BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hátrányban a biztosítók

A hazai biztosítók díjbevétele reálértéken számolva hat éve csökken, ezért csökkenhet a piaci szereplők száma is a jövőben. A biztosítók úgy érzik, a nyugdíjcélú megtakarításokért folyó küzdelemben versenyhátrányban vannak a szabályozás miatt.

Egy hét van már csak hátra, amíg a Nemzetgazdasági Minisztériumban az adótörvények módosításán dolgozhatnak, eközben arra törekszenek, hogy olyan intézkedéseket hozzanak, amelyek a növekedést nem vetik vissza – közölte Varga Mihály tárcavezető a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) konferenciáján. Arra is törekszenek – tette hozzá –, hogy a legfontosabb pénzügyi szektoroknak megadják a lehetőséget, hogy segítsék a gazdasági fejlődést, az adórendszert viszont teljesen nem írhatják át ennek érdekében.

A biztosítók annak érdekében valószínűleg lobbizni fognak, hogy megszűnjön az életbiztosítások versenyhátránya – derült ki a piaci szereplők előadásaiból. „A biztosítók céljai a gazdaság élénkítésében összecseng a kormányzatéval” – mondta Pandurics Anett, a Mabisz elnöke. Adózás szempontjából viszont a biztosítások versenyhátrányban vannak a nyugdíjpénztárakkal és a NYESZ-szel szemben – hívta fel a figyelmet. Az életbiztosítások aránya a háztartások megtakarításain belül folyamatosan csökken, ebben a szabályozói környezet kedvezőtlen alakulása is szerepet játszik. A biztosítók úgy érzik, a nyugdíjbiztosítások területén felfelé kell focizniuk a pályán, holott ha a piac a kedvezőbb szabályozásnak köszönhetően elindulhatna felfelé, a biztosítók hozzá tudnának járulni ahhoz, hogy hosszú távú állampapírokkal finanszírozzák az államadósságot.

Viszont a szektor még nincs jó állapotban. „A díjbevétel 2007 óta reálértékben erősen csökken” – mondta Pandurics Anett. Az idei első félévben az életbiztosításokban közel 5 százalékos növekedést láthattunk, de ez csak az egyszeri díjas életbiztosításoknak köszönhető, a folyamatos életbiztosítások díjbevétele csökken, a visszavásárlások száma pedig nő.

Az egyre kisebb és egyre kevésbé profitábilis biztosítási piacon több cégvezető is konszolidációkra számít a következő években. Az elmúlt években a piaci koncentráció csökkent, ennek a tendenciának a nyertesei a közepes méretű biztosítók voltak – mondta Erdős Mihály, a Generali Biztosító elnök-vezérigazgatója. Jelenleg 14 olyan biztosító működik az országban, amelynek piaci részesedése nem éri el az 1 százalékot. Ennek ellenére nem számít a piaci szereplők számának drasztikus csökkenésére, a kis szereplőknek is van esélyük, ha megfelelő réspiacokat találnak.

A szektor profitja 18 milliárd forint volt tavaly, ez annyi, mint egy közepes belga biztosítóé – mondta Kuruc Péter, a K&H Biztosító üzletágvezetője. Szerinte egy széles termékpalettájú közepes biztosító ezen a piacon nem tud fennmaradni, csak ha specializálódik. Dénes Attila, a QBE vezérigazgatója is úgy látta, lassan elérkezett az idő a konszolidációra, és Yann Menetrier, a Groupama Garancia vezérigazgatója is konszolidációt jósolt a piacon a következő 4-5 esztendőben.

Alternatív befektetések

Az alternatív befektetések lettek a növekedés motorjai a nemzetközi befektetési piacon – mondta Köves Benedek, az OTP Alapkezelő vezérigazgatója a Mabisz konferenciáján. Magyarországon a megtakarítások tizede van már befektetési alapban, ennek tizede abszolút hozamú alapokban van. Ez egy alapvető elmozdulást jelez az alacsony kockázatú eszközök felől a mérsékelt kockázatú eszközök irányába. A tapasztalatok szerint egyébként a jól teljesítő abszolút hozamú alapok általában minden évben jól teljesítenek, míg a rosszul teljesítők általában konzisztensen érnek el rossz eredményeket.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.