Az amerikai költségvetés és adósságplafon körüli huzavonák igen gyenge szinten tartják a dollárt, amiből a feltörekvő piaci devizák továbbra is profitálni tudnak. Tegnap délelőtt erősödés látszott a forint árfolyamában, azonban a kialakuló 296 alatt szintekről délutánra ismét e fölé gyengült a kurzus. Napi szinten így összességében nem mutatkozott nagy elmozdulás az EURHUF-ban. A mai nap kulcsfontosságú statisztikája az USA-beli szeptemberi átfogó munkapiaci adatok lettek volna, melyek azonban a legújabb információk szerint a részleges amerikai leállás miatt nem kerülnek publikálásra. Egyéb piacbefolyásoló makroadat híján hangulat alapú kereskedés jöhet ma a piacon.
A tegnapi aukciókon fokozott érdeklődés mutatkozott a három kötvény iránt. A benyújtott ajánlatok összértéke 105,7 Mrd forint volt, amiből az adósságkezelő 47 Mrd forintot fogadott el. A délutáni nem kompetitív tenderen pedig még 16,5 Mrd forintnyi kötvény talált gazdára. A maximális hozam a 3, az 5 és a 10 éves kötvények esetében rendre 4,51 százalék, 5,01 százalék és 5,77 százalék lett. Az állampapírok másodpiacán kisebb hozamcsökkenés mutatkozott a görbe szinte teljes szakaszán.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon az amerikai költségvetési vita elhúzódásának hatására tovább erősödött az euró a dollárral szemben, az árfolyam 1,3579-ről 1,3619-re emelkedett, miközben napon belül 1,3646-on is járt az árfolyam. Folytatódott a rossz hangulat a tengerentúlon, a tegnapi kereskedést is mínuszban zárták az indexek (Dow -0,91 százalék, Nasdaq -1,08 százalék, S&P500 -0,88 százalék). A költségvetésről továbbra sem állapodtak meg a politikusok, a tegnapi másfél órás tárgyalás eredménytelenül ért véget. A nyugat-európai börzéket is inkább az eladók uralták (FTSE100 0,18 százalék, DAX -0,36 százalék, CAC40 -0,73 százalék). Ázsiában a Nikkei index 0,9 százalékot csökkent, és napon belül még 14.000 alatt is járt az árfolyam. A Hang Seng szintén 0,6 százalékot csökkent, a shanghai tőzsde pedig továbbra is zárva tartott. A piac irányát elsősorban a negatív nemzetközi hangulat határozta meg. Az árupiacon a WTI ma reggel 103,1 dolláron tartózkodott, azaz a tegnapi szinthez képest kismértékben visszaesett. A piac a kongresszusi huzavonát figyeli leginkább, mivel minden egyes nap késlekedés az új költségvetési plafon elfogadásában jelentősen csökkenti az USA energiaigényét. Ha pedig továbbra is feszült marad a helyzet, az jelentősen javíthat az arany árfolyamán. Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az USA-ban az ISM szolgáltató-szektor beszerzési menedzser indexe 58,6 pontról 54,4 pontra csökkent szeptemberben, miközben a konszenzus 57,2 pont volt. A friss munkanélküli segélykérelmek száma a 307 ezerre korrigált értékről 308 ezerre emelkedett, ami kedvezőbb az elemzők 315 ezres várakozásánál. A mai munkapiaci adatok közlését törölte a Munkaügyi Minisztérium, így makroadatokat nem is fog érkezni ma az USA-ból.
A német szolgáltatói beszerzési menedzser index az előző havi 52,8 pontról szeptemberben 53,7 pontra emelkedett, alulmúlva az 54,4 pontos várakozást.
Nem változtatott az eszközvásárlási politikán a japán jegybank és a jegybanki közlemény hangneme sem változott. A közlemény szerint a gazdaság mérsékelten növekszik és az inflációs várakozások szintén emelkedésnek indultak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.