Most például a kínai beszerzési menedzser index hozott negatív meglepetést, még akkor is, ha csak egy hajszálnyival volt az expanzív tartományban, és onnan került vissza szintén hajszálnyival a zsugorodó tartományba. A DAX index gyakorlatilag csúcson van, ugyanakkor a gyorsjelentési szezon rosszul indult (Deutsche Bank, SAP), ráadásul a ZEW hangulat index jövőbe mutató komponense is negatív meglepetést hozott. A likviditás viszont továbbra is magas, amelyet jól mutat a Bayer 2 milliárd eurós kötvénykibocsátása is.
A 2 milliárd eurónyi kötvényre 9 milliárdnyi ajánlat érkezett. Pedig 2006-óta nem volt ekkora vállalati kötvény kibocsátás. Összességében arra gyanakszunk, hogy egyre inkább közelít valamiféle korrekció, amely a technikai képbe is beleférne. Az S&P500 esetében ez már korábban megkezdődött, legalábbis az MACD indikátor alapján, de az index egyelőre a 20 napos mozgóátlag fölött van, azaz jól viselkedik. A BUX esetében mintha megjött volna valamiféle erő, amelyet a makrogazdasági folyamatok is támogatnak. Persze nem szabad elfeledkezni arról, hogy 19.745 és 19.832 pont között egy réssel találkozunk. 21.000 pont fölött picivel van a következő rés, a következő ellenállás. A BUX grafikon meg elég „bullish”, hiszen az órás grafikonon egy jól definiálható csésze alakzat alakult ki, amely alapján viszont 20.100 pont lehet a cél. Ez összességében egy nem túl konzisztens, de legalább fölfelé mutatató képet fest elénk. Mindenesetre a nemzetközi piacon ma csökkenést, itthon pedig ennek negatív hatásaként oldalazást várunk.
USA:
- Oldalaztak a tegnapi kereskedésben a vezető tengerentúli mutatók, a Nasdaq-ot azonban mégis érdemes kiemelni, mert a tegnapi mérsékelt emelkedéssel 14 éves csúcsra kapaszkodott az index (Dow -0,25%, Nasdaq 0,41%, S&P500 0,07%).
- Az eBay tegnap publikálta negyedéves számait, a részvényenkénti profit 81 cent lett, ami minimálisan meghaladja a 80 centes piaci várakozást, és jobb a tavalyi 70 centnél. A 4,35 milliárd dolláros árbevétel némileg gyengébb lett a vártnál, de a bázishoz képest 13%-os bővülést jelentett a cég. Piaczárás után a részvény 12%-ot ugrott felfelé, aminek az oka, hogy Carl Icahn vásárolt a társaság papírjaiból, és a befektető azt kezdeményezi, hogy válasszák le a PayPalt a vállalatról, mert így jobban teljesíthetne a társaság.
- Carl Icahn az Apple részvényekkel kapcsolatban is megszólalt tegnap, a Twitter oldalán azt írta, hogy az elmúlt hetekben 500 millió dollárnyi Apple részvényt vásárolt a társaság, így Apple részvényeinek értéke meghaladja a 3 milliárd dollárt. A cég vezetését is kritizálta a társaság, szerinte az igazgatóság nem cselekszik helyesen, hogy nem növeli jelentősen a részvény-visszavásárlási programját.
- Ma a McDonald’s, a Lockheed Martin, a Starbucks és a Microsoft publikálja negyedéves számait.
- Délután a szokásos heti friss munkanélküli segélykérelmek mellett decemberi használt lakásértékesítési adatot is publikálnak.
Európa:
- Nem voltak nagy mozgások tegnap a nyugat-európai börzéken (DAX -0,1%, CAC40 0,03%).
- Mario Draghi tegnap azt nyilatkozta egy újságnak, hogy a deflációs veszélytől egyelőre nem félnek az euró zónában.
Olaj, arany:
- A WTI a tegnapi árszinthez hasonlóan ma reggel 96,6 dollár volt. A piac a hideg időjárást és a kínai gazdasági lassulásról szóló adatot emésztette, ezek eredője volt a szinten maradó olajár.
- Az arany viszont 1,237 dollárra süllyedt, mivel a szereplők ismét a Fed szűkítésnek adnak nagyobb esélyt. A mai ár az elmúlt két hét legalacsonyabb aranyára.
Devizák:
- A tegnapi oldalazást követően ma reggel ismét jelentősen gyengült a forint az euróval szemben, melynek hatására az EUR/HUF árfolyamjegyzése ismételten 303 fölé emelkedett. A következő ellenállást jelentő szint 304-es árfolyamnál húzódik.
