,3381-ig emelkedett az árfolyam. Ezzel egy fontos szintet, a korábbi lokális maximumot, 1,34-et közelítette meg az árfolyam. Újra jó hangulat uralkodik a tengerentúli börzéken, mérsékelt pluszban zártak az indexek (Dow 0,18 százalék, Nasdaq 0,41 százalék, S&P500 0,36 százalék). Emelkedtek a nyugat-európai piacok (FTSE100 0,29 százalék, DAX 0,7 százalék, CAC40 0,63 százalék). Ázsiában a Nikkei 0,3 százalékot, a Hang Seng 0,5 százalékot emelkedett, ugyanakkor a Shanghai index értéke 0,2 százalékkal csökkent. Az arany 1.308 dollárig erősödött ma reggel, a befektetők elsősorban a gyenge dollárra és a Fed politikájára koncentrálnak. A WTI olaj a legközelebbi lejáratra 104 dollárig emelkedett, a jó kínai ipari termelési adat segített négynapi esés után emelni a kőolaj árát. A befektetők emellett az északi-tengeri termelésre és a csökkenő készletekre koncentrálnak leginkább.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Görögországban tovább romlott a munkanélküliségi ráta, 27 százalékról 27,6 százalékra nőtt a mutató májusban.
Kedvező adatok láttak napvilágot Kínában. Júliusban az inflációs ráta a várt 2,8 százalék helyett 2,7 százalék lett. Az ipari termelés 9,7 százalékos év/év alapú növekedése felülmúlta a konszenzusos 8,9 százalékos várakozást, miközben a kiskereskedelmi forgalom a várt 13,5 százalék helyett csak 13,2 százalék lett.
Egy fontosabb makroadat jelent meg a tengerentúlon, a munkanélküli segélykérelmek száma, amely 5 ezerrel 333 ezerre nőtt, miközben a konszenzus 340 ezer volt. Ez az érték közel 5 és fél éves mélypontot jelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.