18:10
Az euró jegyzése 308 forint körül áll este. Ez is közel 2 százalékos esés napon belül.
14:40
A forint 309,5-ös árfolyamon (310 közelében) kétéves mélypontra hanyatlott, miután Matolcsy kiállt a laza monetáris politika mellett.
A forint 2012 január közepe óta nem látott mélységben áll.
A kamatvágással és a forint zuhanásával kapcsolatos jegyzetünket itt olvashatja el.
A török lírát csak átmenetileg mentette meg a kamatemelés, hiszen újra gyengülni kezdett a deviza. A török helyzet egyrészt azért érdekes, mert komoly fertőző hatása van a forintra nézve is, másrészt azért, mert jól mutatja, hogy a piac miként bünteti meg azt az országot, ahol a jegybank hitelessége megkérdőjeleződik.
14:10
Mérsékelt az inflációs nyomás Magyarországon és az euróövezetben is, ez további teret ad a kamatcsökkentés folytatására – mondta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke az Amerikai Kereskedelmi Kamara fórumán, miután a forint új 10 hónapos mélységbe került az euróval szemben.
Szerdán hajnalban a török jegybank kamatemelésére a forint 304,5-305 közötti árfolyamról 302,5-ig erősödött, délelőtt azonban újra gyengülésnek indult a hazai deviza. Délutánra már 308 forint felett érte el új tízhónapos mélypontját a forint, és csupán 15 filléren múlt, hogy megúszta a kétéves mélypontot. Matolcsy beszéde közben 307 forint körül mozgott az euró/forint kurzus.
A feltörekvő piaci eszközöktől folyamatosan szabadulnak meg a befektetők, és a kockázatosabbnak ítélt piacokon óriási az eladói nyomás. A török jegybank nem is tudott tovább szembemenni a piaccal – és intervencióval tartani az árfolyamot –, így a befektetők kikényszerítették a drasztikus kamatemelést. Elsősorban azok a devizák zuhannak, ahol politikai kockázatokat látnak a befektetők.
Magyarországon viszont nem láthatóak hasonló feszültségek, és a közelgő választás sem jelent olyan kihívást, ami arra késztetné a befektetőket, hogy szórják a forintot.
Matolcsy György beszédében hangsúlyozta, hogy szerinte óriási különbség van Magyarország és Törökország között. Ezt azzal támasztotta alá, hogy szemben a törökökkel, nekünk többletes a folyó fizetési mérlegünk.
A fizetési mérleg többlete valóban komoly támaszt nyújtott a forintnak, ám úgy tűnik, hogy a hatalmas többlet ellenére elég sérülékennyé vált a forint. A hazai deviza a régiós fizetőeszközöknél nagyobb esést mutat az elmúlt hetekben, ami nem is meglepő, hiszen mérséklődő alapkamat mellett továbbra sem túl alacsony a CDS-felár, Magyarország a befektetésre nem ajánlott kategóriában van a nagy hitelminősítőknél, és az államadósság is magas.
Matolcsy beszédét egy meg nem nevezett kommentárral zárta, amely szerint ha az irányadó kamatot le lehetett csökkenteni 7 százalékról 3 alá, az azt bizonyítja, hogy az előző vezetés tévedett.
A kamatcsökkentésről alkotott képet kissé árnyalja, hogy éppen az elolvadó kamatelőny miatt került most célkeresztbe a forint. A 4cast elemzői úgy vélik, hogy a török jegybank után az MNB-t tesztelheti a piac. Szerintük nem meglepő, hogy a piac elkezdte megkérdőjelezni az alacsony magyar alapkamat fenntarthatóságát.
Mindent egybevetve az látszik, hogy az MNB továbbra is kiáll a laza monetáris politika mellett, és megpróbálhatja levinni a kamatot a jelenlegi 2,85 százalékról az egyes jegybanki tisztségviselők által bejelentett 2,5 százalékos szintre. Egy tovább romló (feltörekvő piaci) környezet azonban keresztülhúzhatja ezt a számítást, hiszen – annak ellenére, hogy nem fenyeget inflációs veszély – a forint meredek esése pénzügyi stabilitási kockázatokat vethet fel. A frankhitelesek már 250 forint körüli árfolyamot láthatnak, miközben az államadósság devizaaránya is kockázatot hordoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.