A forint három hónapos csúcsra erősödött az euróval szemben, a dollárral szemben pedig 8 hónapja nem látott szintekre jutott a hazai fizetőeszköz. A középtávú kép azonban már borúsabb, az év vége felé inkább a 300-as szintek felé mozdulhat a forint, amit a Fed QE3 kivezetéstől való félelem, a devizahiteles mentőcsomag negatív hatásai hajthatnak. Ráadásul a forint fő védműve, a kamatkülönbözet egyre inkább olvad a jegybanki alapkamat fokozatos vágásával, egy pénzügyi turbulencia során akár nagyobb forintgyengülésre is lehet számítani.
A tegnapi kötvényaukció kimondottan szép eredményeket hozott. 43 milliárd Ft-tal szemben 54 milliárd Ft-nyi hosszú lejáratú állampapírt értékesített sikerrel az ÁKK, ráadásul az aukciós hozamok a referencia hozamokat is alulmúlták. A 10 éves kötvények 5,51 százalékos, az 5 évesek 4,78 százalékos, míg a 3 éves papírok 4,32 százalékos átlaghozam mellett keltek el, ami 10-15 bázispontos csökkenést jelent a szerdai referenciahozamokhoz képest. Tegnap 5,59 százalékos hozam alakult ki a 10 éves államkötvények piacán.
Nemzetközi helyzetkép:
A devizapiacon a nyitó 1,3535-ös árfolyamról egészen 1,3675-ig emelkedett az EUR/USD árfolyama, azonban ma reggel már egy korrekció figyelhető meg. Emelkedéssel indultak tegnap a tengerentúli börzék, az S&P500 index történelmi maximumra kapaszkodott, de a Dow Jones a napon belüli erősödés ellenére sem tudott a pozitív oldalon zárni (Dow -0,01 százalék, Nasdaq 0,61 százalék, S&P500 0,67 százalék). Vegyesen mozogtak tegnap a nyugat-európai piacok (FTSE100 0,07 százalék, DAX -0,38 százalék, CAC40 -0,09 százalék). Ázsiában a Hang Seng 1,1 százalékot, a Shanghai index 0,6 százalékot emelkedett, miközben a Nikkei index értéke 0,2 százalékot csökkent. Az árupiacon az arany árfolyama az 1.282 dolláros nyitás után száguldani kezdett, és a 30 napos mozgóátlagot megérintve 1.315 dollárig rallyzott. A reggeli kereskedésben 1.310 dollárig korrigált az arany. A kőolajban szerdán lepattant az árfolyam a 20 napos mozgóátlagról, amelyet csütörtökön további csökkenés követett, és a 100 dolláros lélektani szint megérintése után 100,9 dollárig kapaszkodott vissza a kurzus. Folytatódhat az olaj esése a 98 dolláros támaszig. A főbb határidős piacok a pozitív tartományban vannak ma reggel.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Az USA-ban a friss munkanélküli segélykérelmek száma a várt 330 ezerrel szemben 358 ezerre emelkedett múlt héten.
A kínai GDP év/év alapon 7,8 százalékkal emelkedett a harmadik negyedév során, mely a legjobb idei növekedési adat eddig. A GDP bővülés megfelelt a piaci várakozásoknak, de a kormány 7,5 százalékos előrejelzését meghaladta.
A devizahiteles mentőcsomag kapcsán körvonalazódni látszó terv, vagyis egy végtelenített, gyűjtőszámla nélküli árfolyamgát rendszer számos kérdést vet fel. Egyrészt, hogy milyen EUR/HUF és CHF/HUF árfolyam mellett rögzítik a törlesztő-részleteket, másrészt, hogy az állam vállal-e át a terhekből és az árfolyamkockázatból. Ha nem, akkor a forintpiac hatás igen negatív lehet, hiszen ez esetben a bankoknak a kinyíló hatalmas devizapozíciójukat fedezniük kell, ami igencsak megterhelné a forintpiacot, vagy az MNB devizatartalékait. Rogán Antal tegnap pénzügyi rezsicsökkentésnek nevezte a mentőcsomagot, illetve a havi két készpénzfelvételt.
Palotai Dániel, MNB elemzési igazgató szerint további tér van a kamatcsökkentésekre, ami összhangban van a mi 3 százalékos év végi alapkamat előrejelzésünket. Az igazgató szerint kulcsfontosságú az infláció alakulása, ám azt elismerte, hogy a dezinflációs folyamatokat egyszeri tételek is segítik. Ez azonban Palotai szerint kivételes alkalom arra, hogy az MNB alacsony szinten horgonyozza a lakosság inflációs várakozásait. A jegybankár szerint a devizatartalékok jelenlegi szintje (31 milliárd euró) elegendő, amit ráadásul folyamatosan növel a beáramló EU forrás. A devizahiteles mentőcsomagról, illetve annak esetleges devizatartalékra vonatkozó hatásáról nem beszélt.
A KSH közleménye szerint augusztusban a nemzetgazdaságban a bruttó bérek 4,7 százalékkal nőttek, meghaladva a vártat. A nettó keresetek emelkedése 6,2 százalékos volt, ami az augusztusi 1,3 százalékos inflációt is figyelembe véve 4,8 százalékos reálbér-emelkedést jelent nemzetgazdasági szinten.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.