Patai Mihály az M1 Az Este című műsorában kifejtette: "meghajlunk a kormány előtt, csak éppen a kormánynak is meg kell hajolnia a realitások előtt". "Eszünkben sincs Klicskóval bunyózni" - tette hozzá.
A bankszektornak nem a kormány, nem az adófizetők pénzére van szüksége, hanem a kormány és az MNB közreműködésére - mondta a Magyar Bankszövetség elnöke. A teljes forintosításhoz körülbelül 10-12 milliárd svájci frankra lenne szükség, ekkora frankkereslet drasztikusan rontaná a forint árfolyamát. "Hangsúlyozom, hogy nem 300, 400 forintról, hanem sokkal többről van szó" - mondta, hozzátéve, hogy abban a pillanatban kétszeresére nőne például a benzin ára. "Szétverjük azt a stabilitást, amit az elmúlt években sikerült megteremteni" - hívta fel a figyelmet. Úgy vélte, a kormány a november 1-jei határidő következményeit nem gondolta végig.
A fokozatos megoldás Patai Mihály szerint 1-2 milliárd svájci frankos átváltási ütemet jelenthetne több éves ütemezésben, amelyhez a forrás az MNB és a svájci nemzeti bank közötti tárgyalások, vagy ha lehetőség van rá a jegybanki tartalékok terhére biztosítható.
Arra kérdésre, hogy egyetért-e Orbán Viktor megjegyzésével, miszerint a bankok tekintsék erkölcsi kötelességüknek a probléma megoldását azt válaszolta: ezzel egyetért, de továbbra is úgy gondolja, szakmailag védhető az álláspontjuk, nem követtek el hibákat. Hozzátette ugyanakkor: ez az ügy már rég nem bankszakmai kérdés, politikai, társadalmi és etikai kérdés is.
A lehetséges megoldások közé sorolta Patai Mihály az árfolyamgát kedvezőbbé tételét, amelyet már 170 ezer ember választott. Megismételte: a kérdésben nem lehet erőszakoskodni, a problémát így "ahogy elő van terjesztve" november elsejéig nem lehet megoldani, csak közösen.
A bankszövetség és a kormány között szakértői szinten folynak a tárgyalások. Matolcsy György jegybankelnökkel kedden reggel találkozott Patai Mihály. Szavai szerint a jegybankelnök azt mondta: az MNB mérlegelni fogja a kormány döntéseinek támogatását, de csak akkor jelentkezik partnerként, amikor a kormány határozott gazdaságpolitikai lépésekkel és koncepcióval rendelkezik a devizahitel ügyben. Mint mondta, a magánbeszélgetésben a jegybankelnök megerősítette: nem gondolja azt, hogy néhány hét alatt 12 milliárd svájci franknyi konverziót végre lehet hajtani. Ez Patai Mihály veszélyes gondolat, ebbe belerokkanna a bankszektor, Magyarország ezzel a gazdasági erővel nem tud néhány hónap alatt 12 milliárd svájci franknyi pénzt konvertálni, "ez túl nagy falat nekünk, még a németeknek, vagy az olaszoknak is az lenne". A bankszektorban pedig Patai Mihály szerint csak két bank maradna, amely kibírná tőkével, a többit fel kellene tőkésíteni.
Gyuris Dániel, a Magyar Bankszövetség alelnöke szerint november 1-jéig meg kellene változtatni a szabályozást ahhoz, hogy az összes devizahitelt forintosítani lehessen egy időben, vagy elhúzva.
A bankszövetség alelnöke a Kossuth Rádió 180 perc műsorában kifejtette: a devizahitelek november 1-jéig történő forintosításáig olyan általános rendezői elv, általános szabályozói környezetváltozás lehet a megoldás, amely módosítja a bankrendszer mozgásterét az ügyfelekkel való tárgyaláshoz.
Úgy fogalmazott: az elmúlt évtized tapasztalata is azt mutatják, hogy meg lehet találni azt a kompromisszumos jogszabályi környezeti korrekciót, amellyel a felhalmozódott probléma gyökerét meg lehet oldani.
Szerinte november 1-jéig megteremthetők a jogszabályi keretek akár egy adott időpontban történő forintosításhoz, vagy hosszabb, több évre elnyúló forintosításhoz.
Az alelnök utalt arra, hogy szerinte a november 1-jei határidő elegendő lehet ahhoz, hogy egy intenzív szakmai egyeztetéssel orvosolják a problémát, de megfelelő jogszabály hiányában, a jelenleg hatályos keretek között csak az egyedi ügyfélszintű problémák rendezhetőek.
Az egyidőben történő, szabályozatlan, jegybanki közreműködés nélkül történő forintosítás "a piac elszállásához" vezet és kezelhetetlen forint árfolyamokat jelent.
Rogán Antal, a Fidesz országgyűlési frakcióvezetője Fidesz-KDNP múlt heti frakcióülése idején jelentette be, hogy a kormányzó párt arra szólítja fel a bankokat, hogy november 1-jéig javítsák ki a devizahitelek hibáit, a szerződéseket pedig módosítsák az ügyfelek javára, mert a Fidesz a devizahitelek kialakulásáért és elterjedéséért a bankokat tartja felelősnek. Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában a bankok erkölcsi kötelességének tartotta, hogy önként módosítsák a devizahitel-szerződéseket az ügyfelek javára. A miniszterelnök szerint a devizahiteleket úgy kell átalakítaniuk a pénzintézeteknek, hogy az árfolyam-módosításból származó veszteség nagy részét ők viseljék, ne pedig az emberek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.