Tovább enyhült a feltörekvő piaci feszültség, a forint is profitált belőle, valamint további hozamcsökkenés jellemezte a hazai kötvénypiacot is. A ma délutáni amerikai makroadatok nagyban befolyásolhatják a piaci hangulatot. Tegnap az ÁKK 68,5 milliárd dollár értékben adott el 3, 5 és 10 éves állampapírokat. Bőséges volt a kereslet a piacon, az aukciós átlaghozamok alulmúlták a másodpiaci rátákat. A 10 éves kötvényekkel 5,75%-on kereskednek.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon Mario Draghi szavaira jelentős euróerősödés volt látható. Az EURUSD 1,3733-ról 1,3861-ig emelkedett, és ezzel 2011 év vége óta nem látott magasságban zárt. Oldalaztak tegnap a vezető tengerentúli börzék, de az S&P500 indexnek így is sikerült új történelmi csúcson zárnia a kereskedést (Dow 0,38%, Nasdaq -0,14%, S&P500 0,17%). A nyugat-európai börzék mérsékelt emelkedéssel fejezték be a napot (FTSE100 0,19%, DAX 0,01%, CAC40 0,59%). Ázsiában a Nikkei 0,9%-ot emelkedett, a Hang Seng index értéke érdemben nem változott, míg a Shanghai index 0,2%-ot csökkent. Az árupiacon a WTI ma reggel 101,8 dolláron állt, az egész hetet nézve csökkenés volt az olajárban. Az elemzők elsősorban a gyengébb USA növekedési adatokkal magyarázzák az olajár esését, ami az első heti csökkenés január eleje óta. Az arany 1.350 dollár körül mozgott ma reggel, így 4 havi csúcson van. Az emelkedéshez jelentősen hozzájárult az ukrán válság miatti bizonytalanság, illetve a legutóbbi amerikai gazdasági adatok. Ma mindkét piac az amerikai munkanélküliségi számokat nézi majd elsősorban. Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel, a Dow, az S&P és a Nasdaq a pozitív, míg a DAX a negatív tartományban volt.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Az USA-ban a várt 336 ezer helyett 323 ezerre csökkent a friss munkanélküli segélykérelmek száma a legfrissebb adatok szerint. A korábbi adat 349 ezer volt, a kérelmek száma így három havi mélypontra csökkent. Az ipari cikkek rendelésállománya a várt 0,4% helyett 0,7%-kal csökkent januárban.
Az EKB tegnapi kamatdöntő ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó rátán, így az 0,25% maradt. A bank új előrejelzései szerint 2016-ban 1,7%-os lesz az infláció. Ami a növekedést illeti, azzal számolnak, hogy 2014-ben a korábban várt 1,1% helyett 1,2%-kal bővülhet az euró zóna gazdasága. Az új számok azt sugallják, hogy egyre kisebb az esélye annak, hogy a jegybank érdemi lazító intézkedést jelent be, ez pedig erősíti az eurót a dollárral szemben. Az SMP (Securities Market Program) jelenlegi sterilizációjának megszüntetését ugyanakkor lehetséges eszköznek nevezte a jegybankelnök. Ez 175,7 milliárd eurós egyszeri likviditás bővítést jelentene.
A Bank of England sem változtatott a 0,5%-os alapkamat nagyságán, és a 375 milliárd fontos eszközvásárlási program is változatlan.
Továbbra sem enyhül az ukrán helyzet. A krími parlament az Oroszországhoz történő csatlakozás mellett döntött, és erről népszavazást is kiírt. Ezt a döntést az USA és az EU is elítélte. Obama elnök szankciókat helyezett kilátásba, az Európai Unió pedig felfüggesztette Oroszországgal a vízumügyi tárgyalásokat.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közlése szerint februárban 408 milliárd forintos hiányt mutatott az államháztartás mérlege pénzforgalmi szemléletben. A kumulált deficit így 483 milliárd forintra nőtt ami az éves terv 49%-a. Az előző évinél ugyan ez jelentősen nagyobb érték, de a korábbi éveket figyelembe véve nem kiugró a magas februári hiány. A minisztérium szerint az adat megfelelt a kormány várakozásainak. A korábbi évekhez mért eltérést a 2013 szeptemberi pedagógus béremelés, valamint az egészségügyi gazdasági társaságok 2013 áprilisi központi átvétele magyarázza az NGM szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.