BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassan jöhet a "tapír"

A hangulat a várakozásoknál jobb munkaerő-piaci adatok ellenére pozitív volt a tengerentúlon. Pedig az azt sugallja, hogy decemberben vagy januárban már jöhet a „tapír”, a pénzügyi likviditásnövelés csökkentése. Erre a dollárnak nagyot kellett volna száguldania, amit meg is tett, de csak „átmenetileg”. Sőt, az árfolyam nem tudta átütni a lokális mélypontot. Ez aggaszt bennünket, írják az Erste elemzői.

Legalábbis ami a dollár további erősödését illeti. Az EUR/USD kereszt a 100 napos mozgóátlagon (1,3348) billeg, és kérdés, hogy megérinti-e a 200 napos mozgóátlagot, amely igazán nincs messze, hiszen 1.3217-nél tartózkodik jelenleg. Szerintünk egy viszonylag rövid konszolidáció után ennek be kellene következnie, amely az arany árfolyamát is leküldheti az 1.250 dollárnál levő támaszig.

Közben a DAX továbbra is csúcson tartozódik, de a fáradás jeleit mutatja. Mindenesetre eddig mindig megvették a csökkenést. Egyszer majd nem fogják. Akkor valószínűleg a 8.770 pontnál levő támaszig fog az index árfolyama esni. A BUX ma ugyan mehetne fölfelé a technikai kép alapján, de a realitás más. A MOL és a horvát kormány közötti csetepaté és a bankok körüli aggodalmak továbbra sem tesznek jót a piacnak. Ennek ellenére azt gondoljuk, hogy a budapesti parketten a nap végére jöhet valamiféle fordulat.

USA:
- A várakozásoknál lényegesen jobb munkaerő-piaci adat után felfelé vették az irányt a börzék, és jelentős pluszban fejezték be a napot. A Dow ismét történelmi csúcson zárt (Dow 1,08 százalék, Nasdaq 1,6 százalék, S&P500 1,36 százalék).
- Az októberi munkaerő-piaci adatok meglepetést okoztak, a várt 120 ezer helyett 204 ezerrel nőtt a nem-mezőgazdasági munkahelyek száma, a munkanélküliség pedig 7,2 százalékról 7,3 százalékra emelkedett a várakozásoknak megfelelően.
- A Michigani Egyetem novemberi előzetes fogyasztói bizalmi indexe 72 pont lett az előző havi 73,2 pont után. A piac 74,5 pontot várt.
- Ma nem jelenik meg fontos makroadat vagy vállalati gyorsjelentés.

Európa:
- A nyugat-európai börzéken vegyes volt a hangulat, de nagy elmozdulásokat nem láthattunk (FTSE100 0,16 százalék, DAX -0,03 százalék, CAC40 -0,49 százalék).

Olaj, arany:
- A WTI ma reggel 94,75 dolláron állt, ami kismértékű emelkedést jelent az előző napi záróárhoz képest. Az emelkedés elsősorban a piaci pozíciók zárása miatt következett be. A piac az iráni feszültség enyhülését várja, de egyelőre nem született megállapodás az USA és Irán között az embargó feloldásáról.
- Az arany piacán a pénteki adatok okoztak eladást, mivel a vártnál jobb munkanélküliségi számok a Fed politikájának idő előtti változását okozhatják.

Devizák:
- A vártnál lényegesen jobb pénteki munkaerő-piaci adatra erősödéssel reagált a dollár. Az EUR/USD árfolyam 1,3419-ről 1,3367-re mérséklődött, ahogy a jó adat hatására ismét felerősödtek a QE3 csökkentésével kapcsolatos spekulációk.
- A forint változatlanul a 200 napos mozgóátlag 296,86-környéki szintjén billeg. Ettől ma reggel is csak kisebb emelkedést mutat, a reggeli órákban kissé 297 fölött kereskednek a devizapárral.

Távol-Kelet:
- A jen gyengülésének hatására 1,3 százalékot emelkedett a Nikkei index értéke. Szintén emelkedett, de ennél kisebb mértékben a két kínai index is. A Hang Seng 0,7 százalékot, a Shanghai index 0,1 százalékot emelkedett.
- A Kínai Kommunista párt találkozója, melytől jelentősebb reformokat vár a piac hétvégén kezdődött és kedden ér majd véget.
- Az októberi kínai ipari termelés a várt 10,0 százalék helyett 10,3 százalékkal bővült. A kiskereskedelmi forgalom októberben 13,3 százalékkal bővült az egy évvel korábbi szinthez képest, ami minimális mértékben elmarad a várt 13,4 százaléktól.
- Az októberi infláció 3,2 százalékra emelkedett Kínában, ami a legmagasabb érték február óta.

