BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekordösszeg értékpapírokban

A befektetési alapok és az állampapírok töretlenül vonzzák a lakossági megtakarításokat. A banki kötvény viszont nem kelendő, a részvényeken pedig egész nyáron buktak a háziasszonyok.

Tovább nőtt augusztusban a háztartások értékpapírvagyona – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. A kisbefektetőknél a hónap végén 5650,4 milliárd forintnyi állampapír volt, ez július óta több mint 100 milliárd, az év eleje óta pedig 1079,1 milliárd forintos növekedést jelent az állományban. A háztartásoknak így már csaknem 700 milliárd forinttal van több megtakarítása különféle értékpapírokban, mint lekötött bankbetétekben.

A legnépszerűbb értékpapír-befektetés tovább is a befektetési alap. Az alapok vagyona augusztus végén 4342,5 milliárd forint volt, ebből a háztartásoknál több mint 2900 milliárd forintnyi volt. Tavaly március óta minden hónapban került friss lakossági pénz az alapokba, augusztusban nettó 54 milliárd forintot költöttek befektetési jegyekre a kisbefektetők. Az alapok iránti kereslet legfőbb mozgatórugója az, hogy a konstrukciók vonzó visszatekintő hozamai sok esetben kiválóak, miközben a bankbetétekre egyre kevesebb bónuszt fizetnek a bankok.

Az állampapírokba is folyamatosan áramlik a friss lakossági megtakarítás. 2012 februárja óta minden hónapban több pénzt fektettek a kisbefektetők állampapírokba, mint amennyit kivontak a piacról. Az idei első nyolc hónapban több mint 500 milliárd forinttal növekedett a lakosság állampapír-állománya, amely augusztus végén az MNB adatai szerint már csaknem 1750 milliárd forinton állt. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) szintén tegnap tette közzé a friss lakossági állampapíradatokat. Ezek szerint szeptemberben is rengeteg állampapírt vásároltak a háztartások, rekord értékben 108,5 milliárd forinttal növelve a lakossági állampapír-állományt.

Az ÁKK ugyanakkor elismerte, ebből mintegy 10 milliárd forintnyi tétel technikai okoknak volt köszönhető, bizonyos szeptember végi jegyzésekhez kapcsolódó állományokat ugyanis csak októberben törlesztettek. A legkedveltebb lakossági állampapír egyébként továbbra is a Kamatozó Kincstárjegy, amelynek állománya már meghaladja a 907 milliárd forintot. A fix kamatozású, egyéves lejáratú állampapír az elmúlt másfél évben szédületes karriert futott be a kisbefektetők körében, hiszen 2012 elején még alig 80 milliárd forint volt ebben az értékpapírtípusban.

A banki kötvények iránti érdeklődés továbbra is lanyha. Júliusban ugyan került némi friss pénz erre a piacra is, augusztusban viszont a kisbefektetők ismét kivontak 7,7 milliárd forintot a hitelpapírokból. A sokakban fájó emlékeket hagyó E-Star csőd ellenére az egyéb szektorok kötvényeibe viszont már negyedik hónapja folyamatosan csordogál némi háztartási megtakarítás, így a nyolcadik hónap végén már meghaladta az állomány a 70 milliárd forintot.

Egy kevés friss tőkét a részvénypiacon is befektettek a háziasszonyok. Augusztusban 0,8 milliárd forintért vásároltak részvényeket, de 6,8 milliárd forintot el is buktak az árfolyamok kedvezőtlen alakulása miatt.

A külföldiek eladnak

Egész nyáron nettó értelemben véve eladók voltak a külföldi befektetők a magyar állampapírpiacon. Három hónap alatt csaknem 240 milliárd forintot vontak ki a piacról, ezzel az állományuk augusztus végére 10100 milliárd forintra csökkent az MNB szerint.

Az egyévesnél hosszabb lejáratú kötvénypiacról 67,5 milliárd, az egyévesnél rövidebb lejáratúról pedig csaknem 60 milliárd forintot vittek el. A legtöbb pénzt a devizakötvényekből vonták ki, több mint 110 milliárd forintot.

Az egyévesnél hosszabb lejáratú kötvénypiacról 67,5 milliárd, az egyévesnél rövidebb lejáratúról pedig csaknem 60 milliárd forintot vittek el. A legtöbb pénzt a devizakötvényekből vonták ki, több mint 110 milliárd forintot. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.