A közép-kelet-európai központi bankok lassíthatják, vagy akár meg is állíthatják a monetáris lazítási ciklust, ami segítheti a devizák felértékelődését. A kengyel zloty közel 3 százalékot erősödhet a következő egy évben, és 4,075 közelébe kerülhet az euróval szemben. A cseh korona 1,9, a román lej pedig 1,5 százalékot erősödhet. A szakértők úgy vélik, hogy az euró/forint kurzus 295-ös szinten lehet 12 hónapos távlatban, ami 1 százalékos javulásnak felel meg. Pénteken 298 forint körül jegyezték az eurót a bankközi devizapiacon.
Fontos információ lesz a második negyedéves GDP-adat, amit a jövő héten közöknek a régióban, hiszen a növekedési kilátások befolyásolhatják a központi bankok monetáris politikáját. A Világgazdaság által megkérdezett 11 közgazdász prognózisának mediánja szerint 0,5 százalékkal növekedhetett a GDP az előző év azonos időszakához képest.
A Raiffeisen Bank közgazdászai szerint folytatódhatott a növekedés a régióban. A Danske Bank elemzői ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy a kilábalás igen törékeny.
A Magyar Nemzeti Bank a korábbi 12 hónapja tartó 25 bázispontos kamatvágásoknál kisebb lépésekben folytathatja a ciklust. Az irányadó ráta 4 százalék.
Elemzők szerint a forint árfolyamát befolyásolhatja a következő időszakban a devizahitelesek mentőcsomagja. A hitelek átváltása gyengítheti a forint árfolyamát is, ha nagy teher hárul a bankokra. Ebben az esetben nem kizárt, hogy a forint 315-ös szintig gyengüljön az euróval szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.