- Az EUR/USD árfolyam tegnap is tovább folytatta oldalazó mozgását 1,35 és 1,36 között, hasonlóan a hét első feléhez.
Távol-Kelet:
- A Nikkei 0,8%-ot, a Hang Seng 1,4%-ot, a Shanghai index 0,5%-ot esett ma reggel elsősorban a kedvezőtlen kínai adat hatására.
- A HSBC előzetes januári beszerzési indexének értéke a vártnál nagyobb mértékben, 50,5 pontról 49,6 pontra esett, ami elmarad a várt 50,3 pontos értéktől is, és ezzel a fellendülést jelző 50 pontos érték alá esett.
- Az előzetes adatok alapján a negyedik negyedéves GDP a várakozásoknak megfelelően 3,9%-kal emelkedett Koreában.
Határidős piacok:
- Negatív hangulat uralkodik a határidős piacokon ma reggel.
Vállalati hírek:
- Az ArcelorMittal úgy döntött, hogy eljött az ideje a korábbi hitelek visszavásárlásának, illetve a rulírozó hitelkeret csökkentésének. Így a még 2011-ben kötött 6 milliárd eurós keretet 3,6 milliárdra csökkentette a vállalat, és egy 2018-ban lejáró keretet is 4 milliárdról 2,4 milliárd euróra csökkentett. Ugyanakkor 650 millió eurónyi, lejárat nélküli alárendelt kötvényt vásárol vissza 101 százalékon február 20-án. Ezek a kötvények igen magas, 8,75 százalékos kuponnal rendelkeznek, azaz nagyon költséges finanszírozást biztosítottak eddig a cég számára. A lépés jól mutatja a piaci helyzet változását: az üzleti környezet javul, miközben a hitelezési piaci feszültségek is oldódnak.
- A HSBC előrejelzése szerint 2014-ben kétszámjegyű lehet az európai vegyipari szektorban az EPS növekedés mértéke, ami pozitívan hathat, a HSBC kedvenc cégeit tartalmazó listán is szereplő BASF eredményére is.
- Jelentős túljegyzés alakult ki a Bayer kötvénykibocsátása kapcsán. A történelmi méretű 2 milliárd eurónyi kötvénykibocsátásra 9 milliárd eurónyi ajánlat érkezett be, így a lefedettség 4,5-szeres lett. A túljegyzés a 3 különböző kötvénysorozat esetében nagyjából hasonlóan alakult. A kötvények nagy része befektetési alapokhoz került, elsősorban német és osztrák befektetőkhöz. A jelentős túljegyzés eredményeként meglehetősen alacsony hozamfelárak mellett vont be forrást a Bayer. A két éves, változó kamatozású kötvény esetén 22 bázisponttal az EURIBOR fölött, a leghosszabb 7 éves kötvény esetében 1,875%-lett a hozam, ami mindössze 60 bázisponttal haladja meg a benchmark német államkötvény hozamát, így alacsony költség mellett vonhat be forrást a Bayer, ami pozitív hír és segítheti az árfolyamot a további emelkedésben.
- A Commerzbank a vártnál gyorsabban halad a kockázatos, NCA eszközök (non-core assets) leépítésével, ugyanakkor friss adatokat nem publikált erről, azt majd csak a negyedik negyedéves eredményében fogja megtenni, február 13-án.
- Az E.ON a kontinentális európai trendekhez hasonlóan az Egyesült Királyságban is gáztüzelésű erőművének bezárására készül. A hír nem számít különösebben meglepőnek.
- Az Exane befektetési bank 10%-kal 4,4 euróra emelte a Fiat célárát, de továbbra is alulsúlyozásra javasolja a részvényeket.
- A Lufthansa vezetője a davosi konferencián elmondta, hogy az európai járatok átalakítása simán halad, és a rövidtávú járatok átadása a fapados leányvállalat, a Germanwings részére is jól halad. A hír pozitív, azonban árfolyamhatással nem számolunk.
- A Nokia ma délben publikálja negyedik negyedéves eredményét, amiben nem folytatódó tevékenységként még szerepelni fog a mobiltelefon üzletág is, amit valójában már értékesített a Microsoft számára. Azonban a befektetők erre nem, hanem csak a folytatódó tevékenységre, azon belül is főleg az NSN, a hálózatépítéssel foglalkozó egység eredményére fognak figyelni.
- Az Espirito Santo a Telefonica korábbi semleges ajánlását eladásra rontotta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.