A jegybank a tavalyi díjemelések kapcsán vizsgálta a bankokat és takarékszövetkezeteket, az ezzel kapcsolatos határozatait március 13-án hozta nyilvánosságra. A hitelintézetek akkor összesen mintegy 1,2 milliárd forintos bírságot is kaptak amellett, hogy meg kellett változtatniuk a kondíciós listáikat, és bizonyos díjakat vissza is kell adniuk. Az érintett piaci szereplők nem szívesen nyilatkoznak a büntetésről, és az annak kapcsán hozott intézkedéseikről, bár vélhetően mindannyian befizetik a büntetést határidőre, és az ügyfelek felé is teljesítik majd a kötelezettségeiket.
A Citi csak annyit közölt lapunkkal, hogy végrehajtják a szükséges lépéseket, az Erste pedig annyit, határidőre visszafizeti az ügyfeleknek az MNB szerint jogtalanul felszámított díjtételeket, és erről az érintetteket tájékoztatják is. A Budapest Bank és az MKB valamivel bővebben reagált a történtekre. Egyik bank sem ért egyet az MNB határozatával, de tudomásul veszik azt. Az MKB-nál már az is eldőlt, az ügyfeleik érdekeit szem előtt tartva nem támadják meg bíróság előtt a döntést.
Azt sem lehet tudni, mennyi pénzt fizetnek majd vissza a bankok a klienseknek. Az MNB annak idején 10 milliárd forintos nagyságrendet becsült, a hitelintézetek viszont titkolóznak. Az MKB szerint a határidő környékén lehet majd erre pontos számot mondani, de maga az adat üzleti titok. A bankoknak mindenesetre május közepéig kell tájékoztatniuk az MNB-t az intézkedéseikről, a jegybank pedig ezt követően feltehetően meg fogja osztani a nyilvánossággal az adatok legalább egy részét.
A kondíciós listák is sokat változtak a jegybanki intézkedés kapcsán.
Mivel a jegybank jogszabály-értelmezése szerint a korábban nulla forintosként feltüntetett díjak megemelése új díj bevezetésének minősül, ezért jogszabályellenes, számos banknál korrigálták ezeket a tételeket. Az intézkedések egyik eredménye az lett, hogy számos banknál visszatértek a nulla forintos számlacsomagok – persze csak a régi ügyfelek számára.
Azok a bankok is változtatásra kényszerültek, amelyek próbálták nagyon transzparensen áthárítani a tranzakciós illetéket a klienseikre, és a korábban fix díjas vagy ingyenes tranzakciók díját százalékos mértékben, pontosan az illeték mértékével összhangban növelték meg. Ezeket a díjváltoztatásokat ugyanis a számítási mód megváltoztatása miatt tartotta jogszabályba ütközőnek a jegybank.
Az MKB például emiatt is kénytelen volt módosítani a kondíciós listáin. Az nyilvánvalónak tűnik, hogy a szektor számára mintegy 215 milliárd forintos éves terhet jelentő tranzakciós illetéket a bankok nem képesek lenyelni, az áthárítást viszont, úgy tűnik, legkönnyebben új számlacsomagok bevezetésével oldhatják meg.
Telitalálat
Összesen 35 pénzügyi céget vizsgált az MNB a számlacsomagok díjtételeinek emelése kapcsán, és mindegyiknél talált valamilyen kifogást, és meg is bírságolta őket. A maximálisan kiszabható büntetés 100 millió forint lehetett volna, ennyit egyetlen cég sem kapott, 98 millió forintos büntetést viszont három nagybankra – Erste, MKB és Raiffeisen – is kiszabtak. Az FHB is hatalmas, 95 millió forintos bírságot kapott, és vastagon fogott a jegybank ceruzája a Budapest Bank esetében is, amelynek 93 millió forintos bírságot kellett befizetnie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.