Szűk sávban mozgott a forint árfolyama, kisebb erősödési és gyengülési hullámok váltották egymást tegnap. Összességében nem mozdult el a forint érdemben a 300-as szint közeléből tegnap sem. A fundamentális helyzetkép alapján továbbra is konszolidált forintgyengülést várunk az idei évre.
A tegnapi 3 hónapos DKJ aukción 2,90 százalékos maximális hozam alakult ki. A papír iránt 130 Mrd forintot meghaladó kereslet mutatkozott, az ÁKK 65 Mrd forintnyit bocsátott ki, 15 milliárddal többet az eredetileg tervezettnél. A másodpiacon vegyes irányú mozgások látszottak, a leghosszabb lejáratokon (5-15 év) inkább felfelé mozdultak el a szintek.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon nem produkált tegnap érdemi elmozdulást az EUR/USD árfolyama, azonban az elmúlt napok minimális elmozdulással járó oldalazást követően ma reggel a 20 napos mozgóátlagról lefordult az árfolyam, és egészen 1,3636-ig esett. A gyenge hétkezdés után tegnap lendületes emelkedés vette kezdetét a tengerentúli börzéken, és az indexek ledolgozták a hétfői mínuszokat (Dow 0,71%, Nasdaq 1,69%, S&P500 1,09%). Az európai piacon is jó hangulatban telt a kereskedés, de az USA-hoz képest mérsékeltebb pluszokat láthattunk (FTSE100 0,15%, DAX 0,32%, CAC40 0,25%). Ázsiában a Nikkei 2,5%-ot, a Hang Seng 0,4%-ot emelkedett, miközben a Shanghai index 0,3%-ot csökkent. Mai teljesítményével a japán részvényindex korrigálta tegnapi méretes zuhanását. Az árupiacon a WTI 92,6 dolláron volt ma reggel, ami lényegében a tegnapi árszintet jelenti. A nyersolaj készletek 1,3 millió hordóval csökkentek a hírek szerint. Az arany esetében továbbra is a Fed politikájára figyelnek a befektetők: tegnap az elmúlt napok emelkedése után kismértékben gyengült az arany, 1,240 dollárig. Pozitív hangulat uralkodik a határidős piacokon ma reggel.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
A dallasi Fed elnök Richard Fischer tegnap azt mondta, hogy megduplázná a „tapír” méretét, ami azt jelenti, hogy a legutóbbi 10 milliárd dollár helyett 20 milliárd dollárral kellene csökkenteni a következő ülésen az eszközvásárlási program méretét. A dallasi Fed elnök szerint fontos dolog lenne, hogy a Fed mérlegfőösszegének növekedése lassuljon, mert az az év végén már meghaladta a 4000 milliárd dollárt.
A Világbank közzétette a legfrissebb növekedési előrejelzését, és a korábban várt 3% helyett 3,2% lehet a globális GDP bővülés idén, majd ezt követően 3,4 és 3,5%-os lehet a növekedés. Az euró zóna GDP növekedése 1,1% lehet a világbank szerint.
Az USA-ban a decemberi kiskereskedelmi forgalom várt 0,1% helyett 0,2%-kal bővült.
A KSH közleménye szerint a fogyasztói árak decemberben 0,5%-kal csökkentek, az éves index ezzel 0,4%-ra lassult a novemberi 0,9%-ról, a várakozásainknak megfelelően. Az infláció rekord alacsony szintje mögött elsőssorban az áll, hogy decemberben számolták el a novemberi újabb hatósági energiacsökkentés hatását. A maginflációs mutató 3,5%-on maradt a hónap során. A tavalyi évi éves átlagos infláció 1,7%-os volt, ami idén tovább csökkenhet, év végére azonban már magasabb, 2,7% lehet a fogyasztói árindex.
Pleschinger Gyula, monetáris tanács tag is úgy látja, hogy van még tér további monetáris lazításra a jelenlegi 3,00%-ról. Szerinte erre lehetőséget adnak a fundamentumok és az alacsony infláció, miközben a gazdasági növekedés továbbra is törékeny. Hozzátette, hogy Magyarország már nem a régió leggyengébb láncszeme, a Fed eszközvásárlási program kivezetése nem minket érint leginkább. Mi arra számítunk, hogy két lépésben 2,8%-ra csökkenhet az irányadó kamatráta idén, ám a fentiek alapján inkább lefelé mutató kockázatokat látunk ennek kapcsán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.