Határidős piacok:
- Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.

Vállalati hírek

- A MOL igazgatósága kéri a menedzsmentet, hogy készítse elő az INA eladását azzal együtt, hogy a horvát kormánnyal való megegyezésre is megerősíti felhatalmazását. A MOL múlt heti tárgyalásai nem vezettek sikerre, sajtóhírek szerint jelentős a véleménykülönbség a horvát kormány és a MOL között az INA irányításával kapcsolatban. A MOL számára a horvát kormánnyal való megegyezés lenne a legjobb forgatókönyv, ez a horvát kormány érdeke is. Az eladás valószínűleg azt jelenti, hogy a MOL a reális 2 milliárd dollár feletti értékhez képest kisebb vételárat kapna a 49,1 százalékos INA csomagjáért, ráadásul várhatóan orosz cégekkel venné körbe magát. Az INA irányítási jogáról való lemondás viszont továbbra sem opció, így ha ehhez ragaszkodik a horvát fél, a MOL kénytelen lesz vevőt keresni a csomagra. A horvát költségvetés helyzete miatt kicsi annak az esélye, hogy a csomagot a horvát állam vegye meg.

- OTP, FHB: Orbán Viktor pénteken elmondta, hogy a kormány addig nem lép a devizahiteles mentőcsomaggal kapcsolatban, amíg jogegységi döntés nem születik. Ezt egybevág azzal, amit Varga Mihály nyilatkozott korábban. A kommunikáció hangnemének változása pozitív a bankok szempontjából.

- A Servier felvásárlása után a tőzsde 321.627 darabra csökkentette az Egis BUX kosárba bevezetett mennyiségét.

- A UBS a legkedveltebb részvények listájához adta az Adidas papírjait.

- Az Axa 259 millió euróért megvásárolta egy kolumbiai biztosító 51 százalékát.

- A Bayer 5 évvel meghosszabbította 3,5 milliárd euró értékű hitelkeretet. A megállapodás kétszer egy évvel meghosszabbítható. A hitelkeret a referencia kamaton felül 27,5 bázispontos felárat tartalmaz.

- A BofA-ML a legkevésbé kedvelt részvények listájára tette a Daimler-t.

- A Lufthansa bejelentette, hogy növeli az aktivitását Dél-Kelet Ázsiában, ennek értelmében heti 5 új közvetlen járatot indít Kuala-Lumpurba. A hírnek nincs jelentősebb árfolyamhatása.

- A Lufthansa fapados leányvállalata, a Germanwings megerősítette, hogy a cég üzemi vesztesége 90 millió euróval csökkenhet az év végéig, ami a rövidtávú járatok átszervezésének köszönhető. A cég vezérigazgatója azt nyilatkozta tegnap, hogy idén jobb eredményt fognak elérni, ha a feltételek nem változnak. Azt is hozzátette, hogy a fenti eredmény nem rossz annak fényében, hogy egyelőre még csak pár változtatást eszközöltek a rövidtávú járataikon.

- A hétvégi koalíciós egyeztetések eredményeként a német kormány csökkentette a tengerre telepített szélerőművek bővítésére vonatkozó terveket. Az évtized végére 6,5 gigawattra, míg 2030-ra 15 gigawattra csökkentették a tervezett kapacitást a korábbi 10 illetve 25 gigawattról. A hír negatív a Siemens számára, hiszen a cég eddig a szélkerekek egyik fő szállítója volt, így a piac méretének vártnál lassabb bővülése érzékenyen érintheti a vállalat jövőbeli árbevételét, ugyanakkor a megújuló energia lassabb növekedése olcsóbb áramot eredményezhet, ami pozitív lehet az E.ON számára.

- A Total vezetője bejelentette, hogy amilyen hamar csak lehet visszatérnének Iránba, azonban ehhez arra van szükség, hogy feloldják a szankciókat. Újsághírek szerint a júniusi iráni választás óta enyhült a viszony Amerika és Irán között, azonban továbbra sem látni, hogy mikor kerülhet sor a teljes feloldásra. Az olajvállalat vezérigazgatója egyúttal bejelentette, hogy a Kashagan olajmezőn idén már nem indul újra a termelés, mert a korábban érzékelt szivárgást a vártnál lassabban tudják csak kijavítani.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.