A biztosítók annak érdekében valószínűleg lobbizni fognak, hogy megszűnjön az életbiztosítások versenyhátránya – derült ki a piaci szereplők előadásaiból. „A biztosítók céljai a gazdaság élénkítésében összecseng a kormányzatéval” – mondta Pandurics Anett, a Mabisz elnöke. Adózás szempontjából viszont a biztosítások versenyhátrányban vannak a nyugdíjpénztárakkal és a NYESZ-szel szemben – hívta fel a figyelmet. Az életbiztosítások aránya a háztartások megtakarításain belül folyamatosan csökken, ebben a szabályozói környezet kedvezőtlen alakulása is szerepet játszik. A biztosítók úgy érzik, a nyugdíjbiztosítások területén felfelé kell focizniuk a pályán, holott ha a piac a kedvezőbb szabályozásnak köszönhetően elindulhatna felfelé, a biztosítók hozzá tudnának járulni ahhoz, hogy hosszú távú állampapírokkal finanszírozzák az államadósságot.
Viszont a szektor még nincs jó állapotban. „A díjbevétel 2007 óta reálértékben erősen csökken” – mondta Pandurics Anett. Az idei első félévben az életbiztosításokban közel 5 százalékos növekedést láthattunk, de ez csak az egyszeri díjas életbiztosításoknak köszönhető, a folyamatos életbiztosítások díjbevétele csökken, a visszavásárlások száma pedig nő.
Az egyre kisebb és egyre kevésbé profitábilis biztosítási piacon több cégvezető is konszolidációkra számít a következő években. Az elmúlt években a piaci koncentráció csökkent, ennek a tendenciának a nyertesei a közepes méretű biztosítók voltak – mondta Erdős Mihály, a Generali Biztosító elnök-vezérigazgatója. Jelenleg 14 olyan biztosító működik az országban, amelynek piaci részesedése nem éri el az 1 százalékot. Ennek ellenére nem számít a piaci szereplők számának drasztikus csökkenésére, a kis szereplőknek is van esélyük, ha megfelelő réspiacokat találnak.
A szektor profitja 18 milliárd forint volt tavaly, ez annyi, mint egy közepes belga biztosítóé – mondta Kuruc Péter, a K&H Biztosító üzletágvezetője. Szerinte egy széles termékpalettájú közepes biztosító ezen a piacon nem tud fennmaradni, csak ha specializálódik. Dénes Attila, a QBE vezérigazgatója is úgy látta, lassan elérkezett az idő a konszolidációra, és Yann Menetrier, a Groupama Garancia vezérigazgatója is konszolidációt jósolt a piacon a következő 4-5 esztendőben.
Alternatív befektetések
Az alternatív befektetések lettek a növekedés motorjai a nemzetközi befektetési piacon – mondta Köves Benedek, az OTP Alapkezelő vezérigazgatója a Mabisz konferenciáján. Magyarországon a megtakarítások tizede van már befektetési alapban, ennek tizede abszolút hozamú alapokban van. Ez egy alapvető elmozdulást jelez az alacsony kockázatú eszközök felől a mérsékelt kockázatú eszközök irányába. A tapasztalatok szerint egyébként a jól teljesítő abszolút hozamú alapok általában minden évben jól teljesítenek, míg a rosszul teljesítők általában konzisztensen érnek el rossz eredményeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.