Az MNB tegnapi döntése után rendkívül nagyot gyengült a forint, 308-ról hirtelen 310-ig, majd ma reggel 313-ig emelkedett az EUR/HUF kurzusa. A dollár ellenében 227 az árfolyam. A kötvénypiacon is érezhető a Magyarországgal szemben növekvő bizalmatlanság, a kamatcsökkentés ellentétes hatást váltott ki, a 10 éves hozam 7 bázisponttal 6,08%-ra emelkedett tegnap. A 3 hónapos diszkontkincstárjegy aukció jól alakult, a meghirdetett 60 milliárd forinttal szemben 80 milliárd forintnyi 3 hónapos papírt értékesített az ÁKK, 3,04%-os átlaghozam mellett.
A nemzetközi devizapiacon tegnap is tovább folytatódott az emelkedő trend az EUR/USD árfolyamában, ami 1,3707-ről 1,3755-ig emelkedett, és az árfolyam akár ma tesztelheti az 1,38-as szintet. Összességében jól indult a hét első kereskedési napja a tengerentúli börzéken, de zárásra a Dow Jones index minimális veszteséget mutatott (Dow -0,15%, Nasdaq 0,68%, S&P500 0,13%). A nyugat-európai börzék vegyesen zárták a kereskedést, a londoni börze volt a kivétel, közel 1%-os emelkedéssel (FTSE100 0,89%, DAX 0,03%, CAC40 -0,1%). Ázsiában a Nikkei 0,5%-ot csökkent, ezzel szemben a Hang Seng 0,3%-ot, a Shanghai index pedig 0,9%-ot tudott emelkedni. A gazdasági növekedés és a magánszektor erősítésének érdekében Kínában azonnali hatállyal csökkentetik a vállalkozás alapításához szükséges tőkekövetelményeket és a bürokráciát is. Korábban egy korlátolt felelősségű társaság alapításához minimum 5000 dollárra volt szükség, amit most eltöröltek. Az új törvény természetesen nem terjed ki a pénzügyi vállalkozásokra és a tőzsdei cégekre sem. Az árupiacon a WTI 103 dollár köré emelkedett ma reggel, elsősorban a cushing-i készletek csökkenése miatt. A kínálat már a harmadik hete csökken, miközben a hőmérséklet továbbra is a sokéves átlag alatt van az észak-amerikai kontinensen. A spekuláció is fűti az árakat, a megnyitott spekulatív vételi pozíciók száma is rekordot döntött. Eközben az arany 1.315-1.320 között mozgott, a korábbi napok emelkedése után egyelőre stagnál a kurzus. Mínuszban vannak a határidős indexek ma reggel.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Az USA-ban a New York-i feldolgozóipari index februári értéke gyengébb lett a piaci várakozásnál. Az előző havi 12,5 pont után 4,5 pontra esett vissza az index, miközben az elemzők 8,5 pontot vártak. A megkezdett házépítések és a kiadott építési engedélyek januári értékét publikálják ma a tengerentúlon. A Fed ma teszi közzé legutóbbi ülésének jegyzőkönyvét.
A ZEW német gazdasági hangulatindex februári értéke gyengébb lett a vártnál, 61,5 pontra számítottak az elemzők, miközben a tényadat 55,7 pont lett.
Az MNB a várakozásoknál is nagyobb mértékben 15 bázisponttal 2,70%-ra vágta az alapkamatot. A forintgyengülés nem riasztotta el a Monetáris Tanácsot a további lazítástól, az alacsony inflációra (januárban 0% év/év) és a gazdasági kibocsátási résre hivatkozott a sajtóközlemény. A dokumentum alapján az MNB a márciusi frissített prognózisok figyelembevételével dönt majd a kamatpálya további alakulásáról. A tanácstagok eddig attitűdje alapján úgy gondoljuk, hogy tovább folytatódik majd a monetáris lazítás, melynek 2,5% lehet az alja, és az év végéig maradhat ez a szint. Ezt a pályát várhatóan csak a forint most látottnál sokkal nagyobb gyengülése esetén változtatja meg az MNB.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.